28 Haziran 2018

Ülke Bayraklarının Anlamları: Amerika Kıtası

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

NOT: Güney ve Kuzey Amerika kıtalarında bulunan diğer ülke bayraklarının anlamları, benzer tarihsel kökene dayanmaları ya da yakın anlamlar taşımaları sebebiyle listemize eklenmemiştir.

Meksika Bayrağının Anlamı

1968 yılında kullanılmaya başlanan Meksika bayrağı; yeşil, beyaz ve kırmızı üç dikey parça ve ülkenin resmi armasından oluşuyor.

Yeşil, umudu; beyaz, birliği ve kırmızı, kahramanlığı sembolize ediyor.

Beyaz zemin üzerinde yer alan devlet armasında ise; iki dal tarafından çevrelenmiş, nehir üzerindeki kaya parçasının üzerine yerleştirilmiş kaktüs ve bir yılanı yiyen kartal bulunmaktadır.

meksika bayrağı

Jamaika Bayrağının Anlamı

1962 yılında kabul edilen Jamaika bayrağı, sarı Andreas haçı ile haçın oluşturduğu iki yeşil, iki siyah eşkenar üçgenden oluşuyor.

Haçı oluşturan sarı renk, ülkedeki zengin yeraltı kaynaklarını ve güneş ışınlarının yaydığı güzelliği temsil ediyor. Siyah renk, ülkenin geçmişte ve günümüzde yaşadığı zorlukları ve yoksulluğu; yeşil renk ise halkın umutlarını ve ülkenin tarım gücünü simgeliyor.

Jamaika Bayrağı

Küba Bayrağının Anlamı

Küba bayrağı; mavi-beyaz, yatay beş şeritten ve bayrağın göndere çekilen tarafından şeritlerin üzerine gelen kırmızı bir eşkenar üçgenden oluşuyor. Kırmızı eşkenar üçgenin ortasında ise beyaz bir beş köşeli yıldız bulunuyor.

Üç mavi çizgi, adanın üç bölgesi ile bilim, erdem ve güzelliği temsil ediyor. İki beyaz çizgi, adaleti ve iyiliği simgeliyor.

Kırmızı üçgen, insanın üç hakkını ifade ediyor: Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik.

Beş köşeli yıldız ise, özgürlüğü, egemenliği ve bağımsızlığı simgeliyor.

Küba Bayrağı

Brezilya Bayrağının Anlamı

Ülkenin 1992’den itibaren kullandığı bayrağın üzerinde yazan ‘Ordem E Progresso’ düzen ve ilerleme anlamına geliyor.

Yeşil zemin, Brezilya’nın ormanlarını; bayrağın ortasında bulunan sarı eşkenar dörtgen altın rezervlerini ve lacivert küre ise, gökyüzünü simgeliyor. Kürenin içinde yer alan 27 adet beş kollu yıldız ise, 27 federal eyaleti temsil ediyor. Yıldızlar, kürenin içine, astronomik temellere göre dizilmiştir.

Brezilya Bayrağı

Kanada Bayrağının Anlamı

1965 yılında kullanılmaya başlayan Kanada bayrağında, kırmızı fonun üzerinde beyaz bir kare ve bu karenin içinde 11 uçlu kırmızı akçaağaç yaprağı vardır.

Ülkenin uzun yıllardır sembolü olan Akçaağaç yaprağı, 1860 yılında ülkede ulusal amblem olarak ilan edilmiştir. Kırmızı ve beyaz ise, ülkenin resmi renkleridir ve 1921 yılında Kral George V tarafından seçilmiştir.

Kanada Bayrağı

Amerika Birleşik Devletleri Bayrağının Anlamı

ABD’nin bayrağını oluşturan kırmızı renk, kahramanlık ve cesareti; beyaz, saflık ve temizliği; mavi renk ise, azmi simgeler.

Mavi zemin üzerindeki 50 yıldız, ülkedeki 50 eyaleti; kırmızı-beyaz 13 şerit ise, Büyük Britanya’ya başkaldırarak devletin temellerini atan 13 koloniyi temsil ediyor.

ABD Bayrağı

Arjantin Bayrağının Anlamı

İlk olarak, Rosario Savaşı sırasında özgürlük hareketinin lideri Manuel Belgrano’nun kullandığı açık mavi ve beyaz renklerin kullanıldığı Arjantin bayrağı; savaş sırasındaki gökyüzünü temsil ediyor.

Mavi gökyüzü, beyaz bulutlar ve Mayıs güneşi.

Arjantin Bayrağı

Belize Bayrağının Anlamı

Belize bayrağı, genel olarak, ülkedeki etnik gruplar arasındaki birlik ve eşitliği ifade ediyor.

Dairenin sol tarafında bulunan ve balta taşıyan insan, Amerika’nın yerli halkını; sağ tarafında bulunan ve kürek taşıyan insan ise, İngiliz sömürge döneminde Afrika’dan getirilen köleleri simgeliyor.

Belize Bayrağı

Kolombiya Bayrağının Anlamı

İlk hali Venezuela için tasarlanan, daha sonra Simon Bolivar tarafından kurulan Büyük Kolombiya’nın resmi bayrağı kabul edilen Kolombiya bayrağı, 1861 yılından itibaren kullanılmaktadır. Bu sebeple Ekvador ve Venezuela da aynı tasarım üzerinden bayraklarını tasarlamışlardır.

Sarı, kırmızı ve mavi renklerde, üç yatay şeritten oluşan bayrakta, bu renklerin simgelediği anlamlarla ilgili resmi bir açıklama yoktur. Ancak sarı rengin, zengin yeraltı kaynaklarını, mavi rengin okyanusu ve kırmızı rengin bağımsızlık mücadelesi sırasında hayatını kaybedenlerin kanını simgelediğine dair gayri resmi açıklamalar bulunmaktadır.

Kolombiya Bayrağı

Paraguay Bayrağının Anlamı

1842 yılında kullanılmaya başlanan Paraguay bayrağı, 1990 yılında son şeklini almıştır.

Paraguay bayrağı; adaleti simgeleyen kırmızı, barışı simgeleyen beyaz ve özgürlüğü simgeleyen mavi üç yatay şeritten oluşuyor.

Paraguay bayrağı, Suudi Arabistan bayrağı ile birlikte ön yüzü ve arka yüzü birbirinden farklı olan iki bayraktan biri olma özelliği taşıyor.

Bayrağın bir yüzünde, beyaz şeridin üzerinde devlet arması bulunurken diğer yüzünde; ucunda Frigya başlığı bulunan kahverengi bir çubuğun önünde duran aslan arması bulunuyor. Bu figürün üzerinde, ‘Barış ve Adalet’ yazıyor.

Paraguay Bayrağı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.