24 Ekim 2017

10 Maddede Yeşil Yaşam Nedir?

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Yeşil Yaşam Nedir?

Yeşil yaşam nedir, sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; dünyadaki sınırlı kaynakların korunması ve bu yolla sürdürülebilirliğin geliştirilmesini hedefleyen bir yaşam biçimidir, denilebilir.

Yeşil yaşam, doğanın korunmasının yanı sıra doğaya katkıda bulunmayı da içerir.

yeşil yaşam nedir vadi köy

Yeşil yaşam ile hava, su, toprak ve gürültü kirliliğine sebep olmadan, ekosistemin ve doğal kaynakların korunması ve devamlılığının sağlanması hedeflenir.

Yeşil yaşam ya da sürdürülebilir yaşam; bilinçli bir şekilde doğal dengeyi korumak, doğal ekolojiyle ve ekolojik döngüyle uyum içinde yaşamak olarak da tanımlanabilir.

Aynı zamanda, bireylerin ve toplumun hem doğal hem de kişisel kaynakları kullanımını azaltma yöntemidir.

Doğaya yönelik yıkıcı uygulamalardan uzak durma, doğal kaynakları temiz ve güvende tutmak amacıyla daha ‘iyi’ alışkanlıklar geliştirme yoludur.

plastik atık

Yeşil yaşamla doğaya katkıda bulunurken sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş de sağlanır.

Ulaşım, enerji tüketimi, giyinme ve beslenme gibi yaşamın her alanında karbon ayak izimizi düşürmeye yönelik bir çabadır.

Yeşil yaşama geçiş; daha yeşil beslenmeyi, yerel ve doğal ürünlerin tüketimini, su kullanımında tasarruflu davranmayı, atık yönetimi konusunda bilinçlenmeyi, eşya ve diğer kullanılabilir malzemeleri atmak yerine paylaşıma açmayı veya dönüşüme sokmayı, geri dönüştürülmüş ya da geri dönüştürülebilir ürünleri kullanmayı ve enerji tüketimini azaltmayı içerir.

Yeşil yaşam, tüketimi azaltmanın yanı sıra yaşamın her alanında tasarrufu ve basit yaşamı savunur.

güneş panelleri

Yeşil yaşam, kısaca; ‘daha az kullan, organik olanı tercih et, yeniden kullan ve geri dönüştür’ cümlesiyle özetlenebilir.

Adım Adım Yeşil Yaşama Geçiş Bölüm I ve Bölüm II‘yi okuyarak yeşil yaşam pratiği hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.