3 Mart 2020

10 Maddede Temiz ve Sağlıklı Bir Cilt için Smoothie Tarifi

Gülin Işıklı Güvenç

~2dk

Taze, organik ve antioksidan açısından zengin sebze ve meyvelerle donatılmış bir beslenme şekli, kendinizi iyi hissetmenizi sağlamanın yanı sıra, cildinize verdiği sağlıklı görünüm ve parlaklık sayesinde iyi görünmenize de yardımcı olur.

Bu smoothie tarifi, cildinize gerekli olan bol miktarda vitamin, antioksidan ve diğer gerekli besin maddelerini içermektedir.

smoothie tarifi

Gerekli olan malzemeler:

  • 3 adet büyük havuç
  • 1 adet büyük salatalık
  • 2 adet portakal
  • 1/2 adet muz
  • 150 ml hindistan cevizi suyu
  • 1 tutam tarçın (İsteğe bağlı)
tarçın

Meyve ve sebzeleri yıkayın, soyun ve küçük parçalara bölerek, hindistan cevizi suyu ve dilerseniz tarçınla istediğiniz kıvama gelene kadar blenderdan geçirin.

hindistan cevizi

Tarif 2 kişiliktir. Maksimum fayda elde etmek için yapıldıktan hemen sonra tüketilmelidir.

Salatalık, yüksek su içeriği (%95’e kadar) ile iyi bir nemlendirici, antioksidan ve antienflamatuar (inflamasyonu, iltihabi reaksiyonu önleyici) özelliğe sahiptir.

salatalık

Havuç, lutein ve likopen gibi yüksek miktarda vitamin ve bitkisel besin içermektedir. Likopen ve β-Karoten (havuçta bol miktarda bulunan bir A Vitamini türevi) vücudun UV hasarına karşı savunmasını arttırır, böylece cildi güneş yanığına karşı korur.

havuç

Muz, bir smoothieye kattığı muhteşem lezzetin yanı sıra, antioksidan etkisi olan vitamin ve flavonoidler içerir.

muz

Hindistan cevizi suyu, güçlü bir antioksidan olan ve cildin onarımını destekleyen B ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca önemli bir yaşlanma karşıtı olan, fitohormon sınıfı olan sitokinin de sağlar.

hindistan cevizi

Portakal ile smoothieye C vitamini kazandırıyoruz. C vitamini eksikliği, kolajen sentezinin bozulmasına, dolayısıyla cilt elastikiyetinin kaybına sebep olacağı için kırışıklığa sebep olur.

portakal

Smoothieyi sadece içerek tüketmeyin, aynı zamanda yiyormuş gibi çiğneyerek ağzınızda döndürürseniz karbonhidratları ve proteinleri sindirmeye yardımcı olan pityalin enzimini salgılamış olursunuz. 

Artık afiyetle Smoothienizi içebilirsiniz. Keyifli deneyimler!

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Gülin Işıklı Güvenç

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.