3 Eylül 2022

Dünyanın En Güvenli Ülkesi İzlanda Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Kısaca İzlanda Hakkında

Kuzeyinde Arktik Okyanusu ile çevrili olan İzlanda, İskandinavya ile Büyük Britanya’nın kuzeybatısında, Grönland’ın güneydoğusunda yer almaktadır.

Bir ada ülkesi olan İzlanda, Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkesidir.

Ülkenin başkenti, aynı zamanda en büyük ve kalabalık şehri, Reykjavik’tir.

izlanda reykjavik

Tarihçesi

Landnamabok el yazmalarına göre; adada yerleşim, Norveçli bir kabile reisi olan Ingolfr Arnarson’un 874 yılında adaya kalıcı olarak yerleşmesiyle başlamıştır. İlerleyen yüzyıllarda başta Norveçliler olmak üzere diğer İskandinav halkları ile Gal-İrlandalı ve İskoç kökenli köleler adaya göç etmişlerdir.

Ülke, 13. yüzyıla kadar dünyanın en eski yasama meclislerinden biri olan Alþingi tarafından bağımsız bir federasyon olarak yönetilmiştir. Daha sonra Norveç egemenliğine girmiş, fakat 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. 1944 yılında cumhuriyetin ilan edildiği ülkede Alþingi hala faaliyetini sürdürmektedir.

izlanda atlar

1799 ile 1845 yılları dışında, kurulduğu günden itibaren çalışan Alþingi, faaliyetini sürdüren en eski parlamento kabul edilmektedir.

izlanda

Ordu

Yalnızca hafif silahlarla donatılmış bir sahil güvenlik gücü bulunan İzlanda, NATO üyeleri arasında en az nüfusa sahip ve silahlı kuvvetleri bulunmayan tek ülke konumundadır.

Dünyanın en yüksek sendikalaşma oranına sahip olan İzlanda, Sovyetler Birliği’nden ayrılan Estonya, Letonya ve Litvanya’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir.

izlanda

Fiziki Yapı

Büyük bir bölümü volkanik olan adada 200’e yakın faal yanardağ bulunmaktadır. Aralarından en önemlisi, 1490 metre yüksekliğe sahip olan Hekla’dır.

Lav ovalarıyla kaplı olan adada, Avrupa’nın en geniş buzulu olan Vatnajökull da bulunmaktadır.

volkan izlanda

Jeotermal su kaynaklarının zenginliği sebebiyle Ateş ve Buz Ülkesi olarak da anılan İzlanda’da enerji ihtiyacının neredeyse tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmaktadır.

izlanda

İzlanda, iki tektonik plaka arasında yüzebileceğiniz, yani aynı anda hem Kuzey Amerika hem de Avrasya kıtalarına dokunabileceğiniz, tek ülkedir.

izlanda

27 Haziran 2010 tarihinden itibaren eşcinsel evliliğin yasal hale geldiği ülkede, ülkenin eski başbakanı Jóhanna Sigurðardóttir, eşcinselliği konusunda açık olan dünyanın seçilmiş ilk devlet başkanıdır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.