14 Aralık 2021

Mersin’in İncisi Tarsus’ta Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Ozan Topkıran

~4dk

Eshab-ı Kehf Mağarası

Birçok yerde bulunmasına rağmen en önemli merkezi Tarsus’tadır. Müslümanlık ve Hristiyanlık için önemli bir yere sahiptir. Tabii ki gitmeden önce Yedi Uyurların hikayesini okursanız daha anlamlı bir yer olacaktır.

Eshab-ı Kehf Mağarası Tarsus

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesinin suyu Toroslardan gelmektedir ve Tarsus’tan Akdeniz’e dökülmektedir. Burada ayrıca su sesi ve doğa eşliğinde semaverde çayınızı içebilirsiniz.

tarsus şelalesi

St. Paulus Kilisesi

Hristiyanların haclarını tamamlaması için gitmesi gereken kiliselerden biridir. Bu yüzden onlar için çok fazla öneme sahiptir. İnşası 1100 tarihine kadar dayanır. Ufak ve hoş bir ambiyansı olan bu kiliseye gidip görmenizde fayda var.

st. paulus kilisesi tarsus
Görsel Kaynağı

Kleopatra Kapısı

Mısır Kraliçesi Kleopatra, Tarsus’a girmek için bu kapıyı kullandığı için adı verilmiştir. Kent surlarının ayakta kalan tek kapısıdır. Yüksekliği 6 metreyi geçmektedir.

kleopatra kapısı tarsus

Nusret Mayın Gemisi

Çanakkale’de destan yazmış bu gemi neden Tarsus’ta, diye merak ediyor olabilirsiniz. Zamanı dolunca gemi özel bir denizcilik firmasına satılmıştır. Mersin civarında batan gemiyi gönüllü bir grup çıkartmış ve Tarsus Belediyesi de satın alıp restorasyon yaparak ziyarete açmıştır.

Daniyal Peygamber Kabri

Daniyal Peygamber, MÖ 500-600 yıllarında yaşamıştır. Babil’de doğmuş ve bir mağarada aslanlar tarafından büyütülmüştür. Tarsus’ta kıtlık olduğu zamanlarda, çağırıldığı için Tarsus’a gelmiş ve bir daha gitmemiştir.

daniyal peygamberin kabri tarsus

Taşkuyu Mağarası

Güzel resimler çekebileceğiniz ve mağaralara ilginiz varsa, hayran kalacağınız yerlerden biridir. Burada bir mağarada görebileceğiniz her şeyi bulabilirsiniz ve ayrıca nadir rastlanan aykırı oluşum ve mağara incileri bulunmaktadır. Tabii ki çok dikkatli olunmalıdır. Bu yüzden belirtilen kurallara kesinlikle uyulmalıdır.

taşkuyu mağarası tarsus

Tarsus Berdan Barajı

Hem bir doğa harikası olarak hem de Mersin ilinin su kaynağı olarak kullanılır. Etrafına yapılan çevre düzenlemesi sayesinde gidip güzel vakit geçirebileceğiniz nadide yerlerden biridir. Gösteri merkezi, halı saha ve hayvanat bahçesi dahil olmak üzere pek çok aktiviteye dahil olabilme imkanı sunar.

berdan barajı tarsus

Şahmeran Hamamı

Şahmeran hikayesini çoğumuz duymuşuzdur. Şahmeran’ın yaşadığını düşündüğümüz birçok yerden biridir Tarsus. İşte, Şahmeran Hamamı da bu hikâyede Şahmeran’ın öldürüldüğü yer olarak geçer. Ayrıca tarihi bir yer olması da önemini arttırmaktadır.

şahmeran hamamı tarsus

Roma Antik Yolu

Diğer antik kentlerden farklı olarak burada kanalizasyon sistemi vardır. Yapıldığı zamanı düşünürsek; bu sistem sadece en önemli şehirlerde bulunuyordu ve bu da Tarsus’un geçmişte görkemli bir şehir olduğunu gösteriyor. Eğer az da olsa tarihe merakınız varsa, beğeneceğiniz bir yerdir.

roma yolu tarsus

Not: Kaynağı belirtilmemiş fotoğraflar Tarsus Kaymakamlığı’nın ve Tarsus Belediyesi’nin resmi web sitelerinden alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Ozan Topkıran

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.