18 Şubat 2019

Antik Dünyadan Günümüze Kayıp Sualtı Şehirleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Kayıp sualtı şehirleri ile ilgili hikayeleri çocukluğumuzdan beri duyuyoruz. En azından efsanevi Atlantis şehrini hepimiz biliyoruzdur. Listemizde yer alan kayıp sualtı şehirleri ise, bulunamamış ya da kurgulanmış olanların dışında, su katmanlarının altında keşfedilmeyi bekliyorlar.

Biz kayıp sualtı şehirleri arasında 10 tanesini seçtik. Siz de yorumlarınızla bu gizemli dünyalar listesini zenginleştirebilirsiniz.

Shicheng, Çin

Temelleri yaklaşık 1300 yıl önce atılan ve yüzlerce yıl boyunca büyümeye devam eden Shicheng’in Çin’i yöneten Ming ve Çing Hanedanlıklarına ait olduğu düşünülüyor.

Günümüzde Qian Dao Nehri’nin 40 metre altında duran şehrin surları, kapıları ve heykelleri hala inanılmaz bir şekilde korunuyor.

kayıp sualtı şehirleri Shicheng
Shicheng, Çin

Titicaca Gölü, İnka Öncesi Kalıntılar, Bolivya

Yerli halkın büyük bir çoğunluğu, gizemli Titicaca Gölü’nün kutsal olduğunu düşünüyor. Bunun sebebi, belki de gölün derinliklerinde bulunan ve yüzlerce yıl önce İnkalar tarafından yapılmış yollar, tapınaklar ve zaman içinde kaybolan hazinelerdir.

kayıp sualtı şehirleri titicaca gölü
Titicaca Gölü, Bolivya

Cambay Körfezi, Hindistan

Cambay Körfezi, su kirliliğinin test edildiği sıralarda tesadüfen bulunan yeni bir keşif. Harappan ve Mezopotamya bölgelerinden daha eski olup olmadığı araştırılmaya devam eden körfezde bulunan insan iskeletleri ve dişlerinin yaklaşık 9500 yaşında olduğu düşünülüyor.

kayıp sualtı şehirleri cambay körfezi
Cambay Körfezi, Hindistan

Atlit-Yam, İsrail

İsrail’in Carmel sahili boyunca devam eden bir dizi Neolitik yerleşim alanı Atlit-Yam olarak isimlendiriliyor. Yaklaşık 7500-8000 yıl önce inşa edilen alandaki evler, kuyular ve yolların temelleri hala belirgindir.

Atlit-Yam yaşam alanının volkanik bir patlamanın ardından gerçekleşen tsunami sonrasında ortadan kalktığı düşünülmektedir.

kayıp sualtı şehirleri atlit-yam
Atlit-Yam, İsrail

Baiae, İtalya

Zengin ve görkemli bir Antik Roma şehri olan Baiae, volkanik bacaların üzerine kurulmuştu ve şehirde pek çok kaplıca bulunuyordu. Sular yükselmeye başladığındaysa, şehrin sular altında kalması kaçınılmaz olmuştu.

kayıp sualtı şehirleri baiae
Baiae, İtalya

Doggerland, Kuzey Denizi

Antik dönemlerde Mezolitik kabilelere ev sahipliği yapan Doggerland, 20.000 yıl önce Avrupa kıtasının bir parçasıydı.

atlantis hotel nassau
Atlantis Hotel, Nassau

Dunwich, İngiltere

Eskiden bir liman kenti olan Dunwich, aynı zamanda Hristiyan halk için dini bir merkezdi. Bugün küçük bir nüfusa ev sahipliği yapsa da geçmişte İngiltere’nin 10 büyük şehrinden biriydi.

15. yüzyılda yaşanan sert hava koşulları ve erozyon, kenti katedralleri, evleri ve limandaki yapılarıyla sular altında bıraktı.

kayıp sualtı şehirleri neptün anıtı
Neptün Anıtı

Willow Grove, ABD

Wilow Grove kasabası, bugün Dale Hollow Gölü’nün derinliklerinde gömülü durumda. Kasabanın erkekleri Dünya Savaşı sırasında öldü. Nüfusun giderek azaldığı kasabanın etrafında kurulan barajlar ise kasabanın sular altında kalmasına sebep oldu.

kayıp sualtı şehirleri willow grove
Willow Grove, ABD

Tyno Helig, Birleşik Krallık

Tyno Helig ya da nam-ı diğer Galler’in Atlantis’i hakkında yazılanların ve söylenenlerin bir kısmı efsane olsa da bir kısmı gerçeklik içerir.

Efsaneye göre kale, lanetli bir aşk hikayesinin sonucunda dalgalar tarafından yutulmuştur.

kayıp sualtı şehirleri thristlegorm tren kalıntısı
Thistlegorm Tren Kalıntısı

Canudos, Brezilya

Canudos, hükümete karşı yaklaşık bir yıl süren bir direniş göstermiş, küçük bir kasabaydı. Direnişin ardından, 1897 yılında, kayıtlara göre kasabada yalnızca bir yaşlı adam, iki yetişkin ve bir çocuk kaldı.

Yıllar sonra, kuraklığa karşı önlem olarak kasabanın yakınına bir baraj inşa edildi. 1970’li yıllarda ise, kasaba insan yapımı gölün suları altında kaldı.

kayıp sualtı şehirleri titanik enkazı
Titanik Enkazı

Not: Görsellerin bir kısmı adı geçen yerlere ait değildir. Görsellere ilişkin bilgiler alt yazılarında verilmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.