17 Ağustos 2020

Şehirlerin Başrollerle Yarıştığı En Başarılı 10 Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Durmaksızın değişen şehirleri bir an için yakalayan, hikayeleri şehrin o dönemki dokusuyla bütünleştiren ve şehirlere de rol biçen onlarca film arasından en başarılı 10’unu sizin için seçtik.

Metropolis, 1927

Yönetmen koltuğunda Fritz Lang’ın oturduğu Metropolis, sessiz bir bilimkurgu filmi. Dönemin en yüksek bütçeyle çekilmiş sessiz filmi olan Metropolis, fütüristtik bir distopya.

IMDB Puanı: 8.3 / 10

Hiroşima Sevgilim (Hiroshima Mon Amour), 1959

Kişisel olayları küresel sorunlarla bir araya getiren Hiroşima Sevgilim, Fransız bir aktris ile Alman bir askerin yasak aşkıyla iç içe bir şekilde Nevers kentinin işgalini anlatıyor.

Filmin yönetmen koltuğunda, Fransız Yeni Dalgası’nın en başarılı isimlerinden Alain Resnais oturuyor.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Chinatown, 1974

Oscar Ödüllü Chinatown, bir Roman Polanski filmi.

Eşinin kendisini aldattığından şüphelenen bir kadın, bir dedektif, bir cinayet ve gizemli olaylar etrafında dönen film, seyirciye aynı zamanda Los Angeles’ı anlatıyor.

IMDB Puanı: 8.2 / 10

Taksi Şoförü (Taxi Driver), 1976

Martin Scorsese‘nin baş yapıtlarından biri olan Taksi Şoförü, Vietnam’daki savaşın üzerinde yarattığı etkiden sıyrılamamış ve dünyaya uyum sağlayamayan bir askeri ve şehrin karanlık sokaklarında yaşananları aktarıyor.

IMDB Puanı: 8.3 / 10

Manhattan, 1979

Woody Allen’ın en fazla izlenen filmlerinden biri olan Manhattan, ünlü bir senaristin Manhattan’a olan tutkusunu, Manhattan’ı anlattığı kitabını yazma serüvenini ve yaşamındaki sorunları anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Tanrı Kent (City of God), 2002

Fernando Meirelles ve Katia Lund’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, amatör oyuncularla çekilmiş, Brezilya-Fransa ortak yapımı dramatik suç filmi.

Pek çok uluslararası festivalden ödülle dönen film, Rio de Janerio kentinin dışında kurulmuş gecekondu önleme yerleşkelerinden en ünlüsünün adını (Cidade de Deus) almıştır ve filmin başrolü de oyuncular değil, tam olarak bu bölgedir.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Bir Konuşabilse (Lost in Translation), 2003

Sofia Coppola’nın yönettiği film, Tokyo’da karşılaşan iki yabancının kendi kültürlerinden uzaktaki bu kentte geçirdikleri bir hafta sonunu ve aynı zamanda Tokyo sokaklarını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Batman Başlıyor (Batman Begins), 2005

Bir Christopher Nolan filmi olan Batman Başlıyor, Christian Bale’in başrolü paylaştığı Gotham şehrindeki yaşamı ve işlenen suçları anlattığı için şehir filmleri arasında yer alıyor.

IMDB Puanı: 8.2 / 10

In Bruges, 2008

Ray ve Ken, iki kiralık katil, patronları tarafından Brugge’a tatile gönderilir. Ray, geldiği ilk günden itibaren şehirden nefret etmiş olsa da, Brugge, Ray için pek çok sürpriz hazırlamıştır.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris), 2011

Woody Allen’ın en sevilen filmlerinden biri olan Paris’te Gece Yarısı, Amerikalı bir çift olan Inez ve Gil’in küçük bir tatil için Paris’e gelişini ve Gil’in gece yarısı Paris caddelerinde yaşadığı gerçeküstü maceraları anlatıyor. 

Paris’in başrollerle yarıştığı film, tarihten bugüne Paris yaşamını ve ünlü Parislileri tanıma fırsatı da sunuyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

BELGESEL BONUSU

Los Angeles Plays Itself, 2003

Thom Andersen’in hazırladığı belgesel, 2003 yılına kadar Los Angeles’ın filmlerde ne şekilde sunulduğunu izleme ve Los Angeles’ı daha yakından keşfetme şansı sunuyor.

IMDB Puanı: 8 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.