20 Ekim 2017

Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Brezilya Festivali

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Bir gün yolunuz Brezilya’ya düşerse enerjinizi depolayın, en parlak kıyafetlerinizi giyin ve sınırsız eğlenceye hazır olun!

KARNAVAL (CARNAVAL DO BRASIL)

Pagan köklere dayanan ve 7 günden uzun süren Karnaval, Paskalyadan 46-51 gün önce başlıyor. Ülkenin kıyı şehirlerinde daha teatral bir atmosferde yaşanan Karnaval’da dans ve müziği rengarenk kostümler tamamlıyor ve festival, görsel şölen haline gelen geçitlere ev sahipliği yapıyor.

HAZİRAN PARTİLERİ (FESTA JUNINA)

Brezilya’nın kışa geçişiyle birlikte başlayan Haziran Partileri, Roma Katolik Kilisesinde aziz olan John Baptist’in doğumunu kutlamak ve aynı zamanda yağmur ve kırsal yaşamı kutsaması için düzenleniyor. Genellikle büyük, sazdan çadırlarda yapılan etkinliklerde erkekler ve kadınlar çiftlik çocukları gibi giyiniyorlar. Brezilyalılar bu dönemde kırsal bölgelere ailelerini ziyarete gidiyorlar. Günümüzde kentlerde de popülerleşen bu festivalde büyük kıyafetler giyiliyor, şarkı söyleniyor, dans ediliyor ve geceleri partiler düzenleniyor.

Tüm parkların ve sokakların dev bir dans pistine dönüştüğü festival, Brezilya ormanlarında hayatta kalan kabilelerin zengin kültürel mirasını ve geleneklerini de canlı tutulmasını sağlıyor.

PARINTINS FOLKLOR FESTİVALİ (A AMOZONIA E DO BRASIL/ BOI BUMBA)

Amazon eyaletinde düzenlenen festival, Karnaval’dan sonra ülkenin ikinci büyük festivali. Dirilmiş öküz hakkındaki efsaneyi kutlamak amacıyla düzenleniyor ve Haziran ayının sonlarında üç gün boyunca sürüyor.

Festivalde iki takım şarkılar, dans ve kostümler kullanarak masalı anlatıyor ve yarışıyorlar. Ortalama 3’er saat süren şovlarda aynı zamanda Amazon halklarının kültürleri, gelenekleri gösteriliyor ve canlı tutuluyor.

RIO DE JANEIRO’DA YENİ YIL KUTLAMALARI

Copacabana’da düzenlenen yeni yıl kutlamaları, tüm dünya tarafından biliniyor, ilgiyle izleniyor ve Rio de Janerio bu kutlamalarda en iyi ev sahibi olarak görülüyor. Ülkenin ve dünyanın dört bir yanından insanlar havai fişek şovlarını, müzik performanslarını ve diğer şenlikleri izlemek ve bunlara katılmak için yılın bu döneminde Rio de Janeiro’ya gelmeyi tercih ediyor.

KOVBOY FESTİVALİ (FESTA DO PEAO DE BARRETOS)

Sao Paulo eyaletindeki Barretos şehrinde Ağustos 1955’de gerçekleştirilen şenliğin yıldönümü dolayısıyla düzenlenen festival, ülkenin en popüler festivalleri arasında yer alıyor. Her yıl Ağustos ayında dev bir stadyumda düzenlenen festivalin en önemli ve dikkat çekici noktası rodeo gösterisi.

OKTOBERFEST

Oktoberfest bir Alman festivali olmasına rağmen, Almanları yürekten destekleyen ve onlara katılan yerliler tarafından benimsenmiş durumda. Almanya’da olduğu gibi Brezilya’da da her yıl bir Oktoberfest kraliçesi seçiliyor ve bira içme yarışmaları düzenleniyor.

BAHIAN KARNAVALI (CARNAVAL BAIANO)

Bahian Karnavalı, Bahia eyaleti, Salvador’da düzenleniyor. Şenlikleri altı tam gün boyunca, günde ortalama 16 saat boyunca tören, dans ve müzik içeren bir süreç izliyor. Ayrıca ana olayın bir parçası olduğu düşünülen ilgili olaylar da festivalde yer alıyor.

Festival birçok yerde aynı anda gerçekleşiyor. Festivalin gerçekleştiği en ünlü pist şehrin üst kısmındaki Campo Grande pistidir. Kıyıya doğru Barra-Ondina pisti de popüler pistler arasındadır. Festivale her sene yaklaşık 2.5 milyon insan katılır.

MELEZLER GÜNÜ (DIA DO MESTIÇO)

27 temsilcinin seçildiği ve ilk Irk Eşitliği Teşvik Konferansının yapıldığı 27 Haziran’da kutlanan festival, Caboclos da dahil olmak üzere Brezilya’nın karışık ırkları anısına gerçekleştiriliyor. Caboclos’un Gününden üç gün sonra gerçekleşen festivalin yanı sıra Brezilya’da Siyah Farkındalık Günü, Hint Günü ve Sevgi Günü gibi çeşitli günler de kutlanıyor.

MODERN SANAT HAFTASI (SEMANA DE ARTE MODERNA)

İlk defa 1922’de düzenlenen Modern Sanat Haftası, Modern Brezilya’nın başlangıcı olarak kabul ediliyor. Festival öncesine kadar önemli; ancak kültürel anlamda zengin olmayan Sao Paulo’nun festivalle birlikte muhafazakar Rio de Janeiro’ya karşı kültürel açıdan bir zafer kazandığı da düşünülüyor.

GRAMADO SİNEMA FESTİVALİ (FESTIVAL DE CINEMA DE GRAMADO)

1980’den itibaren Brezilya’nın en önemli film festivali olan Gramado Sinema Festivali, her yıl düzenlenen ve ‘Kikitos’ ödülünü veren uluslararası bir festivali. Yerli filmler için 13, uluslararası filmler için 8 ve 3 tane de özel ödülün verildiği festival, 1973 yılından beri Rio Grande do Sul’da gerçekleştiriliyor.

 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.