4 Temmuz 2020

Mutlu Olmanızı Sağlayacak 10 Yiyecek

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Doğal antidepresanlar ve mutluluk hormonu olan endorfin içeren ve böylece mutlu olmanızı sağlayacak 10 yiyecek:

Bal

İçerdiği şekerler, enzimler, vitaminler, asitler ve kolloidal maddeler sayesinde mutlu olmanızı sağlayacak 10 yiyecek arasında yer alan bal, beyin sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda enerjiyi artırıyor, iç organların çalışmasını düzenliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kan içeriğini zenginleştiriyor.

bal

Domates

A vitamini, C vitamini, potasyum ve folik asit açısından zengin bir meyve olan domates, aynı zamanda beyni koruyan bir antioksidan olan likopen içerir. 

Domatesi zeytinyağı ile birlikte tükettiğinizde likopen emilimi daha yüksek olacaktır.

domates

Hindistancevizi

Lif, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, manganez, çinko, selenyum, protein, sodyum, potasyum, çeşitli vitaminler, karbonhidratlar ve doymamış yağlar açısından zengin bir besin olan hindistancevizi, içerdiği trigliseritler sayesinde ruh halini iyileştirir ve mutlu olmanıza yardımcı olur.

hindistancevizi

Pazı

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, vücuttaki magnezyum seviyesinin düşük olması depresyon seviyesini artırıyor. Pazı, içerdiği yoğun magnezyum; A, C ve K vitaminleri, kalsiyum, demir ve folik asit sayesinde mutlu olmaya yardımcı olmasının yanı sıra vücuttaki enerji seviyesini de artırıyor.

pazı

Midye

Yüksek miktarda B12 vitamini, iyot, protein, selenyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko içeren midye, düşük kalori ve yağ oranına sahiptir. Midye, içerdiği iyot sayesinde tiroid bezinin çalışmasını desteklemesinin yanı sıra ruh halini düzeltmeye de yardımcı oluyor.

midye

Kuşkonmaz

İçerdiği vitaminler, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir, sodyum, potasyum, fosfor, lif ve folik asit ile sağlığımız için oldukça faydalı olan Kuşkonmaz, aynı zamanda beyinde serotonin üretilmesine yardımcı olan tritofan içeriyor.

kuşkonmaz

Mavi/Mor Patates

Güney Amerika’da yetişen ve ülkemizde çok sık rastlanmayan mavi patates, beyaz patatesten 10 kat daha fazla besin değerine sahip. Karbonhidrat, demir, mineral, kalsiyum ve C vitamini açısından oldukça zengin olan mavi patates, içerdiği yoğun antosiyanin sayesinde vücuttaki sağlıklı hücreleri koruyor ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı oluyor.

mavi patates

Siyah/Bitter Çikolata

Tüketildiği anda ruh halini iyileştiren siyah çikolata, beynin kan akışını iyileştirmesinin yanı sıra enerjiyi yükseltiyor. Ayrıca yeşil çaya kıyasla daha fazla antioksidan içeriyor.

çikolata

Yoğurt

Yoğurt, yüksek kalsiyum oranı ve içerdiği B2, B12, B6 vitaminleriyle bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra depresyonu iyileştirmeye de yardımcı oluyor.

yoğurt ve bisküvi

Yumurta

Yüksek miktarda protein, çinko; A, B, D ve E vitaminleri, omega-3 yağ asitleri ve iyot içeren yumurta, mutlu olmanızı sağlayacak 10 yiyecek arasında ön sıralarda yer alıyor.

yumurta
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.