11 Haziran 2021

10 Maddede Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için her mevsim cilt bakımına önem vermek ve mevsim koşullarına göre cilt bakımı rutinlerini değiştirmek gerekiyor. İşte, 10 maddede yaz mevsiminde cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusunun yanıtları:

Cilt Temizliği

Diğer mevsimlere kıyasla yaz aylarında daha fazla terlediğimiz için gözeneklerimiz tıkanmaya daha yatkındır. Terlemenin yanı sıra cildi tozdan, kirden, kremlerden ve kozmetik ürünlerden arındırmak için her gün en az bir defa duş almalı ve hem sabah hem de akşam yüzümüzü temizlemeye özen göstermeliyiz. 

Özellikle denize ya da havuza giriyorsanız, tuzlu ya da klorlu suyun cildinizi kurutmaması ve tahriş etmemesi için sonrasında mutlaka duş almalısınız.

Ayrıca yaz mevsiminde, kışın kullanılan yoğun nemlendiricili ürünler yerine; cilt tipine uygun, hafif ve su bazlı ürünler tercih edilmelidir.

banyo

Derinlemesine Temizlik için Peeling

Cildin nefes alması ve tazelenmesi için ölü derilerden ve kirden temizlenmesi gerekir. Bunun için yüz ve vücut keseleri veya taneli peelingler kullanabilirsiniz.

Haftada bir veya iki defa cildinizi derinden temizleyerek, çevre koşullarının cildinizde oluşturduğu leke ve izlerden de kurtulabilirsiniz.

Kendin Yap: Çevreye Zarar Vermeyen,Doğal Kişisel Bakım Ürünleri yazımız da ilginizi çekebilir.

yaz mevsiminde cilt bakımı peeling

Nemlendirme

Yaz aylarında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri cilt kuruluğudur. Bunu engellemek için sıcak su yerine ılık suyla duş alabilir, her duş sonrasında cilt tipinize uygun, su bazlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Kış aylarında kullanılan yağlı ürünler yerine daha hafif olan krem ve losyonları tercih etmek, gözeneklerin tıkanmasını engelleyecektir.

vücut krem cilt bakımı

Güneşten Korunma

Mevsim ne olursa olsun cildimizi zararlı güneş ışınlarından korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Ancak yaz aylarında güneşlenmesek bile cildimizin kurumaması, yaşlanmaması, zarar görmemesi ve cildimizde lekeler oluşmaması için güneş kremleri kullanmaya daha fazla özen göstermeliyiz.

Koruyucu ürünleri güneşe çıkmadan yaklaşık 20 dakika önce sürmeli ve denize ya da havuza giriyorsak, sudan her çıkışımızda yenilemeliyiz.

güneşlenmek sahil

Gece Bakımı

Uyuduğumuz süre boyunca cildimiz kendini yeniler ve onarır. Bu sürece katkıda bulunmak için özellikle göz ve dudak çevresine krem ve serumlar uygulayabilir, cildimizin nemi hapsetmesi için nemlendirici losyonlar ve kremler sürebilir veya cildimizi arındıracak ya da nemlendirecek maskeler kullanabiliriz.

yaz mevsiminde cilt bakımı

Makyaj

Yaz mevsiminde makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta; baz olarak kullanılacak nemlendiricilerin ya da fondötenlerin UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan bir içeriğe sahip olması.

İkinci önemli nokta ise, yaz aylarında ağır makyaj yaparak cildi yormamak.

makyaj yaz mevsiminde cilt bakımı

Göz Çevresi

Yüzümüzün diğer bölgelerine kıyasla çok daha ince ve hassas bir yapıda olan göz çevresi, başta güneş olmak üzere çevresel şartlardan direkt etkilenir. Ayrıca daha az yağ ve ter bezi bulunduğu için daha fazla kurur. Bunlar göz çevresinin daha hızlı yıpranmasına sebep olur.

Özellikle yaz mevsiminde göz çevresini güçlendirmek ve kırışıkları önlemek için bu bölgeye özel olarak üretilmiş krem ve serumlarla birlikte güneş kremleri kullanmaya özen gösterilmelidir.

cilt bakımı göz çevresi

Dudak Bakımı

Vücudumuzun en hassas ve kurumaya en yatkın bölgelerinden biri de dudaklarımızdır. Özellikle yaz aylarında dudaklarımızı güneşin zararlı ışınlarından korumak için UVA/UVB ışınlarına karşı koruma etkili, besleyici ve onarıcı dudak kremleri kullanmaya ve dudaklarımızı nemli tutmaya özen göstermeliyiz.

Sağlıklı ve Canlı Bir Görünüm için Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? yazımız da ilginizi çekebilir.

dudak balmı cilt bakımı

Su Tüketimi

Yaz mevsiminde cilt bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, yeterince su tüketmek ve böylece, vücudumuzun nem dengesini korumak.

Diğer mevsimlere kıyasla, sıcak havaların ve güneşin vücudumuza daha fazla su kaybettirdiğini düşünürsek; cildin kaybettiği nemi kazandırmak ve su kaybını önlemek için suyun yanı sıra doğal meyve suları, maden suları ve ayran ile de vücudumuza takviye yapmalıyız.

su içmek

Beslenme

Cilt sağlığımızı korumada en önemli etkenlerden biri de, beslenme şeklimiz. Çünkü tükettiğimiz besinler cildimize ihtiyacı olan nemi kazandırmasının yanı sıra cildimizin yenilenmesine ve onarılmasına de katkıda bulunabilir.

Bunun için diyetinize şekerli, yağlı ve kızartılmış yiyecekler yerine; yeşil yapraklı sebzelerle birlikte yaz meyve ve sebzelerini ekleyebilirsiniz.

sağlıklı beslenme cilt bakımı
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.