29 Nisan 2020

Dünyada Gün Batımını İzlemek için En Güzel 10 Yer

Deniz Akyol

~4dk

Malaga Limanı, Malaga

Akdeniz’in en eski limanı olma özelliğini taşıyan Malaga Limanı, İspanya’nın en uzun süredir faaliyette olan, önemli limanlarındandır. Birçok turistik gemiye de ev sahipliği yapan liman, gün batımının tadını çıkarmak için iyi bir seçimdir.

malaga limanı

Accademia Köprüsü, Venedik

Çokça bilinen Rialto Köprüsü’nün yanında Accademia ikinci planda kalır. Ama bir gerçek vardır ki, gün batımını izlemek için harika bir konumdadır.

academia köprüsü

Michelangelo Tepesi, Floransa

Gün boyu sokaklarını, müzelerini keşfettiğiniz Floransa’yı ayaklarınızın altına alıp içeceğinizi yudumlarken güneşin bir başka batışına şahit olacağınız adres: Michelangelo Tepesi.

michelangelo tepesi

Charles Köprüsü, Prag

1741 yılına kadar Vltava Nehri üzerindeki tek geçiş noktası olan bu köprü, Prag’ı Prag yapan en değerli yapılardan biridir. Prag’a gittiğinizde gezmeden dönmeyeceğiniz bir nokta olduğu kesin; ama gün batımında da görmeniz onu unutulmaz kılacaktır.

charles köprüsü

Özgürlük Köprüsü, Budapeşte

Milenyum Dünya Sergisi için 1896’da inşa edilen köprünün orijinal ismi, Francis Joseph idi. II. Dünya Savaşı’nda zarar gören köprü yeniden yapılandırıldı ve ismi de Özgürlük Köprüsü (Liberty Bridge) olarak değiştirildi. Gençlerin sıkça vakit geçirdiği ve çeşitli gösteriler yaptığı uzun ve geniş konstrüksiyonu ile dikkatinizi mutlaka çekecektir.

özgürlük köprüsü

Geyikli – Bozcaada Vapuru, Çanakkale

Bozcaada, yaz aylarında birçok turiste ev sahipliği yapar ve henüz vapurlarındayken eşsiz manzaralar görülmeye başlanır. Güneşin batışında her dakika değişen görüntüleri arasında kaybolmak zor olmasa gerek.

çanakkale vapur

Alicante Yat Limanı, Alicante

Alicante, İspanya’nın güney doğusundaki en güzel tatil duraklarındandır. Küçük şehrin sakinliği, kumsallarının muhteşem kumları, denizinin sıcak suları ve sosyal hayatın hareketliliği arasında limanda gün batımını izlemek her şeyi unutturabilir. 

alicante yat limanı

Sopot Kumsalı, Sopot

Polonya’nın kuzeyinde Baltık Denizi’ne olan kıyısıyla ünlü bir kasaba olan Sopot, Avrupa’nın en büyük ahşap iskelesine sahiptir. Martıları, kuğuları ve ördekleriyle güneşli günlerin, güzel gün batımı adreslerinden biridir.

sopot

Plaza de Espana, Sevilla

İspanya’daki şehirlerin temsili mozaikleri ile çevrili Plaza de Espana, günün her saatinde farklı güzelliğiyle baş döndürür. Fotoğraflarınız güzel çıksın istiyorsanız gün batımından önce gidin. İçinde yer aldığı parkta gün batımının tadını çıkarabilirsiniz.

plaza de espana

Christiania, Kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Avrupa’nın en büyük Hippi komününün yaşadığı özerk bir bölgedir. Ancak gün batımına kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Aman dikkat!

christiania

BONUS

Tuz Gölü, Ankara

Şereflikoçhisar ilçesinde bulunan Tuz Gölü’nü ziyaret etmek için en doğru zaman suların çekildiği yaz aylarıdır. Günün en doğru saati ise, gün batımına yakın olanıdır. Sonsuzlukta yürür gibi hissedebileceğiniz bir yer olduğuna şüphe yok.

tuz gölü ankara
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Deniz Akyol

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.