31 Aralık 2020

Tam da Yeni Kararlar Alma Zamanı mı, Yoksa Değil mi?

Arda Ös

~6dk

Yeni bir yıl, yeni bir zaman dilimi, yenilenme zamanı… 

Bu sene diyet yapmaya, sigarayı bırakmaya, 100 kitap okumaya, falana ve filana karar vermek için en uygun zamana girmiş bulunmaktayız. Her yerde, ‘yeni yıl için yeni hedefler’ ve benzeri yazıları görüp gaza gelmeniz için de her koşul hazır gibi gözüküyor. Fakat, burası değil.

yeni yıl yeni kararlar not

Şansınıza değil, kendinize güvenin.

Bunu son üç senedir tekrarlıyorum, bu sene de tekrarlayacağım: Şansınıza güvenmekten vazgeçin!

Piyango, Loto, vesaire ihtimal oyunlarını bir kenara bırakın. Kendinizi iyi hissetmek için en yanlış yol. Tekrar ediyorum: Şansınıza güvenmeyin, kendinize güvenin ve şanslı olmak için imkan yaratacak şekilde kendinizi gelişmeye çalışın. 

Şans, sadece biletiniz var diye yüzünüze gülmedi, gülmüyor ve gülmeyecek. 

İster inanın ister inanmayın, başka bir şey öğrenmek için tarih boyunca insanlığın ulaşamayacağı derecede çok, yeterli ve yetkin kaynaklara sahipsiniz. Aslında bu hep böyleydi, fakat artık her şey çok daha aşikar. 

Geçen sene, hayatınızı etkileyecek ne öğrendiniz? Pek ala; bu sene ne öğreneceksiniz? Eğer onu aramaya, bulmaya ve öğrenmeye gerçekten niyetiniz varsa; hodri meydan! Yoksa… İşiniz zaten zordu, zor olmaya devam edecek. Yani hiçbir şey değişmedi, devam ediyor. Zor.

not yeni kararlar

Taahhüt

Şahit olduğum bir diğer çalışan değiştirme yöntemi ise; TAAHHÜT. 

Taahhüt kelimesi, üstlenme ve söz verme anlamından ve Arapça bir kökten gelir. 

Benim tavsiyem; en az 3 madde yazın. Zamanlarını da. Örneğin; Ağustos 2021’e kadar bir tasarruf hesabı açıp içinde ona hiç dokunmadan değerlendireceğim en az 1.500 TL tutuyorum gibi. Bu taahhütleri bir yakınınıza verin ve ondan sene sonunda bu 3 maddenin yazılı olduğu taahhütü geri alacağınızı söyleyin. Bu uygulamayı gerçekleştirenlerin en az bir maddeyi %100 yerine getirdiklerine çok kere şahit oldum. Şöyle düşünün, boş hayaller ve olmayacak dulara aminler yerine, bence bu hiç fena bir yöntem değil.

Bu üç madde zorlayıcı gelirse, bunun kolayı da mevcut. İki tane orta-kısa vadeli, güç ama gerçekçi hedef belirlemek. 

İlki, 1-6 ay arası; ikincisi ise, 6-12 ay arası gerçekleşecek birer eylem olacak. Tabi ki bu da gene yazılı olacak, fakat buradaki taahhüt kendinize verilmiş olan bir taahhüt. Pardon, iki. 

dreams

Dost acı söyler. 

Eğer yılda (hangi bahane ile olursa olsun) 5 kitaptan az okuyorsanız; bu sene tek hedefiniz 5 kitap okumak olsun. Çünkü durum gerçekten kötü. 10 kitaptan az okuyorsanız, bu yıl bunu 15 kitaba çıkarın. Durum, fena değil. 25 kitap okuyorsanız, olması gereken seviyeye ulaşmaya çok yakınsınız demektir. Şimdi, tıpkı bir diyette olduğu gibi, bu yıl öncelikli ödev bu seviyeyi korumak ve arttırmak.

Maddi hedefler, okuma hedefleri, vb. hedef türlerine bir şekilde alışıksınızdır. Bense size başka bir meydan okumadan bahsedeceğim: Bu sene kendinize bir DÖNÜŞÜM hedefi koymak için en uygun zaman aralığındasınız. Fakat bu bir tümden başkalaşım değil, hiçbirimizde sihirli bir değnek yok ve ani gelişen değişimler ise, son derece travmatik karakterde oluyor. 

Hiçbir engeliniz olmasaydı, hayalinizdeki size dönüşmek için atacağınız ilk adım, ne yönde olurdu? Bu adımı bu sene atmak için gerekli bileşenlerden en azından birini yerine koymaya ne dersiniz?

yeni yıl kadın

Bilanço

Tüm bu okuduklarınız sizi heyecanlandırabilir. Lütfen, geçen senelerde yaptıklarınızı gözden geçirin. Bunlar ve benzeri taahhütler, ve sonuçlarını iyi değerlendirin. Belki de bu sene, sizin, kendiniz adına iyi bir bilanço hazırlama zamanınızdır.

Başlıkta da belirttiğim gibi, yeni bir zaman dilimi, heveslenmenize neden olabilir. Fakat heves, son derece uçucu, geçici bir niyet türü ve içinde harekete geçmeyi sağlayan motivasyonu barındırmıyor. 

Kaynaklarınızı dürüst bir şekilde sorgulamadan asla ama asla heveslenmeyin. 

make it happen

Her bir cümle, içinde farklı bir enerji paketi taşır:

  • Yeni yılda, yeni hedeflere koşmak istiyorum.
  • Yeni yılda, yeni hedeflere koşacağımı düşünüyorum.
  • Yeni yılda, yeni hedeflere koşmak için çabalayacağım.

Ve böyle uzar gider. 

İçlerinde ne doğru var, ne de yanlış. İçlerinde bir zihniyet var. Daha önce, benzer zaman dilimlerinde, hiç tutmadığınız, tutmayacağınızı bildiğiniz kararlar vermiş ve benzeri kararlardan bir şekilde uzaklaşmış, soğumuş, çalışmadıklarını düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Aslında haklısınız. Yeni bir yıl size yeni hiçbir şey getirmeyecek.

Siz zihniyetinizi yenilemedikçe, bu yıl da her yıl gibi birbirini takip edecek. 

Not: Bu seneki yazım mutlu sonla bitmiyor, farkındayım. 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.