31 Ekim 2020

Gündem: Pandemi Döneminde Ruh Sağlığı

Ebru Güler

~3dk

Giriş

Dünyada birden fazla ülkeye veya kıtaya, yani coğrafi olarak geniş bir alana yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklar pandemi olarak isimlendiriliyor.

Aralık 2019’dan başlayarak tüm hayatımızı ele geçiren Covid19, ruh sağlığımızı da büyük ölçüde etkiliyor ve kimi zaman ruhsal çöküntü yaşamamıza sebep olabiliyor. 

Peki, pandemi döneminde ruh sağlığı nasıl korunabilir?

Bizi güçlü tutacak duyguları kaybetmemeli, zor olan bu dönemi hem kendimiz hem de çevremiz için daha da zorlaştırmamalıyız. Aksi durumda, kendimizi içinden çıkılmaz bir durumda bulmamız kaçınılmaz olacaktır.

Bu süreçte bize en iyi hissettirecek duygular şefkat, anlayış, hoşgörü ve empatidir. Bunlara ek olarak, hayatımıza karşı olumlu bir bakış açısı geliştirmeye çalışmalıyız.

aile pandemi

Salgın ile ilgili gündemi takip ettiğimiz süreyi kısaltmalıyız. İzlediğimiz, dinlediğimiz olumsuz haberler bizi karamsarlığa ve strese sürükleyebilir.

Covid19’dan korunmak için önlemleri dikkatle uygulamalı; hijyen, maske ve mesafe kurallarını hem kendimiz hem de çevremiz için benimsemeliyiz. Böylece kaygı düzeyini en aza indirebiliriz.

anne çocuk maske pandemi

Dilden dile dolaşan ve sıklıkla paylaşılan olumsuz hikayeler yerine, Covid19 sürecini olumlu bir şekilde atlatmış kişilerin hikayelerini paylaştığımızda, herkes için bir umut kapısı aralayabiliriz.

Bu dönemde belirsizliği kabul etmeliyiz. Belirsizliği kabullenemediğimiz taktirde, strese ve kaygıya bağlı fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşama olasılığımız artacaktır.

metro pandemi maske

Ruh sağlımızı doğrudan etkileyen vücut sağlığımıza da dikkat etmeliyiz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeli, sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstermeliyiz.

Yaşanan her olumsuzluğu geleceğe yansıtmamalı, bu süreçte yalnız olmadığımızı unutmamalıyız. Endişelerimizi veya korkularımızı yakınlarımızla paylaşmalı ve birbirimize destek olmalıyız.

pandemi dezenfektan

Bize mutluluk verecek, hayatımızı anlamlı kılacak ve kendimizi geliştirmemize yardımcı olacak aktivitelere zaman ayırmaktan vazgeçmemeliyiz.

Ve en önemlisi, kendimizi çıkmazda hissettiğimizde veya yaşadığımız duygularla baş edemediğimizde yakınlarımızdan ya da bir profesyonelden destek almaktan çekinmemeliyiz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Ebru Güler

Ebru Güler

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.