17 Haziran 2022

10 Maddede Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi: Yeni Zelanda

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Yeni Zelanda Hakkında Genel Bilgiler

Güney Yarımkürede, Avustralya’nın güneydoğusunda yer alan Yeni Zelanda, Güney Büyük Okyanus’ta, iki büyük ve 700’den fazla küçük adadan oluşan bir ada ülkesidir.

Ülke nüfusunun %90’ından fazlası, başkent Wellington’un da bulunduğu Kuzey Ada’da (North Island) yaşamaktadır.

Yeni Zelanda yüksek dağlara, geniş düzlüklere, uzun ve kıvrımlı nehirlere, 6000 km’den daha uzun bir kıyı şeridine ve geniş tarım arazilerine sahiptir.

Ülke geneline ılıman iklim hakimdir.

yeni zelanda

Ülkenin İsmi

Yeni Zelanda ismi, Felemenkçede deniz ülkesi ya da deniz bölgesi anlamına gelen ve Hollanda’da bir bölge olan Zeeland’den gelmektedir.

Ülkenin ismi Maorice, Aotearoa’dır. Aotearoa ise, uzun beyaz bulutların ülkesi anlamına gelmektedir.

Tarihçesi

1200’lü yılların sonunda Polinezyalı Maoriler’in yerleşmeye başladığı ada, 1642 yılında Hollandalı Abel Tasman tarafından keşfedilmiştir.

Tasman’ın ardından İngiliz kaşif James Cook, 1769 ile 1779 yılları arasında adaya dört gezi düzenlemiş ve New Zealand ismini vermiştir.

1840 yılında İngiliz Kraliyeti, Maori şefleri ile Waitangi Anlaşması’nı yaparak Yeni Zelanda’yı imparatorluğun kolonisi ilan etmiş ve bu yıldan sonra ülkeye İngiliz göçmenler yerleşmiştir.

1852 yılına gelindiğinde ise, ülkeye kendi hükümeti tahsis edilmiştir.

yeni zelanda maori

Devlet Yapısı

Meşruti monarşi ve parlamenter demokrasi ile yönetilen Yeni Zelanda, Britanya Milletler Topluluğu üyelerinden biridir. Dolayısıyla devletin başı İngiliz hükümdarıdır.

Ülkede seçimler 3 yılda bir yapılmaktadır.

Etnik Yapı, Din ve Dil

Yeni Zelanda’da beş büyük etnik grup yaşamaktadır. Bunlar Avrupalılar, Maoriler, Çinliler, Samoalılar ve Hintlerdir.

Maoriler ya da Tangata Whenua’lar (toprak insanları), ülkenin ilk yerleşimcileri oldukları için ulusal kimliğin özünü oluşturmaktadırlar.

Ayrıca ülkede kendisini Hristiyan olarak tanımlayan kişi sayısı çoğunlukta olsa da İslam, Budizm, Hinduizm, Ringatu ve Ratana gibi birçok dine inanan bulunmaktadır.

Ülkenin anadili İngilizcedir. Aynı zamanda Maori ve işaret dili de resmi dildir.

yeni zelanda heykel maori

Yeni Zelanda Hakkında İlginç Bilgiler

Yeni Zelandalılar kendilerini uçamayan bir kuş olan ‘kivi’ olarak adlandırmaktadırlar. Kivi kuşu aynı zamanda ülkenin milli sembolüdür.

kivi kuşu

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin çekildiği ülkelerden biri olan Yeni Zelanda, Hobbit ile ilgili görselleri para birimine koyma hakkı bulunan tek ülkedir.

yeni zelanda hobbit yüzüklerin efendisi

Oldukça gelişmiş bir serbest piyasa ekonomisine sahip olan ülke, dünyada refah ve insani gelişmişlik düzeyi açısından ilk sıralarda yer almaktadır.

Coğrafi olarak neredeyse Japonya ile aynı büyüklüğe sahip olan ülkenin nüfusu yaklaşık 5 milyondur.

Az nüfuslu ülkede, hayvan popülasyonu insan sayısının yaklaşık yirmi katıdır.

Ülkenin %30’u ormanlarla kaplıdır ve ülke topraklarının yaklaşık üçte birini koruma altındaki Milli Parklar oluşturmaktadır.

yeni zelanda

BONUS

1893 yılında kadınlara seçme ve toplumsal cinsiyet ilişkilerinde eşitlik hakkı veren ülke, dünya genelinde kadınlara oy kullanma hakkı veren ilk ülkedir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.