8 Aralık 2017

Adım Adım Yeşil Yaşama Geçiş – Bölüm II

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Adım Adım Yeşil Yaşama Geçiş – Bölüm I’in ardından yeşil yaşam pratiği ile ilgili daha fazla öneri:

Uzun ömürlü ürünleri toplu olarak almayı tercih ederek hem ambalaj kullanımınızı azaltabilir hem de toptan satışlarda fiyatlar daha düşük olacağı için tasarruf edebilirsiniz.

Evinizde şişelenmiş su kullanmak yerine su filtresi ya da geri dönüştürülebilir ve tekrar kullanılabilir cam damacanaları tercih edebilirsiniz.

Ulaşımda kişisel otomobiliniz yerine toplu taşıma araçlarını ve kısa mesafelerde bisikleti ya da yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Banyoda geçirdiğiniz süreyi azaltarak hem su hem de enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Kağıt ve plastikten üretilen tek kullanımlık ürünler yerine uzun ömürlü ürünleri tercih ederek daha az atığa sebep olabilir ve ekosistemin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Faturalar, aylık bültenler ve makbuzlar için kağıt kullanmak yerine e-postaları tercih ederek gereksiz kağıt kullanımını en aza indirebilirsiniz.

Kullanmadığınız elektrikli cihazları fişten çekerek, ışıkları ve muslukları kapatarak; bozuk olan musluk ve su borularını tamir ederek enerji ve su tüketiminizi en aza indirebilirsiniz.

Çamaşırlarınızı kurutmak için kurutma makineleri yerine yaz aylarınızda balkonları ve kış aylarında evinizin bir bölümünü kullanarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Evinizin etrafına ağaç dikerek temiz havanın yanı sıra doğal klima elde edebilirsiniz. Ayrıca evinizi ısıtma ve soğutma işlemleri sırasında kapı ve pencerelerin tamamen kapalı olmasına dikkat ederek de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Notlarınızı kağıtların üzerine almak yerine bilgisayarlarınızı, akıllı telefon ve tabletlerinizi kullanabilirsiniz.

Enerji tüketimimizin büyük bir bölümünü oluşturan şarj etme işlemi için giderek yaygınlaşan güneş enerjisi ile çalışan şarj cihazlarını kullanabilirsiniz.

BONUS

Vejetaryen ve vegan beslenme şekilleri ile yeşil yaşamın birbirini destekleyen yaşam biçimleri olduğunu unutmamalısınız.

10 Kitap ile Vegan / Vejetaryen Olmak

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.