8 Mart 2019

Endişe: Modern Çağın Vebası ve Endişeyle Nasıl Başa Çıkarız

Arda Ös

~7dk

Endişe: Modern çağın vebası. Bu, benim çıkarımım değil. Sadece gözlemim. Bu çıkarımsa, çağımızın önemli düşünürlerinden Rollo May’e ait. Çelişki şu ki; modern çağ bize bununla başa çıkabilmek için olağanüstü bir menü sunuyor.

Peki, bunu kim farkında?

Hoşgörü duygunuz üzerinde çalışın.

Bu hafta alttan alabileceğiniz, hoşgörüyle yaklaşabileceğiniz neler yaşadınız? Şimdi, hoşgörü gözlüklerinizi takın ve geriye doğru bakın. Çok geriye değil, bu hafta kimin kalbini kırdınız ve ne yapabilirdiniz?

Unutmayın, iyi veya kötü yok. İyi kişiler, iyilik yapma fırsatını yaratan kişilerdir. Kötüler ise, bu fırsatlardan dahi haberi olmayanlar.

modern çağın vebası endişe hoşgörü

Hastalıkların gerçek kaynağı nedir?

Hipokrat’ın cevabı oldukça düşündürücü; ‘Hastalıkların kaynağı, kişinin yaşam amacı ile uyumu olmayacak şekilde davranmakta ısrar etmesidir.’ Size yaşam amacınızı bulun gibi bir fikirle gelmiyorum. Bu konu hakkında söyleyebileceğim ana programımız hakkında birkaç kemal. Ana programınızla uyumlu yaşamaya geçebilirsiniz.

endişe doktor hasta

Hepimiz neye programlıyız?

Ana program; acıdan uzaklaş, keyfe yönel. Bunu okurken birçok kişi tuzağa düşüyor. Nasıl para kazanacağım, çocukların okul taksitlerini nasıl ödeyeceğim gibi sorular sormaya başlıyorlar ya da sen bana her ay şu kadar maaş ver, bak nasıl buluyorum asıl amacı gibi tepkiler veriyorlar.

Şimdiye kadar yaptığımız seçimlerle bu noktaya ulaşmış olduğumuz bir gerçek. Bundan sonra daha iyi seçimler yapabiliriz. Seçimleriniz sizi bir çıkmaza sürüklemiş olabilir. Peki, sizi bu çıkmazsan ne tür seçimler çıkarır?

endişe ile başa çıkmak günbatımı mutluluk kadın

İnsanlık kredisi.

Sizi açmazınızdan çıkaracak seçiler, başkalarının sizi desteklemesiyle inanamayacağınız şekilde hızlanacaktır. Bankalar finansal durumunuz karşısında sizi değerlendirir ve size bir not verir. Bu not ise, kredi notunuzu belirler ve kredi alıp alamayacağınızı ortaya çıkartır.

Acaba, hayali bir insanlık düzenleme sistemi aynı şekilde insanlığı değerlendirse; insanlık kredi notunuz kaç olurdu? Kaç kişi size büyük krediler açardı?

endişe insanlık kredisi

Paradigmanız asıl belirleyici?

Bu asıl oyuncu hakkında toplumun çok az fikri var. Paradigma, sizin dünyayı görme şekliniz, yani kullandığınız filtre. Bir şey size inandırıcı gelmiyorsa, onun inandırıcılık filtresinden geçmeme nedeni, sizin onu öyle algılamanızdır. Ve sizin için imkanları ve imkansızlığı belirleyen asıl faktör, paradigmanızdır.

Paradigmanın kökeninde görüşleriniz yatıyor. Eğer bakış açınızda değişikliğe gidebilecek gücünüz varsa, olayların algının ötesinde bir planının olduğu açık. Buna ikna olmaya ihtiyacınız yok, bunu yaşamaya ihtiyacınız var.

Para hakkındaki paradigmalarımız ise, en güçlüsü.

endişe paradigma salıncak kız çocuk

Para para paraaaaa!

Para hakkındaki paradigmalarınız, paranın size ulaşma imkanlarının asıl belirleyicisi. Fakat şimdi söyleyeceğim şey, paraya ulaşma kanalından çok, paranın hangi kanalı sevdiği hakkında.

Madde 3 için verdiğiniz cevabı hatırlayın. Cevap yüzde kaç parayla ilgiliydi? İşte kilit nokta burası. Parayla ilgili cevaplarla paraya ulaşmanın ve dolayısıyla onun size ulaşmasının önü kapalı. 

Başka cevaplar olmalı.

endişe ile başa çıkmak para

Başkaları sizi nasıl bilir?

Eğer fikrin temeline bunu ekiyorsanız oradan, sizden başka her şey çıkar.

  • Nasıl görünürüm?
  • Bana başarısız derler.
  • Aman battım, aman bittim.

Maalesef ki çağımız, beğenilme çağı. Değerli olmak sanki çok gerilerde kaldı. Fakat esas değişmedi ve bu çağ, -beğenseniz de beğenmeseniz de- kapanacak. Bu çağda yapabileceğiniz en büyük hata, beğenilmeye uğraşmak veya beğenilmesi için üretmek. Esas olan; değerli olduğu için çalışmak olmalı.

Bunu bir kenara yazalım.

endişe diğer insanlar

Olumlu olmakla Polyannacılık çelişkisini aşmak.

Burada ölçü sizsiniz. Bu artık bir ihtiyaç olmaktan çıktı. Olumlu olmak zorundasınız. Bunun nedenini tartışmak bile anlamsızlaşmaya başladı. Lütfen, ama lütfen, etrafınızda sizi olumsuzluğa çeken, olumsuz ve olumsuzlukla beslenen insanlardan uzaklaşın. Olumlu olmak, her şeyi olumlamak demek değildir. Bardağın dolu tarafı değildir. Polyannacılık değildir. Ne yaşanırsa yaşansın olumlu kalmak değildir. Kayıtsızlık değildir.

Olumlu olmak, sizin doğal halinizdir. Sizin yaradılışınızdır. Sizin kaynağınızdır. Çıkış noktanızdır. Tabiat olumludur. Kar yağdığında tüm ağaçları kurutmaz, aksine soğuk hepsinin gövdesi için güç kaynağıdır. Olumlu olmaya çalışmak, çalışmaların en değerlisidir. Çünkü, doğanıza hizmet eder.

Endişe, sadece olumsuzluk doğurmaz, doğayı da yok etmeyi hedefler.

endişe üzgün yüz gülümseyen yüz

Zaman?

Hiçbir adli tıp uzmanı, günümüz imkanlarıyla bile, kişiye bakarak kesin yaşını ortaya çıkaramamaktadır. Çok yakın tahminler yapılmakta ama asla kesin yaş tahmini gerçekleştirilememektedir. Yaşınız, sizin kafanızdadır.

Ne geç kaldınız, ne çok erken. Yapmanız gerekiyorsa, yapın. Her şey zamanında gerçekleşir.

cep saati zaman

İyi ama nasıl?

Ben buna, ‘nasıl aşaması’ diyorum. Çünkü doğru soru bu. Eğer siz hala ‘neden’ aşamasındaysanız…

Her şey bir soru ile başlayacak… Veya…

soru işareti kara tahta
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.