20 Ekim 2017

Vücudunuzla İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Gerçek

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Kalbimiz ömrümüz boyunca yaklaşık 2 trilyon kez atıp 227 milyon litre kan pompalar. Bu miktar bir düzine süper petrol tankerinin alabileceği hacimden çok daha fazladır. Her kalp kendi elektrik sistemine sahiptir; yani kalbimiz, vücudumuzun dışında bile olsa oksijen tükenene kadar kan pompalamaya devam edebilir.

kalp

Her birimiz, parmak izimizin kendimize özel olduğunu biliyoruz. Vücudumuzdaki en güçlü kaslardan birine sahip olan dilimizde de durum aynı. Her birimizin dil izi, dünyada biricik.

Tıp dilinde ‘lateral lumbar girintileri’ olarak adlandırılan; kadınlarda ‘venüs gamzesi’ ve erkeklerde ‘apollo gamzesi’ olarak anılan bel gamzeleri, sağlığımız hakkında pek çok bilgi içeriyor.

Bel gamzelerinin var olma sebebi tendon anormalliği ve bel gamzesine sahip olup olmamamız genlerimizle belirleniyor. Araştırmalar bel gamzelerinin, sağlıklı bir kan dolaşımına işaret ettiğini ve bel gamzesine sahip olan kadınların olmayanlara nazaran daha hızlı orgazma ulaştığını gösteriyor.

venüs resmi

Boyumuz uyandığımızda 1-2 cm daha uzundur.

Terimiz aslında kötü kokmaz. Ter, tek başına dikkat çekici bir kokuya sahip değildir. Fakat deri üzerinde kaldığında derimizde doğal olarak bulunan bakterilerin faaliyetleri sonucunda kokuya sebep olur.

spor yapan kadın

Bir olay sırasındaki vücut pozisyonumuz hafızamızı etkiler. Aynı pozisyona geçtiğimizde geçmişte yaşadığımız olayla ilgili bilgileri daha hızlı hatırlarız.

Araştırmalara göre göbek deliğimizdeki milyonlarca bakterinin çeşitliliği, bir yağmur ormanında yaşayan bakteri çeşitliliğiyle aynıdır. Üstelik göbek deliğimizin şekliyle ve boyutuyla ilgisi yoktur.

Genel inanışın aksine uyumadan çok uzun süre ayakta kalabiliriz. Uyumadan ayakta kalma konusunda dünya rekoru 264 saat 12 dakika ile Randy Gardner’a aittir. 1964 yılında rekoru kıran Gardner, o tarihte henüz 17 yaşındaydı ve rekor denemesi boyunca kendisini uyanık tutacak herhangi bir uyarıcı kullanmadı.

dağınık yatak

Gün içinde 20 dakikalık bir uyku, konsantrasyonunuzun ve verimliliğinizin artmasına yardımcı olur. Bu süreden daha fazlası ise kendinizi yorgun hissetmenize sebep olacaktır.

Vücut sıcaklığımız ortalama 37 derece olarak kabul edilse de bir insanın vücut sıcaklığı cinsiyetine, hareketliliğine ve tükettiği besinlere göre değişiklik gösterir.

ateş ölçer

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.