9 Ekim 2021

Kuru Baklagillerin Sağlığınızı İyileştirmenize Yardımcı Olabilecek 10 Faydası

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Kalp Sağlığını Destekler

Baklagiller kolesterol ve doymuş yağ içermedikleri için kalp sağlığını desteklemeye ve LDL’nin (kötü kolesterol) düşmesine yardımcı oluyorlar.

Çok sayıda uzman, özellikle kalp hastalıklarına sahip olanların haftada en az iki defa baklagilleri tüketmesini tavsiye ediyor.

kuru baklagiller

Kansere Yakalanma Riskini Düşürür

Posa açısından zengin oldukları için kalın bağırsak florasını koruyarak özellikle kolon ve rektum kanserine yakalanma riskini düşürüyorlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuru baklagillerin faydaları arasında, belki de en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmeleri.

İçerdikleri vitaminler, mineraller, demir, magnezyum ve potasyum sayesinde vücut direncinin artmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara yakalanma riskini azaltıyorlar.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? ve Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Tüketilmesi Gereken Besinler yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Kemik Sağlığını Korur

Kuru baklagiller içerdikleri kalsiyum sayesinde kemik sağlığının korunmasına yardımcı oluyorlar.

Sinir Sistemini Korur

Baklagiller, sinir sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olan B6 ve B12 vitaminlerinin yanı sıra tiamin, riboflavin, niasin ve folik asit içeriyorlar. Böylece hafızanın güçlenmesine ve zihinsel performansın artmasına da yardımcı oluyorlar.

baklagiller

Kan Şekerinin Dengelenmesine Yardımcı Olur

İçerdikleri lif miktarı sayesinde mideyi geç terk eden ve bağırsakların glikoz emilim hızını düşüren kuru baklagiller, kan şekerinin hızla yükselmesine engel oluyorlar.

Uzun Süreli Tokluk Sağlar

Yüksek oranda kompleks karbonhidrat, protein ve lif içeren kuru baklagiller, uzun süreli tokluk sağlıyorlar.

Sindirim Sistemini Düzenler

Kuru baklagiller, içerdikleri suda çözünmeyen lifler sayesinde sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyorlar.

Demir Eksikliğinin Önüne Geçer

Kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan hemoglobin üretimi için büyük önem taşıyan demir açısından zengin olan kuru baklagiller, demir eksikliği yaşama riskini azaltıyorlar.

sebze baklagiller

Kuru Baklagilleri Tüketirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sindirimi zorlaştırmamak için kuru baklagillerin iyice pişirilmesi gerekiyor. Bunun için de kuru baklagilleri pişirmeden önce birkaç saat sıcak suda bekletmek ya da düdüklü tencerede pişirmek en iyi yöntemler arasında sayılıyor.

Ayrıca kuru baklagillerin sebep olabileceği gazı önlemek ve sindirimi kolaylaştırmak için kimyon, kişniş ve kekik gibi baharatlardan faydalanabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.