14 Kasım 2019

5 Sevgi Dili: Senin Sevgi Dilin Hangisi?

Esra Altuntaş

~7dk

Aşk mı, sevgi mi?

Bu iki kavram sizce aynı şey mi? Birçok bilim insanına göre aşk; hormonlar ve nörotransmitterler sayesinde vücudumuzda yaşanan değişiklikler sonucu hissedilen bir duygu. Aslında daha çok içgüdüsel ve kişinin neslini devam ettirmek için yoğun duygular eşliğinde birini seçmesi.

Aşk, gerçekten tanımı oldukça zor olan bir kavram. Peki, sevgi neydi? Sevgi emekti, tercihti. Gary Chapman’ın kitabından güzel bir alıntı yapma zamanı geldi:

‘Aşk biter, ancak bu süreçte sevmeyi öğrendiysek ilişkimiz sağlam temeller üzerinde devam edecektir. Emin olun sevgi, aşktan daha güçlü bir duygudur. Aşk, sadece bir başlangıçtır.’

gün batımı aşk kalp

Bu kitap ne anlatıyor?

Dr. Chapman’ın ‘5 Sevgi Dili’ kitabını okuyunca, gerçek hayatta karşılığını bulacaksınız. Yazar, temelde 5 hayat kurtaran sevgi dilinden bahsediyor. İnsanların gösterdiği eğilimlere, isteklerine göre sevgi dillerini kategorize etmiş ve herkesin kendine ait bir sevgi dili olduğunu söylüyor. 

arkadaş kız kardeş

İlişkilerinizde büyük bir değişime hazır olun! İşte sevgi dilleri:

ONAYLAYICI KELİMELER

Bazen, halihazırda var olan bir şeyi neden dillendireyim, diye düşünebilirsiniz. Her akşam aynı çorbayı pişiren eşinize ‘bu dünyada, bu çorbayı en güzel yapan sensin’, derseniz ve onun sevgi dili onaylayıcı kelimelerse, çorbanın sizi doyurduğu gibi siz de eşinizin sevgi açlığını gidermiş olursunuz. Belki sizin için basit ve anlamsız bir cümle, ama onun için mutluluk kaynağı olabilir. 

Sözlü iltifatlar ve takdir cümlelerinizle sevginizi güçlü bir şekilde iletmiş olursunuz ve karşınızda her zamankinden daha mutlu bir insanla karşılaşma ihtimaliniz daha yüksektir. Tabi, eşinizin sevgi dili buysa. Bunu ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

baba kız

NİTELİKLİ BERABERLİK

Bana bak, beni dinle, benimle ilgilen! Bu cümleler tanıdık geldi mi? Sevgi dili bu olan insanlarla birlikteyken bütün dikkatinizi ona vermeniz gerekebilir. Beraber gezmeniz, sohbet etmeniz, göz teması kurmanız, iyi bir dinleyici olmanız, onunlayken başka bir şeyle meşgul olmamanız ona sevginizi en iyi gösterme biçiminiz olabilir. Ona kendini değerli hissettirir. Eminim şu an kafanızda birileri canlandı.

çift gün batımı

HEDİYE ALMA

Çok pahalı ve gösterişli hediyelerden bahsetmiyoruz. Sevgi dili bu olan insanlar için hediyeler sevginin görsel sembolleridir. Sadece özel günlerde değil, haftada bir küçük bir hediyeyle onu şımartabilirsiniz. Kocaman bir sarılmanın, tatlı bir sözün veya bahçeden koparılmış bir papatyanın bile onların kalbinde karşılığı çok büyüktür. Ona kıymet verdiğinizi hisseder ve siz de onun sevgi ihtiyacını karşılamış olursunuz. Sevgi dili buysa onun dilinden konuşup hediyeler alarak ondaki değişimi gözlemleyebilirsiniz.

çiçek buketi

HİZMET DAVRANIŞLARI

Sabahtan akşama kadar bir sürü işle uğraşıyorum ama onun hiç umurunda olmuyor, gibi cümleleri çokça duyarız. Muhtemelen bunu söyleyen insanların muhataplarının sevgi dili hizmet davranışları değil. Çünkü sevgi dili bu olan insanlar için, ona yemek hazırlamanız, kıyafetlerini ütülemeniz sevildiğini hissetmesini ve mutlu olmasını sağlar. 

Örneğin; eşiniz mutfakta yemek hazırlarken siz de bebeğin altını değiştirirseniz onun gözünde muhteşem bir eş ve baba olarak canlanırsınız ve bu davranışınız, ona olan sevginizi gösterir.

çift yemek hazırlamak

FİZİKSEL TEMAS

Öperek, kucaklayarak büyütülen çocukların duygusal gelişimlerinin diğerlerine nazaran daha sağlıklı olduğu ve aynı zamanda insanlara güvenme potansiyellerinin de daha yüksek olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlandı.

Fiziksel temas ilişkilerde de sevgiyi iletmek için en güçlü araçlardan biri. Öpmek, sarılmak ve cinsel ilişki gibi fiziksel temasların sevgiyi iletme gücü oldukça yüksektir. Sevgi dili fiziksel temas olan insanlarda bir hediyeye kıyasla bir öpücük çok daha fazla değerlidir.

el ele tutuşmak

Peki, kendinizin ve karşınızdakinin sevgi dilini nasıl keşfedeceksiniz?

Bugüne kadar eşinizden en çok ne istediniz? Onun en çok hangi yönünü eleştiriyorsunuz, hangi davranışlarından rahatsız oluyorsunuz? Bu soruların cevapları sizin kendi sevgi dilinizi keşfetmede size yol gösterecektir.

Aynı zamanda eşinizi mutlu etmek ve onu sevdiğinizi göstermek için kullandığınız yöntemler de iyi birer yol gösterici olabilir. Çünkü muhtemelen size yapılmasını hoşlanacağınız şeyleri, karşınızdakine yapıyorsunuzdur. 

Bunlar hem kendinizin hem de eşinizin sevgi dilini bulmada size kolaylık sağlayacak önemli ipuçlarıdır.

çiçek buketi

Küçük bir öneri…

Size kalbini açmış insanları sizin de ne kadar çok sevdiğinizi biliyoruz. Peki, bunu onlara gerçek anlamda hissettirmek ve onları mutlu etmek istemez misiniz? O halde, kendinize bir yarım saat ayırın ve sessiz bir odaya geçin. Gözlerinizi kapatın ve iyice düşünün, hafızanızı yoklayın. Onların sevgi ihtiyaçlarını nasıl karşılarsınız, onların anladığı sevgi dili ne?

silüet çift

Unutmayın, sevgi tercihtir!

Durum ve olaylar ne olursa olsun siz hep sevgiyi tercih edin. Sevildiğini hisseden bir insan ile hissetmeyen arasındaki farkı hepimiz çok iyi biliyoruz. Belki de yaşıyoruz. Her zaman sevgiden yana olun. Bizi SEVGİ kurtaracak.

yaşlı çift
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Esra Altuntaş

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.