21 Mart 2022

10 Maddede Vazelinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Kuru Cilt için Krem

Petrol jelatini ya da jölesi olarak da bilinen vazelinin faydaları arasında ilk sırayı, güçlü nem hapsetme özelliği alıyor.

Uzun yıllardır kuru cildi iyileştirmek amacıyla kullanılan yoğun kıvamlı vazelin, alerjik reaksiyonun nadir görülmesi sebebiyle, en hassas ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tiplerinde kullanılabiliyor.

Çatlamış, kurumuş veya iltihaplı bölgelere uygulandığında ciltteki su kaybını önleyerek cildin yumuşamasına, beslenmesine ve onarılmasına yardımcı oluyor.

Cilde nem getirmeyen ancak mevcut olan nemi hapseden vazelini, nemlendirici kremle karıştırarak özellikle çok kuru ve egzamaya yatkın ciltler için en iddialı nemlendiricilerden birini elde edebilirsiniz.

vazelin krem

Kirpik Bakımı

Kirpiklerinizde güvenle kullanabileceğiniz vazelini daha dolgun, parlak ve koyu renk kirpikler için besleyici bir maskara olarak kullanabilirsiniz.

kirpik göz

Tırnak Bakımı

Tırnaklarınızı güçlendirmek ve nemlendirmek için tırnak yataklarınıza ve etlerinize vazelin sürebilir, böylece tırnaklarınızı maniküre ve pediküre hazırlayabilirsiniz. Ayrıca tırnak kenarlarınızı renkten korumak için oje sürmeden önce tırnak etlerinize vazelin sürebilirsiniz.

manikür oje

Makyaj Temizleyicisi

Göz kalemi, rimel, allık ve rujun yanı sıra takma kirpik yapıştırıcısını çıkartmak için vazelin kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlı bir makyaj temizleyicisi olan vazelini, gözeneklerinizi tıkayabileceği için, çok yoğun kullanmamaya ve cildinizde katman olarak bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Peeling

Kuruyan ve çatlayan dudaklarınızı ya da cildinizi iyileştirmek için vazelininizi biraz şeker ya da deniz tuzuyla karıştırıp banyo sırasında peeling olarak kullanabilirsiniz.

dudak peelingi

Makyaj Malzemelerinizi Krem Haline Getirin

Toz göz farı, ruj ve allık gibi makyaj malzemelerinizi vazelin ile karıştırarak krem şeklinde kullanabilirsiniz. Göz çevresi de dahil olmak üzere tüm yüzünüzde güvenle kullanabileceğiniz vazelin, nemi hapsetme özelliğiyle cildinizin nemli kalmasına ve aynı zamanda daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olacaktır.

makyaj malzemeleri

Parfümünüzün Daha Kalıcı Olmasını Sağlayın

Parfümünüzün daha uzun süre cildinizde kalması için parfüm sıktığınız nabız noktalarınıza önce ince bir katman vazelin sürebilirsiniz.

parfüm

Kulak ve Takı Bakımı

Uzun sürenin ardından küpe taktığınızda kulağınızın ağrımaması ve küpenin kolayca kayması için kulak deliğinize veya küpenize vazelin sürebilirsiniz.

Ayrıca parmağınıza sıkışan yüzükleri de vazelin yardımıyla çıkarabilirsiniz.

Leke Çıkarıcı

Nemli bir bez ve vazelin kullanarak kıyafetlerinizdeki, yastık ve çarşaflardaki makyaj lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz. Lekeleri çıkartmak için vazelin uyguladıktan sonra tekstil ürünlerinizi çamaşır makinesinde her zaman olduğu gibi yıkayabilirsiniz.

Ayrıca saç boyasının cildinize bulaşmaması için boya öncesinde saç çizginizin etrafına vazelin sürebilirsiniz.

kozmetik

Deri Cilası

Ayakkabılar, çantalar ve koltuklar gibi cilalanması gereken deri eşyalarınızın üzerine bir peçete ya da pamuk yardımıyla vazelin sürebilirsiniz.

deri çanta bot

BONUS

Tıraş Bıçaklarının Paslanmasını Önleyin

Kullanım sonrasında tıraş bıçağınız tamamen kuruduğunda üzerine ince bir tabaka vazelin sürmek paslanmayı önleyecektir.

jilet
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.