20 Ekim 2017

Dünyanın En Geniş 10 Ülkesi

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Rusya

Asya ve Avrupa Kıtalarında yer alan ve dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya’nın yüzölçümü 17.075.400 km2’dir. Petrol, doğalgaz ve kömürün de dahil olduğu 101 doğal rezervi bulunan Rusya’da 23 UNESCO Dünya Mirası ve 41 milli park bulunuyor.

Kanada

Dünyanın ikinci en geniş ülkesi olan Kanada’nın yüzölçümü 9.330.970 km2’dir. Kuzey Amerika Kıtasının en kuzeyinde yer alan Kanada’nın büyük bir bölümü ormanlar ve dağlarla kaplıdır. Kanada ile Amerika Birleşik Devletlerinin ortak sınırı, dünyanın en uzun kara sınırıdır.

Çin Halk Cumhuriyeti

9.326.410 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş üçüncü ülkesi olan Çin, Asya Kıtasındadır. Moğolistan, Rusya, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan, Nepal, Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile kara sınırı bulunan Çin, en fazla komşuya sahip olan ülkelerden de biridir.

Amerika Birleşik Devletleri

Kanada ve Meksika ile kara sınırı bulunan Amerika, 9.166.600 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş dördüncü ülkesidir.

Brezilya

8.456.510 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş beşinci ülkesi Brezilya’dır. Güney Amerika Kıtasında Portekizce konuşan tek ülke olan Brezilya, kıtanın en büyük ve kalabalık ülkesidir. Brezilya, Ekvador ve Şili dışında, Güney Amerika kıtasında bulunan tüm ülkelerle komşudur.

Avustralya

Güney yarım kürede, Avustralya Kıtasında bulunan ve bir ada ülkesi olan Avustralya, 7.617.930 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkelerinden birisidir.

Hindistan

Bir Asya ülkesi olan Hindistan, 2.973.190 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkelerinden birisidir. En yüksek nüfusa sahip ikinci ülke olmasının yanı sıra, Endonezya’dan sonra en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülkedir.

Arjantin

2.736.690 km2’lik yüzölçümüne sahip olan Arjantin, Güney Amerika Kıtasında yer alıyor. And Dağları ile Atlas Okyanusu arasında dikey olarak uzanan Arjantin; Şili, Bolivya, Paraguay, Brezilya ve Uruguay ile kara sınırına sahiptir.

Kazakistan

2.717.300 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesi Kazakistan, yedi bağımsız Türk devletinden biridir. Yüzölçümü olarak en büyük Müslüman ülke olan Kazakistan’ın Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve  Çin Halk Cumhuriyeti ile kara sınırı vardır.

Cezayir

Kuzey Afrika’da yer alan Cezayir 2.381.740 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en büyük onuncu ülkesi. Afrika2nın yüzölçümü olarak en geniş ülkesi olan Cezayir’in komşuları Tunus, Libya, Nijer, Moritanya, Mali, Fas ve Batı Sahra’dır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.