20 Ekim 2017

Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Eski Yungas Yolu, Bolivya

Ölüm Yolu (Road of Death) olarak da anılan Eski Yungas Yolu, Uluslararası Güvenli Yolculuk Derneği tarafından dünyanın en tehlikeli yolu kabul ediliyor. Paraguaylı savaş esirleri tarafından 1930’lu yıllarda inşa edilen yol, her yıl ölen yüzlerce kişinin ardından, bugün haçlarla ve anıtlarla çevrilidir.
Dik yol boyunca hiçbir korkuluk bulunmamasının yanı sıra yol, sıklıkla sürücüleri körleştiren sisle kaplanıyor ve ani yağmur fırtınalarına sahne oluyor. Eski Yungas Yolu Bolivya başkentini yağmur ormanlarına bağlayan tek yol olma özelliği taşıdığı için sürücülerin bu yolu kullanmaktan başka alternatifi bulunmuyor.

Fairy Meadows Yolu, Pakistan

Dünyadaki dokuzuncu yüksek dağ olan ve Ölüm Dağı olarak da isimlendirilen Nanga Parbat Dağı’nın deniz seviyesinden yaklaşık 2500 metre yüksekliğinde bulunan Fairy Meadows Yolu, bir yoldan çok, kum ve kaya yığınına benziyor.

Yüzlerce yıl önce yerliler tarafından kayalardan oyulan dik yol asfaltlanmamıştır, yenilenmemiştir ve korkuluk barındırmaz. 10 kilometre boyunca süren yolda yaya ve bisiklet geçişi yasaktır.

 

Kabul-Celalabat Yolu, Afganistan


Ölüm Vadisi’nde (the Valley of Death) bulunan ve yaklaşık 80 kilometre boyunca devam eden dar yol, keskin virajların yanı sıra Taliban’ın hakimiyeti altında olmasından dolayı da dünyanın en tehlikeli yollarından biri kabul edilmektedir.

 

Luksor-al-Hurghada Yolu, Mısır

Yukarıda bahsettiğimiz yolların pek çoğu doğal sebeplerden dolayı büyük bir tehlike taşısa da Thebes Antik Şehri ile Hurghada Kızıl Deniz kasabası arasındaki yol, terör ve haydut saldırılarından dolayı büyük bir tehlikeye sahiptir.

Özellikle geceleri, yolu kullanmak zorunda kalan sürücüler fark edilmemek için farlarını söndürerek yol boyunca ilerlemeye çalışmaktadır. Bu da saldırı riskinin yanı sıra çok sayıda kazaya sebebiyet vermektedir.

 

James Dalton Otoyolu, Alaska

Alaska’nın neredeyse tamamında yollar iyi durumda sayılmaz. Fakat dünyanın en tehlikeli yollarından biri olan James Dalton Otoyolu, aralarında en kötü olanıdır. Petrol alanları ile yaşam alanı arasında bulunan otoyol, yoğun buz ve şiddetli rüzgarlar gibi hava koşulları sebebiyle tehlikeli kabul edilmektedir.

İnsan yaşamından oldukça uzak olan ve 666 kilometre boyunca devam eden otoyolda yalnızca 3 köy vardır.

 

Nairobi-Nakuru-Eldoret Otoyolu, Kenya

Araba kullanan herkesin bildiği gibi çamurlaşan yol oldukça tehlikeli olabilir. Kenya’daki bu yolun listemizde yer alma sebebi de bu. Sürüş konusunda sıkıntısız görünse de hızlı, güvensiz geçişler ve alkollü araç kullanan sürücüler sebebiyle otoyolda her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybediyor. Üstelik dünyanın en tehlikeli kabul edilen dağ yollarında yaşanan ölümlerden daha yüksek bir sayıda…

 

Guoliang Tünel Yolu, Çin

Guoliang Tünel Yolu’nun Türkçe çevirisi, ‘hata kabul etmeyen yol’dur. Taihang Dağlarında yaşayan 13 köylü tarafından inşa edilen ve oyma bir tünel olan yolun inşası sırasında köylülerin pek çoğu hayatını kaybetmiştir.

1.2 kilometre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde olan yol, dünyanın en dik yollarından biri olmasını yanı sıra vadiye açılan 30 penceresi sebebiyle dünyanın en popüler, turistik tünellerinden de biridir.

 

Taroko Gorge Yolu, Tayvan

Dünyanın en tehlikeli yollarından biri kabul edilen Taroko Gorge Yolu, keskin virajlara sahip, kayalıklar arasından geçen dar bir yoldur. Dağ yamaçlarından kıvrılarak uzanan yol, ancak bir aracın geçebileceği genişliktedir. Bunun yanı sıra yaşanan heyelanlar ve yolun bir bölümünü sular altında bırakan fırtınalar çok sayıda insanın ölümüne sebep olmaktadır.

 

1 Numaralı Federal Otoyolu, Meksika

Baja Yarımadası’nda yaklaşık 1000 kilometre boyunca uzanan yol, dağlar ve uçurumlar arasında kıvrılarak ilerler. Bir bölümü asfalt döşeli olsa da genellikle kaya ve toprak bir yoldur. Etrafında korkulukların olmaması ve çok sayıda kazanın yaşanması sebebiyle dünyanın en tehlikeli yollarından biri kabul edilmektedir.

 

Vitim Nehri Köprüsü, Sibirya

Tarihi bir yapı sayılabilecek Vitim Nehri Köprüsü, etrafında hiçbir koruyucunun olmadığı, her an çökebilecek ahşap bir yapıdır. Yolun sürekli buzlu olması da tehlike derecesini artırmaktadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.