3 Haziran 2022

10 Maddede Cilt Tipleri ve Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Cilt tipini belirleyen en önemli iki faktör, ciltteki yağ ve sebum oranıdır. Bu iki faktörü cinsiyet, yaş, genetik özellikler ve çevresel etkenler takip eder. Bu da cilt tipinin kişiden kişiye ve zaman içinde değişmesine sebep olur.

Her cilt tipi farklı bir temizleme ve bakım rutinine ihtiyaç duyar. Bu yüzden cilt tipini bilmek, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın ilk adımıdır.

cilt tipi cilt bakımı

Cilt Tipleri Nelerdir?

Cilt tipleri normal, karma, yağlı, kuru ve hassas olmak üzere beş ana kategoride değerlendirilir. Bunların yanı sıra lekeli, akneye yatkın ve olgun cilt tipi olarak isimlendirilen alt cilt tipleri bulunmaktadır.

Normal Cilt Tipi

Normal cilt, gözenek büyüklüğü ideal; nem dengesi, esnekliği ve gerginliği sağlıklı olan cilt tipidir. Yaşlanma belirtileri geç ortaya çıkar. Cilt, sağlıklı ve aydınlık bir görünüme sahiptir.

Diğer cilt tiplerine kıyasla daha az bakım gerektirir. Düzenli olarak bakım yapıldığı takdirde, cilt sağlığı korunmaya devam eder. Leke, akne ve kuruluk gibi sorunlar için üretilen ürünlerin kullanılmasına gerek yoktur. Cilt temizliğinde ve bakımında normal ciltler için üretilen pek çok ürün güvenle kullanılabilir.

cilt bakımı

Yağlı Cilt Tipi

Yüzdeki yağ oranının fazla, özellikle burun bölgesinde gözeneklerin geniş olduğu; sivilce ve siyah nokta oluşumuna yatkın cilt tipidir. Yağlılık tüm ciltte ya da yalnızca T bölgesinde (alın, burun, çene) görülebilir.

Yağlı cilt, cildin nemli kalmasını sağlayan sebum üretiminin aşırı olmasından kaynaklanır. Cildin nem seviyesini artırmak ve dengelemek için içeriğinde yağ olmayan, yüksek nem içerikli ve su bazlı temizleyiciler ve nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Doğru ürünlerin kullanımı ve düzenli bakım ile yağlı cilt, normal cilt tipine dönüştürülebilir.

Kuru Cilt Tipi

Sebum üretiminin düşük olduğu, cildin nemini ve dolayısıyla esnekliğini kaybettiği cilt tipidir. Cildin gergin olması sebebiyle ciltte kaşıntı, çatlama, pullanma ve dökülmeler görülebilir.

Kuru cilt, diğer cilt tiplerine kıyasla kırışıklık oluşumuna, soğuk ve güneş yanığına maruz kalmaya daha yatkındır.

Kuru cilt tipinde kurumayı engelleyecek, yüksek nemlendirici etkiye sahip cilt bakım ürünleri kullanmanın yanı sıra bol su içmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir.

cilt bakımı

Karma Cilt Tipi

İki farklı cilt özelliğinin birleştiği, en yaygın görülen cilt tipidir. T bölgesi (alın, burun, çene) yağlı, U bölgesi (yanaklar, göz çevresi, çene altı) normalden kuruya dönüktür.

Leke oluşumuna eğilimli olan karma ciltte, her iki bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak ya da her iki bölge için farklı ürünler kullanmak önemlidir.

Hassas Cilt Tipi

Düzenli olarak bakım yapılması gereken; ani sıcaklık değişimleri, nem ve rüzgar gibi dış etkenlerden kolaylıkla etkilenen ve olumsuz koşullara hızla tepki veren cilt tipidir.

Ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü, gerginlik ve kuruluk görülmemesi için cilt bariyerini güçlendirecek özel içeriklere sahip ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca cilt sağlığının korunması için sağlıklı ve düzenli beslenmek, alkol ve sigara gibi sağlığa ve cilde zarar veren alışkanlıkları bırakmak önemlidir.

cilt bakımı

Lekeli, Akneye Eğilimli ve Olgun Cilt Tipleri

Genellikle dermatologlar tarafından tespit edilen bu cilt tipleri, düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Cilt tipine uygun ürünler kullanmak, düzenli ve sağlıklı bir yaşam şekline sahip olmak cilt sağlığını iyileştirmede önem taşımaktadır.

Cilt Tipimi Nasıl Öğrenirim?

Kağıt mendil kullanarak: Uyandığınızda yüzünüzü kağıt bir mendil ile nazikçe silin. Mendilde yağ kalıntısı varsa, bu yağlı bir cilde sahip olduğunuzu gösterir. Yağ kalıntısı yoksa, cildiniz kurudur. Hafif nemliyse, normal bir cilde sahipsiniz demektir. Eğer mendilde, özellikle T bölgesinde, yağ kalıntıları oluştuysa ve diğer bölgelerde oluşmadıysa, cildiniz karmadır.

Cildinizi gözlemleyerek: Cildiniz çevresel etkenlerden kolayca etkileniyor ve tahriş oluyorsa, hassas cilt tipine sahip olabilirsiniz. Cildiniz sivilce ve siyah nokta oluşumuna yatkın, parlak bir görünüme sahipse, yağlı; çatlama, dökülme ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara sahipseniz, kuru bir cilde sahip olabilirsiniz.

cilt bakımı

Cilt tipinizi en doğru şekilde öğrenmek ve cildinize en uygun bakımı uygulayabilmek için bir dermatoloğa başvurmanızı ve cilt tipi analizi yaptırmanızı öneririz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.