15 Şubat 2021

Dünyanın En İlginç 10 Adası

Ela Nur Sarıçam

~8dk

Ilha da Queimada

Yılan Adası olarak da bilinen Ilha da Queimada, binlerce Golden Lancehead yılanına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en tehlikeli yılanlarının bulunduğu adada, yerel bir efsaneye göre metrekarede 5 adet yılan bulunuyor. Geçmişte adada bir fener bekçisi ve ailesi yaşıyordu, ancak anlatılana göre; aile evlerinin penceresini açık unutmuş ve o pencereden şu anda adada 4000 tane bulunan altın mızrak başlı engerek yılanı girerek aileyi katletmiş.

Şu anda sivillere girişin yasak olduğu bu adada bazı yılanların zehrine karşı herhangi bir tıbbi müdahalede bulunulamıyor ve 1 saat içinde ölümle yüzleşiyorsunuz. Peki, bu yılanlar neden adayı istila etmiş?

Henüz bu sorunun cevabı tam olarak bilinmese de, bazı efsanelere göre; korsanların çaldıkları hazineleri korumak için adaya yüzlerce yılanı saldığına inanılıyor. Bazı bilim adamlarının keşif çalışmalarına devam ettikleri biliniyor.

Ilha_da_Queimada

Sable

Atlantik Mezarlığı olarak da bilinen Sable Adası, Halifax’ın 300 km Güneydoğusunda bulunuyor ve 350’den fazla gemi enkazının yer aldığı 40 kilometrelik bir kumsala sahip. Adadaki kumlar, yılda 100 metre hareket ediyor. Sable’de 550’den fazla serbest dolaşan sable atı bulunuyor. Ayrıca ada, bir gri fok kolonisine de ev sahipliği yapıyor. 

Bu adayı ziyaret etmekse o kadar kolay değil. Eğer adayı ziyaret etmek istiyorsanız, Park Canada’dan izin almanız gerekiyor. Sable Adasında, 1801 yılında kurulmuş Nova Scotia kurtarma istasyonu var. Sable Adasında doğal ağaç bulunmuyor. 1901 yılında 80.000’den fazla ağaç dikilmişse de, hepsi ölmüş. Yalnızca İskoç Çamı hayatta kalmış.

Sable_Island_Horses

Tashirojima

Bu adaya Kedi Adası da deniyor. Çünkü adada yaşayan insanların sayısından çok daha fazla kedi yaşıyor. Adanın yerlileri, kedi beslemenin iyi bir servet getireceğine inanıyor. 1950’lerde 1000 kişilik nüfusa sahip olan bu adada şu an yaklaşık 100 kişi olduğu biliniyor. Ada nüfusunun %83’ü ise, yaşlı olarak tanımlanıyor . Şu anda adada iki köy bulunuyor ve bu iki köyün ortasında küçük bir kedi tapınağı ile 51 adet taş kedi anıtı bulunuyor. Adaya, köpeklerin girmesi yasak. 

Adadaki kedi nüfusunun artmasının temel sebebinin, yetiştirilen ipek böcekleri için fare popülasyonunu azaltmak amacıyla getirilen kediler olduğu düşünülüyor.

Tashirojima

Oak

Nova Scotia sahillerindeki 140 dönümlük adanın, özel bir mülkiyet olduğu biliniyor. Ağaçlar ile kaplı bu adanın, el değmemiş bir yeraltı hazinesine ev sahipliği yaptığı iddia ediliyor. Efsaneye göre; Marie Antoinette’in mücevherleri bu adaya gömülmüş. Çeşitli kazılarda garip yeraltı izleri ve yazılı semboller taşıyan gizemli bir taş tablet ortaya çıkarılmış. Bugüne kadar 6 kişi, hazinenin peşinde düşerek ölmüş.

Oak_Island

Gaiola

İtalya’nın Napoli sahilinde oturanlar, bu adanın neredeyse her sahibinin ya öldürüldüğünü ya boğulduğu ya da ekonomik olarak yıkıma uğradığı gördü. Şimdi terk edilmiş olan ada, bölge halkı tarafından lanetlenmiş olarak kabul ediliyor. Ada artık Campania Bölgesi hükümetinin mülkü olarak korunuyor.

Isoletta_della_Gaiola_Napoli

Howland

Pasifik Okyanusu’ndaki bu ABD adası, 1932’de Atlantik Okyanusu’nu geçen ilk kadın pilot olan ve 1937’de uçakla çıktığı dünya turunda gizemli bir şekilde kaybolan ABD’li Amelia Earhart’ın uçağının inmesi gereken yerdi. Ancak, Earhart’dan ada yakınlarında en son telsiz mesajını yolladıktan sonra bir daha haber alınamadı. O zamandan beri adada, bu kayıp olayının gizemini çözmek için birçok araştırma yapıldı. 

Ayrıca adada yerleşik hayat olmadığı için saat dilimi belirlenmemiştir.

Howland

Kuzey Sentinel

Kuzey Sentinel Adası, Hindistan’a bağlı Andaman Takımadaları’nda bulunan bir ada.

2004’de Hint Okyanusu’nda gerçekleşen tsunamiden sonra, Hindistan hükümetine ait donanmalar adaya helikopterle yardım ve yiyecek taşıyan donanmalara mızrak ve taşlarla karşılık veren insanları gözlemlemek için tüm ada boyunca uçtu. 2005 yılında, ada halkının tüm yabancıları düşman olarak görüp saldırması nedeniyle Hindistan hükümeti, adanın doğasını bozmamak için girişi yasakladı. 2006 yılında ise, botları adaya sürüklenen iki balıkçı Sentineller tarafından öldürüldü ve cesetleri mercan kayalıklarına vurmuş halde bulundu. Sentineller onların cesetlerini almak için gelen helikoptere de saldırdı.

north-sentinel-island

Pitcairn

Pitcairn, dünyadaki en az nüfusa sahip hükümet. Adada yaşayan 56 kişi, The Bounty gemisindeki isyancılar ve onlara eşlik eden Polinezyalıların torunlarından oluşuyor. HMS Bounty, 1789 yılında Güney Pasifik’te bitki bilimsel bir göreve çıkmış Kraliyet Donanması gemilerinden biriydi. Geminin kaptanı William Bligh, mürettebatı kendisine karşı bir isyan çıkardıktan sonra okyanusun ortasında bırakılmıştı. Bligh, mürettebatından kendisine sadık birkaç kişi ile birlikte, yanında hiçbir pusula ve harita olmadan Hollanda Doğu Hint Adaları’na 7 haftada ulaşmıştı. İsyancıların bir kısmı yakalanmaktan korktukları için Pitcairn Adası’na yerleşmiş ve gemiyi de burada yakmışlardı.

Pitcairn

Tristan da Cunha

Tristan da Cunha, dünyanın ulaşılması en zor yeri kabul ediliyor. Adada bir havaalanı bulunmuyor, bu da demek oluyor ki, sadece deniz yolu ile ulaşılabiliyor. Adada para geçmiyor. Eğer Tristanlı bir ailedenseniz, adadaki 6 soyadından birini taşıyor olmanız çok muhtemel: Lavarello, Repetto, Rogers, Swain, Green ve Glass. Adanın iyi bir özelliği ise, tüm denizaşırı telefon görüşmeleri -telefon çalıştığı zamanlarda- ücretsiz.

Tristan da Cunha

Fadiouth

Dar bir ahşap köprü ile anakaraya bağlanan Fadiouth Adası, neredeyse tamamen deniz kabukları ile kaplı. Ada sakinleri, yüzyıllardır yumuşakçaları toplayıp kabuklarını yere attıklarından, adanın her yerinde deniz kabuğu görmek mümkün. Hatta kabuklar, adanın mimarisine de dahil edilmiş. Sömürge döneminde önemli bir ticaret merkezi olan ada, artık turizme hizmet ediyor.

Fadiouth
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Ela Nur Sarıçam

Ela Nur Sarıçam

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.