20 Ekim 2017

2016’da Dünyada En Fazla Ziyaret Edilen 10 Şehir

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Bangkok, Tayland

Yirmi milyondan fazla uluslararası ziyaretçi sayısıyla 2016 yılında en fazla ziyaret edilen şehir Bangkok oldu. Çok sayıda tarihi yapısı ve müzeleriyle turistlerin ilgisini çeken şehirde Wat Phra Kaew ve Kraliyet Sarayı, Uzanan Buda Tapınağı, Çin Mahallesi ve mahallede bulunan altın Buda heykeli görülmesi gereken yapılar arasında.

Londra, İngiltere

İki bin yıl önce Romalılar tarafından kurulan Londra, 2016 yılında yirmi milyona yakın uluslararası ziyaretçi tarafından tercih edildi. Londra, dünyanın en eski şehirlerinden biri olmasının yanı sıra çok sayıda müzeye ve tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

Paris, Fransa

On sekiz milyondan fazla ziyaretçi ile 2016 yılında en fazla ziyaret edilen üçüncü şehir olan Paris’te; Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Eglise de la Madeleine, Champs- Elysées ve Eyfel Kulesi turistler tarafından en fazla ziyaret edilen yapılar arasında yer alıyor.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Alışveriş merkezleri, antik ve çağdaş turizm alanları ile dünyada en fazla ziyaret edilen şehirlerden biri olan Dubai, 2016 yılında on beş milyondan fazla uluslararası turist tarafından ziyaret edildi.

New York, ABD

On iki milyonu aşkın uluslararası turist sayısıyla dünyanın en fazla ziyaret edilen şehirlerinden biri olan New York’ta Empire State Binası, Times Meydanı, Brooklyn Köprüsü, Broadway, Metropolitan Sanat Müzesi, MoMa, Bronx Hayvanat Bahçesi ve Madison Bulvarı en fazla ziyaret edilen yerler arasında.

Singapur

On iki milyonu aşan ziyaretçi sayısıyla 2016 yılında en fazla ziyaret edilen Singapur, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biri olma özelliği taşıyor.

Kuala Lumpur, Malezya

Malezya’nın hem başkenti hem de en kalabalık şehri olan Kuala Lumpur, en fazla ziyaret edilen şehirlerden biri. Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen metropolleri arasında yer alan Kuala Lumpur, dünyanın en yüksek yapılarından biri olan Petronas İkiz Kulelerine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul, Türkiye

On iki milyona yakın uluslararası ziyaretçi sayısıyla sekizinci sırada yer alan İstanbul, yaklaşık 3000 yıllık tarihiyle turistlerin ilgisini çekiyor. İstanbul’da en fazla ziyaret edilen yerler arasında İstanbul Surları, Haliç; Dolmabahçe, Çırağan, Yıldız ve Topkapı Sarayları, Galata Kulesi, Taksim ve Sultanahmet Meydanları ile Ayasofya Kilisesi bulunuyor.

Tokyo, Japonya

Dünyanın en büyük şehri olan Tokyo, on iki milyona yakın uluslararası ziyaretçi sayısıyla dünyada en fazla ziyaret edilen şehirler arasında yer alıyor. Çok sayıda kütüphaneye ve üniversiteye sahip olan Tokyo’da Ueno Parkı, Tokyo Milli Müzesi, Tokyo Milli Bilim Müzesi ve Batı Sanatı Milli Müzesi gibi çok sayıda müze de bulunuyor.

Seul, Güney Kore

On milyonu aşkın ziyaretçi sayısıyla 2016 yılında en fazla ziyaret edilen onuncu şehir olan Seul, Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehri. Dünyanın en kalabalık on üçüncü şehri olan Seul’da Milli Kore Müzesi, Milli Halk Müzesi, Savaş Müzesi gibi çok sayıda müze, parklar ve tapınaklar en fazla ziyaret edilen yerler arasındadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.