15 Nisan 2020

10 Adımda Porto

Alperen Özçelik

~5dk

Avenida dos Aliados

Porto’nun en meşhur meydanlarından biri. Başlangıç için güzel bir nokta olabilir. Çünkü birçok tarihi yapıya ve turistik mekana yürüme mesafesinde. Biz gittiğimizde ‘iamsterdam’ yazısı gibi olan ‘PORTO’ yazısı da bu meydandaydı, fakat gezen bir yazı çünkü internette başka yerlerde de gördüm.

avenida dos aliados

Santa Catarina Caddesi & Igreja Capela Das Almas

Santa Catarina Caddesi kentin ana caddelerinden biridir ve çok çeşitli alışveriş olanağı sunar. Zincir dükkanlardan hediyelikçilere, Vintage dükkanlara kadar her şeyi bulmak mümkündür. Bu caddenin üzerinde en çok dikkat çeken yapı ise, hiç şüphesiz tüm yüzeyi ‘azulejos’ adı verilen tipik mavi-beyaz Portekiz seramikleri ile kaplı olan Capela Das Almas Kilisesi’dir. 

santa-catarina-caddesi

Igreja do Clerigos 

Clerigos Kilisesi ve Kulesi, Porto şehrinin simgesel yapılarından biridir ve yapıyı şehrin birçok noktasından görmek mümkündür. 1760larda yapılmış olan kule, 240 basamağı ve dar merdivenleri göze alıp çıkanlara mükemmel bir manzara sunuyor(muş). Biz çıkmadık. 

igreja-do-clerigos

Livraria Lello

Dünyanın en güzel kitapçılarından biri olmasının yanında Livraria Lello, J.K. Rowling’in Harry Potter’ı yazmasına da ilham olmuş. Kapısında uzun kuyruklar oluşan kitapçıya giriş ücreti 5 euro olmakla beraber, biletinizle içeride aldığınız herhangi bir kitapta 5 euro indirim yapıyorlar. Ayrıca içerisinde klasikleşmiş birçok eserin ilk baskıları sergilenmekte. 

livraria-lello

Ribeira Meydanı

Duoro Nehri’nin hemen yanındaki bu meydanı anlatmaya gerek bile yok. Porto’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Rengarenk tarihi binaları, nehrin verdiği hava ve canlı müzik yapan insanları ile herkesi baştan çıkartması garanti. Turist kalabalığına rağmen huzur dolu. 

ribeira-meydani

Dom Luis 1 Köprüsü – Guindais Füniküleri

Şehrin ikonik yapılarından biri olan köprü, sizi Ribeira Meydanı’ndan nehrin karşı kıyısındaki Gaia’ya ulaştırıyor. 2 katlı olan köprünün mimarı Eyfel Kulesi’nin de mimarı olan Gustav Eiffel imiş. Çelik konstrüksiyonların birbirine olan benzerliği dikkat çekici. 

Köprünün hemen yanındaki Guindais Füniküleri kullanmak 2,5 euro ve sizi nehir kenarı Ribeira’dan yaklaşık 300 metre yukarıya, Batalha semtine götürüyor. 

dom-luis-1-koprusu

Jardim do Morro

Dom Luis 1 Köprüsü’nü geçip karşı kıyıya ulaşınca hemen sağ tarafınızda kalan minik ve harika manzaralı park. 

jardim de morro

Gaia Bölgesi

Şehrin karşı yakası olan bölge, meşhur Porto şaraplarının merkezidir ve tur ile tadım imkanı sunan şarap mahzenleriyle doludur. Fakat biz Porto şarabını şehrin her yerinde bulmak mümkün olduğu ve yorgun olduğumuz için bu bölgede Jardim do Morro’yu gezip geri döndük.

Bu arada Porto şarabı diğer kırmızı şarapların aksine tatlı bir şarap. 

gaia bölgesi

daTerra 

Vegan/vejetaryen cenneti restoran! Aperativo tarzı, zengin bir açık büfesi olan bir yer. Tatlılar fiyata dahil sanıyorduk fakat değilmiş, ama olsun. Her kuruşuna kesinlikle değdi. Sebze yemeklerinden ve sağlıklı beslenmekten hoşlanıyorsanız kesinlikle gitmelisiniz. Açık büfe, tatlı ve bir kadeh şarap yaklaşık 14 euroydu.

daterra

Frankies Hotdog

Menüdeki tüm sosisleri vejetaryen versiyonuyla değiştirebiliyorsunuz. Amerikan tipi, endüstriyel dekora sahip ve kalabalık bir dükkan fakat aşırı lezzetli. Ayrıca passion fruit limonatasını da tavsiye ederim. 

frankies hotdog

BONUS

Portolu bir arkadaşımızın önerdiği ve gidemediğimiz birkaç yer daha var. Eğer giderseniz değerlendirebilirsiniz.

  • Museu Serralves: Çağdaş sanat müzesi. Etrafındaki park çok güzel diyorlar.
  • The Royal Cocktail Club
  • Food Corner: Küçük fakat her katta farklı bir yiyecek varmış. Makarnadan suşiye seçenek bol. Aynı zamanda vejetaryen/vegan dostu. 
  • Brasão Cervejaria, Bonaparte ya da Café Santiago: Porto’ya ait bir çeşit fast food olan francesinha (ekmek arasına sosis, domuz eti, vs. üzerine ise eritilmiş kaşar peyniri ve sos dökülen bir çeşit sandviç) yemek için önerilen 3 farklı mekan. Santiago, Brasão’dan daha uygun fiyatlıymış, ancak Brasão’da vejetaryen versiyonu da varmış.
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Alperen Özçelik

Alperen Özçelik

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.