20 Ekim 2017

En Sevilen 10 Woody Allen Filmi

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Senaryo, oyun ve öykü yazarı; müzisyen, yönetmen ve aktör olarak sayısız işe imza atmış; New York’un ufuk açan, mutlu eden, hüzünlendiren, sinirlendiren, öğreten ve rahatsız eden yüzü Woody Allen’ın izleyici tarafından en sevilen filmleri:

Not: Filmlerin sıralamasında çekildikleri tarihler göz önüne alınmıştır.

LOVE & DEATH

Woody Allen filmin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenmesinin yanı sıra başrol oyuncuları arasında da yer alıyor. Woody Allen’a Diane Keaton, Georges Adet ve Frank Adu eşlik ediyor.

1975

IMDB Puanı: 7.8 / 10

 

ANNIE HALL

Woody Allen’in otobiyografik filmlerinden biri olan Annie Hall, 1992 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasında seçilmiş ve ABD Ulusal Film Arşivi’ne alınmıştır. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yapan Woody Allen, boşrolü Diane Keaton ve Tony Roberts’la paylaşıyor.

1977

IMDB Puanı: 8.1 / 10

MANHATTAN

Pek çok filminde olduğu gibi Manhattan’da da yönetmenliğin yanı sıra Marshall Brickman ile birlikte filmin senaristliğini de üstlenen Woody Allen, başrolü Diane Keaton ve Mariel Hemingway’le paylaşıyor.

1979

IMDB Puanı: 8.0 / 10

THE PURPLE ROSE OF CAIRO

Türkiye’de Kahire’nin Mor Gülü ismiyle seyirciyle buluşan filmin senaristliğini ve yönetmenliğini –elbette- Woody Allen üstlenmiştir. Başrollerinde Mia Farrow, Jeff Daniels ve Danny Aiello’nun yer aldığı film, aralarında en iyi film ve en iyi senaryo dallarında BAFTA ödülünün de bulunduğu pek çok ödül kazanmıştır. Woody Allen, film için en beğendiği filmi olduğunu belirtmiştir.

1985

IMDB Puanı: 7.7 / 10

HANNAH & HER SISTERS

Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Woody Allen’ın yaptığı filmin başrollerini Mia Farrow, Dianne Wiest ve Michael Caine paylaşıyor.

1986

IMDB Puanı: 8.0 / 10

ANOTHER WOMAN

Drama/psikolojik gerilim kategorisinde değerlendirilen filmin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Woody Allen yapıyor. Another Woman’ın başrollerini Gena Rowlands, Mia Farrow ve Ian Holm paylaşıyor.

1988

IMDB Puanı: 7.4 / 10

CRIMES & MISDEMEANORS

Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Woody Allen’ın yaptığı film, yönetmenin diğer filmlerinde de olduğu gibi insan doğasını açık bir şekilde ele alıyor. Filmin başrollerini ise Martin Landau, Woody Allen ve Bill Bernstein paylaşıyor.

1989

IMDB Puanı: 8.0 / 10

HUSBANDS & WIVES

1993 yılında Türkiye’de de gösterime giren ve SİYAD tarafından Yılın En İyi 10 Yabancı Filmi arasında seçilen Husbands & Wives, otobiyografik özellikler taşımasının yanı sıra Allen’ın Ingmar Bergman’dan en fazla etkilendiği filmdir. Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Allen’ın yaptığı filmde önemli rolleri Allen’la birlikte Mia Farrow, Judy Davis, Sydney Pollack ve Juliette Lewis paylaşıyor.

1992

IMDB Puanı: 7.6 / 10

MATCH POINT

Akademi Ödülü adayı filmin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Woody Allen yapıyor. Allen’ın Love & Death’in ardından tamamını ABD dışında çektiği ilk film olan Match Point’in başrollerini Jonathan Rhys Meyers ve Scarlett Johansson paylaşıyor.

2005

IMDB Puanı: 7.7 / 10

MIDNIGHT IN PARIS

Başrollerini Owen Wilson ve Rachel McAdams’ın paylaştığı filmde Marion Cotillard, Kathy Bates, Carla Bruni ve Michael Sheen gibi pek çok başarılı aktör ve aktris yer alıyor. Ayrıca filmde Pablo Picasso rolünde Marcial Di Fonzo Bo’yu, Salvador Dali rolünde Andrien Brody’yi ve T.S. Eliot rolünde ise Yves-Antoine Spoto’yu izliyoruz.

Yönetmenliğinin yanı sıra senaryo yazarlığını da Woody Allen’ın yaptığı film; En İyi Özgün Senaryo (Akademi Ödülleri, Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri, Çevrim İçi Film Eleştirmenleri Topluluğu, Washington DC Film Eleştirmenleri Birliği, Amerika Yazarlar Birliği Ödülü ve Kadın Film Gazetecileri Birliği), En İyi Senaryo (Altın Küre Ödülleri) ve Görsel Medya için Hazırlanmış En İyi Soundtrack Derlemesi Ödülü (Grammy Ödülleri) gibi çok sayıda ödülün sahibi olmuştur.

2011

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.