24 Mayıs 2021

Daha Sağlıklı Saçlar için 10 Saç Bakımı Tavsiyesi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Yıkama sıklığı ve su sıcaklığı

Saçınızı sıcak suyla değil, ılık suyla yıkayın. Sıcak su kullanımı, saçınızın nem dengesini bozarak kuru ve mat görünmesine sebep olur.

Saçınızı her gün değil, 2 ya da 3 günde bir yıkayın. Sık yıkama, saçtaki doğal yağları götürerek hem saçın beslenmesini engeller hem de saçınızın daha fazla yağlanmasına ya da kurumasına ve matlaşmasına sebep olur.

saç bakımı saç yıkama

Şampuan seçimi ve kullanımı

Saçınızın yapısına ve ihtiyaçlarına uygun bir şampuan seçin ve saçınızı yıkarken saç köklerinize dairesel hareketlerle masaj yapın. 

Şampuanı kararında kullanmaya ve direkt saç derinize uygulamaya dikkat edin.

Krem kullanımı

Saç kremini ise, saç köklerinize yaklaştırmadan yalnızca boy ve uçlarına sürerek uygulayın.

saç bakımı saç şekillendirme

Durulama

Saçlarınızı iyice durulayarak saçınızda şampuan, krem ya da maske kalıntısı kalmadığından emin olun.

Ayrıca kepek gibi sorunlarınız varsa, haftada bir defa saçınızı sirkeli su ile durulayabilirsiniz. Sirkeli su, saç derisinin hava almasına ve saçın temizlenmesine yardımcı olurken saçın daha parlak ve canlı görünmesini de sağlar.

Tarak seçimi

Saçları uçtan köke doğru taramak, saçın kırılmasını önleyecektir. Ayrıca geniş dişli taraklar da saçlarınızın yıpranmasını ve kabarmasını engelleyecektir.

saç şekillendirme ürünleri

Kurutma

Saçlarınızı yıkadıktan sonra, saçınızın elektriklenmemesi ve yıpranmaması için, kalın havlular yerine ince, pamuklu havluları tercih edin.

Ayrıca saçınızı havluya sarmak yerine, havluyla nazikçe masaj yaparak nemini alabilirsiniz.

Saçınızın nemini aldıktan sonra, dilerseniz doğal bir şekilde kurumasını bekleyebilir, dilerseniz saç kurutma makinesiyle kurutabilirsiniz.

Şekillendirme

Saçınızın yıpranmaması, kopmaması ve kırılmaması için, şekillendirmeden önce kurumasını beklemek en doğru uygulama olacaktır.

Şekillendirme veya kurutma sırasında, saçınızı yüksek ısıya maruz bırakmaktan kaçının.

Saçınızı kurutmadan ya da şekillendirmeden önce, yıpranmayı en aza indirmek ve saçınızı korumak için koruyucu ürünler kullanmayı tercih edebilirsiniz.

saç bakımı

Nemlendirme

Saç tipiniz ne olursa olsun, gün içinde saçınız pek çok çevresel etkene maruz kalır ve bu da saçın nem kaybetmesine sebep olur.

Saçınızın nemli kalmasını sağlamak için Hindistan cevizi ve argan gibi doğal yağlardan veya durulanmayan nemlendirici kremlerden faydalanabilirsiniz.

Saç bakım ürünlerinin seçimi ve kullanımı

Saç bakım ürünlerini seçerken saç tipinizi, saçınızın o dönemki ihtiyaçlarını ve mevsimi göz önüne almalısınız. 

Ürünlerin kullanımında ise, ürünün kullanım şekilleriyle ilgili yönlendirmeleri dikkate almalısınız. Aksi durumda, saçınız için faydalı değil, zararlı bir uygulama yapabilirsiniz.

kıvırcık saç doğa

Sağlıklı saçlar için sağlıklı beslenme

Sağlıklı bir yaşam şekli ve sağlıklı beslenme, saçlarınızın da sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Her gün bedeninizin ihtiyaç duyduğu miktarda su içmenin yanı sıra omega 3 bakımından zengin besinler tüketmek saçlarınızın doğal parlaklığına ve canlılığına ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak protein bakımından zengin gıdalar tüketerek saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.