7 Ağustos 2020

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Daha sağlıklı, beyaz ve parlak dişlere sahip olmanıza yardımcı olacak; evde uygulayabileceğiniz, pratik ve doğal diş beyazlatma yöntemleri:

Limon & Karbonat

Doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında belki de en çok kullanılanı ve bilineni, dişleri karbonat ve limon suyu karışımıyla fırçalamaktır.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş fırçanıza limon-karbonat karışımı alarak bir kez de bu karışımla nazikçe fırçalayın, ardından ağzınızı suyla iyice çalkalayın. 

Not I: Limon yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz. 

Not II: İdeal uygulama haftada 1 veya 2 defadır. Aşırı uygulamanın dişlerinizde çizikler oluşturabileceğini ve uzun dönemde renklenme yapabileceğini unutmayın.

diş beyazlatma yöntemleri gülümsemek dişler

Sofra Tuzu

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir diğer doğal diş beyazlatma yöntemi, sofra tuzu kullanmaktır. Diş fırçanızı ıslatıp sofra tuzuna batırın ve dişlerinizi fırçalayın.

Sofra tuzu, dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olmasının yanı sıra biriken zararlı bakterilerin temizlenmesini de sağlayacaktır.

Dişlerinizin zarar görmemesi için sofra tuzunu da haftada 1 ya da 2 defa uygulamalısınız.

Karbonat-Tuz-Elma Sirkesi

Her malzemeden 1’er çay kaşığı alın, bir kapta karıştırın ve dişinizi haftada 1 ya da 2 defa bu karışımla fırçalayın.

Karbonat ve tuz dişlerinizi beyazlatırken elma sirkesi, diş minesi üzerindeki sarı lekelerin çıkmasına yardımcı olacaktır.

doğal diş beyazlatma yöntemleri diş fırçaları karbonat

Çilek

Bir adet çileği püre haline getirin ve haftada 1 ya da 2 defa diş fırçasıyla dişlerinize uygulayın.

Çilek, içerdiği malik asit sayesinde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra ağız içini temizlemeyi, zararlı bakteri ve mikroorganizmaları yok etmeyi sağlıyor.

Karbonat-Tarçın-Adaçayı

Karbonat, tarçın ve adaçayı karışımı, dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olmasının yanı sıra ağız içindeki bakterilerin temizlenmesini de sağlıyor.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra 1’er çay kaşığı karbonat ve tarçın ile aynı oranda, havanda dövdüğünüz adaçayını karıştırın ve diş fırçanızı karışıma batırdıktan sonra dişlerinizi bir defa da bu karışımla fırçalayın.

doğal diş beyazlatma yöntemleri kadın gülümsemek

Karbonat-Zeytinyağı-Limon

Daha beyaz dişlere sahip olmak için en etkili malzemenin karbonat olduğunu artık biliyoruz.

1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve yarım limonun suyunu karıştırarak elde edeceğiniz karışımla haftada 1 defa dişlerinizi fırçalayarak hem dişlerinizin daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz.

Gliserin

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra fırçasınıza birkaç damla gliserin damlatıp dişlerinizi bir de gliserinle fırçalayın.

Gliserin dişleri beyazlatmanın yanı sıra antibakteriyel özelliği sayesinde, ağız içindeki mikropların ölmesini sağlıyor ve diş çürümesi riskini düşürüyor.

diş fırçaları gliserin

Muz

Daha beyaz dişler için en bilinen yöntemlerden biri de, muz kabuğuyla dişleri ovmak. 

Bunun yerine, muz kabuklarını ezip macun yaparak bu macunla dişlerinizi haftada 2-3 defa fırçalayabilirsiniz.

Ovma ya da fırçalama işleminden 20-30 dakika sonra, dişlerinizi yeniden fırçalayarak diş arasında kalabilecek artıkları temizlemeyi unutmayın.

Defne Yaprağı & Portakal

Kuru defne yapraklarını un haline gelecek şekilde ezin. Rendelediğiniz portakal kabuklarıyla defne yaprağını karıştırın ve macun haline getirerek dişlerinizi bu karışımla birkaç dakika boyunca fırçalayın.

Bu uygulamayı haftada 2-3 defa yapabilirsiniz.

couple smiling

Son olarak;

  • En iyi sonucu almak, ağız sağlığınızı ve dişlerinizi korumak için düzenli olarak diş doktorunuzu ziyaret etmenizi ve onun tavsiyeleri doğrultusunda bir yöntem uygulamanızı öneriyoruz.
  • Ayrıca ağız ve diş sağlığınızı korumak için günde 2 defa dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini unutmamalısınız.
  • Daha sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak için diş renginin koyulaşmasına sebep olan sigara, çay ve kahve tüketiminizi azaltabilirsiniz.
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.