3 Şubat 2021

Sağlıklı ve Canlı Bir Görünüm için Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Dilara Çam

~6dk

Dudaklarımız, vücudumuzun en hassas bölgelerinden biridir. Özellikle kış aylarında dudak çatlaması, pek çoğumuzun sık karşılaştığı bir sorundur. Bu yüzden yalnızca kadınların değil, erkeklerin de dudak bakımına özen göstermeleri gerekir.

Sonuçta, kim sağlıklı ve yumuşak dudaklara sahip olmak istemez ki?

dudak bakımı

Dudak Bakımı Aşamaları

Peeling

Dudak bakımı için ilk adım; dudaklarımızı ölü derilerden arındırmaktır. Peeling aşaması, nemlendiricilerin daha etkili olması için de önemlidir.

Nazik hareketlerle, dudaklarınıza zarar vermeden düzenli olarak peeling yaptığınızda dudaklarınızın daha yumuşak ve canlı olduğunu göreceksiniz.

Peeling Alternatifleri

  • Dudağınızdaki kuru ve ölü deriyi temizlemek için yumuşak ve nemli bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Diş fırçası ile dudaklarınıza zarar vermeyecek şekilde, nazikçe ve dairesel hareketlerle peeling yapabilirsiniz.
  • 1’er çay kaşığı türk kahvesi, tozşeker, zeytinyağı, bir tutam toz tarçın ve birkaç damla hindistan cevizi yağını karıştırdıktan sonra dudağınıza uygulayabilir, yine yumuşak bir diş fırçasıyla dudaklarınızı tahriş etmeden, nazikçe dudaklarınızı fırçalayabilirsiniz. 
  • Bunlara ek olarak; çeşitli kaynaklardan ulaşabileceğiniz farklı peeling tarifleri uygulayabilir veya kozmetik mağazalarında satılan dudak peelinglerinden faydalanabilirsiniz.

Nemlendirme

Özellikle peeling uyguladıktan sonra ve gece yatmadan önce dudaklarınızı mutlaka nemlendirmeli, dudaklarınızın yenilenmesine ve tazelenmesine fırsat tanımalısınız.

Su Tüketimi ve Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve düzenli beslenme ile yeterli miktarda su tüketiminin, sağlıklı olmamız ve sağlığımızı korumamız için ne kadar önemli etkenler olduğunu hepimiz biliyoruz.

Dudaklarımız da, diğer organlarımız gibi, beslenme alışkanlıklarımızdan ve tükettiğimiz su miktarından direkt etkilenir.

Sağlıklı, parlak ve canlı dudaklar için günlük enerji, vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılamalı; dudaklarınızın nem dengesini koruması içinse, yeterli miktarda su tüketmelisiniz.

dudak bakımı

Dudak Maskesi

Dudak maskeleri ile dudaklarınızın nemi içine hapsetmesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle makyajınızı temizledikten sonra, yatarken uygulayacağınız dudak maskesi ile dudaklarınız gece boyu yenilenmeye devam edecektir.

Not: Genellikle kullandığımız ruj veya parlatıcıların gün içinde çıktığını ve dudaklarımızı temizlemeye gerek olmadığını düşünsek de, ruj kalıntıları dudakların havayla almasını önleyecektir. Bu yüzden makyaj temizlenirken dudaklar da ihmal edilmemelidir.

Güneş Işınları

Zararlı güneş ışınlarından korunmak için cildimize gösterdiğimiz özeni, dudaklarımıza da göstermeliyiz. 

Nasıl ki, yaz-kış fark etmeksizin güneş kremi kullanıyor ve belirli aralıklarla yeniliyorsak, aynı şekilde dudaklarımıza da zararlı güneş ışınlarından koruma özelliği olan dudak kremleri uygulamalıyız.

Dudak Bakım Ürünleri

Satın alınanların yanı sıra evde, dudaklarımızı nemlendirecek ve besleyecek dudak bakım ürünleri hazırlayabiliriz.

Bunun için kakao yağı, hindistan cevizi yağı ve dudak dolgunluğu için birkaç damla nane yağını karıştırarak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bu karışıma eczanelerden alabileceğiniz E vitamini kapsülünü ekleyebilirsiniz. E vitamini kan dolaşımını hızlandırmaya ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olacaktır.

dudak bakımı

Dudak Masajı

Kan dolaşımını hızlandırmak için her gün birkaç dakika dudaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Dairesel ve nazik dokunuşlarla dudaklarınıza masaj yaparken besleyici yağlar da kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Dolgun Dudaklar

Dudaklarınızın daha dolgun görünmesi için, nane yağı kullanabilir veya dudak vakumlama yapabilirsiniz. Bir başka alternatif ise, nane yağı uyguladıktan sonra vakumlama işleminin yapılmasıdır. Ayrıca nane yağını likit rujlarınıza da ekleyebilirsiniz.

Ruj Öncesi Hazırlık

Makyaj malzemelerinin pek çoğunun cildimize zarar verdiğini hepimiz biliyoruz. Aynı şekilde rujlar da, dudaklarımıza zarar verebiliyor. Bu zarardan korunmak için, ruj kullanmadan önce dudağınızda koruyucu bir katman oluşturmalısınız.

Bunun için ruj öncesinde, bir parça pamukla dudağınıza hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi besleyici bir yağ sürebilir veya nemlendirici bir ürünle astar yapabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Dilara Çam

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.