23 Mayıs 2024

Anı, Anlam ve Müzik: Şehirlere Yazılmış Şarkılar

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

İstanbul – İstanbul (Not Constantinople), The Four Lads

İstanbul ile ilgili yazılmış sayısız şarkı arasından yalnızca ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında popüler olan ‘İstanbul (Not Constantinople)’u seçtik.

İlk kez 1953 yılında Kanadalı vokal kuarteti The Four Lads tarafından seslendirilen şarkı, İstanbul’un başta Constantinople olmak üzere farklı isimlerle adlandırılmasının yanlış olduğunu anlatıyor.

New York – Theme from New York New York, Frank Sinatra

‘Bunun bir parçası olmak istiyorum’ ve ‘uyanmak istiyorum, uyumayan bir şehirde’ sözlerinin yer aldığı, New York hakkında yazılmış en ikonik şarkılardan biri olan Theme from New York New York, Fred Ebb tarafından yazılmış ve John Kander tarafından bestelenmiştir.

Martin Scorsese’nin 1977 yapımı New York New York isimli müzikal filminde Liza Minnelli’nin seslendirmesi amacıyla yapılan şarkı, Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Orijinal Şarkı dalında aday gösterilmiştir.

Ankara – Ankara, Vega

Vega grubunun kurucularından Deniz Özbey ile Tuğrul Akyüz’ün sözlerini yazdığı ve grubun 2005 yılında piyasaya sürdüğü Hafif Müzik albümünde yer alan Ankara; çocukluğu, gençliği Ankara’da geçmiş, Ankara’da aşık olmuş herkese anılarının kutusunu açtırarak Ankara ile ilgili yazılmış en unutulmaz şarkılardan biri olmayı sürdürüyor.

Beyrut – Li Beirut, Fairuz

Lübnan’ın başkenti Beyrut için yazılmış çok sayıda şarkı bulunuyor ancak Lübnan İç Savaşı’na ithafen yazılan ve Rodrigo’nun Gitar Konçertosu üzerine söylenen şarkı, Lübnan halkının yanı sıra dinleyen tüm insanların yüreğinde unutulmaz izler bırakıyor.

Paris – J’Aime Paris Au Mois De Mai

Tıpkı İstanbul ve New York gibi, dünyanın merkezlerinden biri olan Paris için de yazılmış sayısız şarkı bulunuyor. Bunların arasında en ikonik olanlardan biri de Charles Aznavour’un J’Aime Paris Au Mois De Mai şarkısı. İnsanın içindeki umudu yeşerten ve enerjisini artıran şarkının isminin Türkçe karşılığı ‘Mayıs Ayında Paris’i Seviyorum’.

Saraybosna – Sarajevo, Dino Merlin

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna için yazılmış çok sayıda şarkı içinde Dino Merlin’in Sarajevo şarkısını seçmemizin en önemli sebebi; Merlin’in neredeyse tüm şarkılarında, savaş sırasında bir an bile ayrılmayı düşünmediği vatanının izlerine yer vermesi.

‘Saraybosna, güzel şehir
Sensin benim, ben senin.
Senden ayrı olsalar bile senin evlatların hep seninle.
Ve seninleyim.’

Roma – On an Evening in Roma, Dean Martin

Dean Martin’in 1959 yılında yayımladığı, ismini Türkçeye Roma’da Bir Akşam olarak çevirebileceğimiz şarkı, günbatımından sonra Roma’daki hayatı anlatıyor.

İskenderiye – Alexandria, Yiannis Kotsiras

Büyük İskender’in en ünlü şehirlerinden biri olan İskenderiye için yazılmış çok sayıda şarkı bulunsa da hem en etkileyici hem de İskenderiye’yi en güzel anlatan şarkıların başında şehrin ismini taşıyan Alexandria geliyor.

Sözlerini Aris Davarakis’in yazdığı, Evanthia Reboutsika’nın bestelediği şarkı, ilk kez 1996 yılında Yiannis Kotsiras tarafından yorumlanmıştır.

Lizbon – Cheira bem, cheira a Lisboa, Amália Rodrigues

Portekiz’in en büyük şehri ve başkenti Lizbon için de yazılmış onlarca şarkı bulunuyor. Ancak ülkenin en ünlü fado şarkıcılarından biri olan Amália Rodrigues’in seslendirdiği şarkı, dinleyicileri Lizbon’da uzun bir gezintiye çıkarmayı başarıyor.

Barselona – Barselona Nights, Ottmar Liebert

Bugün hala popülerliğini koruyan ve renkli Barselona gecelerini betimleyen Barcelona Nights, Ottmar Liebert’in 1990 yılında Nouveau Flamenco albümünün ilk parçası olarak piyasaya sürüldü.

Kapak Fotoğrafı: Photo by Osman Köycü on Unsplash

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.