14 Haziran 2020

En Popüler 10 Giyim Tarzı

Burcu Tur Yüksel Akay

~10dk

Giyim tarzı, hayat görüşümüzün ve kendimizi ifade ediş biçimimizin bir yansımasıdır. Ayrıca beden dilinin en güçlü ifade araçlarından biridir. Ne yediğimiz kadar, ne giydiğimiz de çoğu zaman karşı tarafa kim olduğumuzu söyler. 

Biz de, giyim ve moda sektöründeki pek çok giyim tarzı içinden, en popüler 10’unu yakından inceledik.

Amaç insanları değiştirmek değil, kim olduklarını kıyafetlerle anlatma fırsatı vermek.

Dries Van Noten

Klasik Giyim Tarzı

Sanatta klasik denildiğinde aklımıza, ayrıntılı işlemelerle süslü ve kıvrımlı tasarımlar, altın varaklı dev çerçeveler veya Sappho’nun lirik şiirleri geliyor. Ancak klasik giyim tarzı, bunlardan tamamen uzak bir yapıya sahip.

Klasik stil, her zaman kullanılabilecek, modası geçmeyen kıyafet ve aksesuarları ifade ediyor. 

Sade çizgileri olan, ciddi görünümlü ve özenli bir giyim stili olan klasik; yalınlık, asalet ve şıklıkla tanımlanabilir.

Şıklık asla eskimeyecek güzelliktir.

Audrey Hepburn
giyim tarzı stil moda

Minimalist Stil

Minimalizm akımının modadaki karşılığı olan minimalist stil, 60’lı yıllardan bugüne popülaritesini koruyor.

Temelde bir yaşam biçimini benimsemekle ilgili olan minimalist giyim tarzı; yalınlıktaki güzelliği hedefler. 

Basit ve net formlar, sade çizgiler minimalist stilde baskındır. Yoğun desenlere ve parlak renklere rastlanmaz. Cesur dekoltelere ve gösterişli takılara yer verilmez.

Basitlik zarafetin anahtarıdır.

Coco Chanel
minimalizm giyim tarzı moda

Bohem Tarz

1970’li yılların başında ortaya çıkan bohem giyim tarzı, tıpkı minimalist giyim tarzı gibi, bir hayat görüşünün yansımasıdır.

Göçebelikle özdeşleşen çingenelerden ilhamla ve 60’lı yılların sonunda yaşanan sosyal ve siyasal olayların etkisiyle şekillenen bohem yaşam biçimiyle bağlantılı olarak ortaya çıkmıştır. 

Bohem tarzda amaç güzel görünmekten ziyade rahat olmak ve kıyafetlere fazla para harcamamaktı.

Özgür ruhun, doğayla iç içeliğin, rahatlığın ve anı yaşamanın bir yansıması olan tarzda; renkli ve çiçek veya karmaşık desenli kumaşlar, uzun etek ve elbiseler, püsküllü yelekler, şapkalar, taşlı ve boncuklu bilezikler ve kolyeler, gümüş yüzükler ve danteller dikkat çeker.

Baskın olarak baharat renkleri kullanılır.

bohem giyim tarzı moda

Maskulen & Androjen Giyim Tarzı

Maskulen giyim tarzı, kadınsı olarak ifade ettiğimiz yumuşak çizgileri geri planda tutarak, erkeksi olarak isimlendirdiğimiz daha keskin ve net çizgilerin hakim olduğu kıyafetlerin kullanımını ifade ediliyor. 

Erkeksi çizgilerin kadın bedenine uyarlandığı ve feminen detayların ön planda olduğu maskulen tarz ile androjen giyim tarzı sıklıkla birbiriyle karıştırılıyor. 

Androjen tarz, erkeksi çizgilerin kadın bedenine uyarlandığı maskulen tarzdan farklı olarak, erkek kıyafetlerinin giyilmesini ifade ediyor.

Sahip olduğunuz en değerli ve en yararlı varlık, duruşunuzdur.

Tom Dixon
maskelen tarz giyim tarzı moda

Feminen Stil

Kadınsılığın ön planda olduğu feminen stil ile kastedilen; belin inceliğini ve kıvrımlı vücut hatlarını vurgulayan, romantik kıyafetlerin tercih edilmesidir. 

Bele oturan etekler, belin inceliğini vurgulayan büyük kemerler ve yüksek topuklu ayakkabılar stilin vazgeçilmezleri arasındadır. 

Feminen giyim tarzına ölçülülük hakimdir. Abartıya kaçılmaz. 

Özensiz giyindiğinizde elbiseniz fark edilir, kusursuz giyindiğinizde siz fark edilirsiniz.

Coco Chanel
feminen stil moda

Retro & Vintage Giyim Tarzları

Retro kelimesi, ‘geriye doğru’ anlamına geliyor. Retro stil ise, kültürel olarak geçmişte kalmış veya modası geçmiş bir akımın yeniden yaygınlaşması olarak tanımlanıyor. Günümüzde ağırlıklı olarak 1960’lı ve 1970’li yılların stillerini gördüğümüz retro giyim tarzına; puantiyeli ya da fırfırlı elbiseler, yüksek belli ispanyol paça pantolonlar ve pilili etekler örnek verilebilir. 

Retro stil, genellikle abartılı, döneme ait olmayan parçaların kullanımını içerir.

Vintage, geçmişte kullanılan eşya ve aksesuarlar için kullanılan bir terimdir. Vintage giyim tarzı ise, geçmişte ikonik hale gelmiş, belli bir dönemi veya tasarımcıyı yansıtan parçaların günümüzde kullanılmasıdır. Bu parçalar dönemin ruhunu yansıtmalıdır.

metro giyim vintage moda

Avangart Stil

Avangart giyim tarzı, ağırlıklı olarak gündelik hayata giyilmeyen, yaratıcı ve sanatsal kıyafet ve aksesuarların kullanımını ifade eder. Kimi zaman alışılmamış malzemelerden üretilmiş parçalar da yer alır. 

Moda, tasarımcıların size yılda 4 defa önerdiğidir. Stil ise, sizin hangisini seçtiğiniz.

Lauren Hutton
avangart stil moda

Hipster Tarzı

1960 ve 1970’li yılların sosyal ve siyasal ortamı, bohem yaşamı benimsemiş, özgürlüğüne düşkün hippileri ortaya çıkartırken; hızla gelişen teknoloji, globalleşme ve modernite de 1990’lı yıllarla birlikte hipsterleri ortaya çıkarttı. 

Bu yüzden yeni nesil hippiler olarak da anılan hipsterler; sanata, yaratıcılığa, bağımsız düşünceye ve yenilikçiliğe önem veriyorlar. Bu hayat görüşü de, diğer bazı giyim tarzlarında olduğu gibi, bir stil olarak kendine bir yer buluyor. 

Tüketici kavramını reddeden hipsterler, vintage parçaları ağırlıklı olarak kullanıyorlar. Kadınlar için ya da erkekler için olduğu düşünülen bazı kıyafet ve aksesuarları toplumsal cinsiyet sınırlarının dışında kullanıyorlar.

Stil, en karmaşık şeyleri, en kolay yoldan anlatmaktır.

Jean Cocteau
hipster woman

Gotik Giyim Tarzı

1970’li yıllarda ortaya çıkan gotik tarz, Ortaçağ’ın gotik sanatıyla bazı noktalarda bütünleşiyor. 

Tıpkı mimaride olduğu gibi gizemli ve hüzünlü bir görüntü yaratan gotik giyim tarzında; tül, dantel ve deri malzemeler dikkat çekiyor. Siyah, mor ve lacivert gibi, koyu ve soğuk renklerin ağırlıklı olarak kullanıldığı gotik tarzda; kadınsılık ve zarafet ön plandadır.

Feminen tarzdan farklı olarak, gotik stilde abartıya kaçılabilir.

gotik kadın orman

Diğer Giyim Tarzlarından Bazıları:

Casual: Resmi olmayan, rahat ve spor giyim tarzını ifade eder. 

Dramatik Giyim Tarzı: Geleneksel veya klasik parçaların tercih edilmediği, tamamen dönemin modasına uygun giyinmektir.

Elegant Giyim Tarzı: Ortaya çıktığı 1950’lerden bugüne, popülerliğini korumaya devam eden ve jepimizin aklına Audrey Hepburn’ü getiren elegant giyim tarzı; zarafet, incelik ve özeni ön planda tutar.

Eklektik Stil: Zıtlıkların birliği olarak da algılanabilecek eklektik stilde; farklı desenlere, renklere ve tarzlara sahip parçalar bir araya getirilerek bütünlük oluşturulur. Eğlencelidir, fakat dengeyi tutturmak ve doğru parçaları bir araya getirmek oldukça zordur.

Grunge Stil: Güzellik ya da zarafet düşünülmez; konfor ön plandadır. Boyfriend kot pantolonlar, spor ayakkabılar ve botlar, deri yelekler ile bol kazaklar ve oduncu gömlekleri stilin öne çıkan parçalarıdır.

Monokrom Giyim Tarzı: Siyah ve beyaz olmak üzere iki zıt rengin kombinlenmesinden oluşan giyim tarzıdır.

Yukarıda tanımladığımız giyim tarzlarının yanı sıra barok, spor, hip-hop, parizyen, pin-up, pop-up, sofistike ve vamp gibi bugün popülerliğini koruyan ya da gelecekte yeniden popüler olabilecek onlarca giyim tarzı bulunuyor.

Stil, deneyim ve kültürün karışımından oluşur. Bir karizması vardır. Moda ise, stilden sonra gelen, geçici şeylerdir.

John Fairchild
vamp stil moda
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.