20 Ekim 2017

Dünyada Var Olduğuna İnanamayacağınız 10 Yer

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Fly Geyser, Nevada

Fly Ranch Geyser olarak da bilinen Fly Geyser, yapay bir jeotermal sıcak su kaynağı. Washoe Country, Nevada’da bulunuyor. Yaklaşık yüksekliği 1,5 metre ve üzerine oturduğu höyükle birlikte 3.7 metre genişliğinde.

Gansu Zhangye Ulusal Jeoparkı, Gansu/Çin Halk Cumhuriyeti

Gökkuşağı Dağları olarak da anılan ve Çin’de bulunan Gansu Zhangye Ulusal Jeoparkı, 322 km2’lik bir alanı kaplıyor. 2012 yılında yarı-ulusal jeopark haline gelen ve 2016’da resmi olarak ulusal jeopark olan Zhangye Ulusal Jeoparkı, kayaların renk geçişleri ile dünyanın en şaşırtıcı coğrafi güzelliklerinden birini sunuyor.

Abraham Gölü, Kanada

Uzunluğu 32 km ve kapladığı alan 53 km2’den fazla olan Abraham Gölü, yapay bir göl olmasına rağmen Rocky Dağlarındaki diğer buzul göllerinde olduğu gibi kaya tuzundan kaynaklanan mavi renge sahiptir.

Dallol Volkanı, Etiyopya

Dallol Volkanı, Etiyopya’daki Erta Ale Bölgesinin kuzeydoğusundaki Danakil Çöküntüsünde oluşan bir volkanik patlama krateridir. Dallol Volkanının etrafında çok sayıda tuzlu ve asitli su kaplıcası bulunur.

Grand Prismatic Springs, Wyoming/ ABD

Yellowstone Milli Parkında bulunan Grand Prismatik Springs, masalları anımsatan renklere sahip olmasının yanı sıra dünyanın en büyük üçüncü kaplıcası olma özelliği de taşıyor.

The Dark Hedges, İrlanda

Game of Thrones’un Krallar Yolu, Kuzey İrlanda’da Antrim kıyılarında bulunuyor.

Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Derveze Çukuru olarak da anılan Cehennem Kapısı, Karakum Çölü’nün ortasında bulunan bir doğalgaz kuyusu. 70 metreye yakın çapı bulunan kuyu, çevreyi korumak için ateşe verildiğinden beri yanmaya devam ediyor.

Huacachina, Peru

Ica Region, Peru’da bulunan Huacachina, çölde bulunan doğal bir göl etrafına kurulmuş küçük bir köy.

Antilop Kanyonu, Arizona, ABD

Erozyon sonucunda oluşan Antilop Kanyonu, Amerika’da en fazla ziyaret edilen kanyonlardan biri. Antilop Kanyonu Navajo dilinde ‘Tse’bighanilini’ olarak geçiyor ve suyun taşların arasından aktığı yer anlamına geliyor.

Mutnovsky Volkanı yakınlarındaki Buz Mağarası, Rusya

Buz mağarasını, Mutnozsky yanardağının altındaki buzul alanlar boyunca akan bir akarsu oluşturmuştur. İçine girmek için çok küçük bir girişi olsa da sıcak yaz günlerinde ve hafif kar yağışının olduğu günlerde mağaranın tavanı neredeyse şeffaflaşarak bir katedralin vitraylı çatılarını anımsatır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.