26 Eylül 2022

Yeni Bir Başlangıç için İlham Verecek En İyi 10 Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Hayatınızdan sıkıldıysanız ve baştan başlamak için itici bir güce ihtiyaç duyuyorsanız, yeni bir başlangıç için ilham verebilecek bu filmlere göz atmanızı öneririz.

My Fair Lady (Benim Güzel Meleğim), 1964

Eliza Doolittle, sokakta çiçek satan oldukça kaba, hırçın ve ağzı bozuk genç bir kadındır. Bir gece Profesör Higgins opera çıkışında Eliza’yı görür ve arkadaşı Albay Pickering ile, Eliza onun evinde kalıp diksiyon dersleri alırsa onu bir hanımefendiye dönüştüreceğine dair iddiaya girer. Eliza, karşılığında para alacağı için bu teklifi kabul eder ve ilk sınavını vereceği zaman, her şey beklenenden çok daha farklı bir şekilde gelişir.

George Cukor’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, içlerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kostüm de olmak üzere toplam sekiz dalda Oscar Ödülü kazanmıştır.

IMDB Puanı: 7.8 / 10


Alice Doesn’t Live Here Anymore (Alice Artık Burada Oturmuyor), 1974

Usta yönetmen Martin Scorsese imzalı film, erkek egemen dünyada dik durmaya çalışan Alice’in, eşinin ölümünden sonra 11 yaşındaki oğluyla birlikte verdiği mücadeleyi beyazperdeye aktarıyor. Yeni bir hayata başlamak için Kaliforniya’dan Phoenix’e taşınan Alice, hem garson olarak çalışıp hem de giderek büyüyen oğlunun sorunlarıyla baş etmeye çalışır.

Çok sayıda ödül alan film ile başrol oyuncusu Ellen Burstyn, En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazanmıştır.

IMDB Puanı: 7.3 / 10

The Passenger (Yolcu), 1975

Michelangelo Antonioni’nin yönettiği, önemli rollerini Jack Nicholson, Maria Schneider ve Manfred Spies’in paylaştığı film, düzene başkaldıran ve zorluklarla baş etme cesareti gösteren bir gazetecinin, hayatını tamamen değiştirecek mesleki bir yolculuğa çıkışını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.5 / 10

Under the Tuscan Sun (Kızgın Güneş), 2003

35 yaşında, San Francisco’lu bir avukat olan Frances, boşandıktan sonra iş yaşamının stresinden uzaklaşmak için İtalya, Toscana’da bir villa alır ve yeni bir yaşam kurmak üzere buraya taşınır.

Frances Mayes’in aynı isimli romanından Audrey Wells tarafından uyarlanan filmin başrollerinde Diane Lane ve Raoul Bova yer almaktadır.

IMDB Puanı: 6.7 / 10

The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme), 2006

Chris Gardner’in biyografisi niteliğindeki filmin yönetmeni, Gabriele Muccino’dur. Filmde Gardner’i Will Smith, Gardner’in oğlu Christopher’i Smith’in oğlu Jaden Smith ve Gardner’in eşi Linda’yı Thandiwe Newton canlandırmıştır.

Eşi ve oğluyla birlikte yaşayan Gardner, işindeki başarısızlığı yüzünden eşi tarafından terk edilir ve oğluyla yaşamaya başlar. Ancak bir süre sonra oturdukları evden de çıkartılırlar. Maddi güvencesi olmayan Gardner, her gün oğluyla birlikte geceyi geçirmek için bir yer bulmak zorundadır. Hayatındaki tüm zorluklara rağmen babalık görevini büyük bir özveriyle gerçekleştiren ve hayallerinin peşinden giden Gardner’in hayat yolculuğu size de ilham verebilir.

IMDB Puanı: 8.0 / 10

Eat Pray Love (Ye Dua Et Sev), 2010

Elizabeth Gilbert’in aynı isimli otobiyografik romanından uyarlanan film, boşanma sürecinin ardından kendini bulma yolculuğuna çıkan genç bir kadının deneyimlerini beyazperdeye aktarıyor.

Filmin kadrosunda Julia Roberts, Javier Bardem, Billy Crudup, Richard Jenkins, James Franco ve Viola Davis gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

IMDB Puanı: 5.8 / 10

The Intouchables (Can Dostum), 2011

Başrollerini François Cluzet ve Omar Sy’nin paylaştığı film, yamaç paraşütü kazasının ardından vücudunun boynundan aşağısı felç olan Philippe ile kendisine yardımcı olması için işe aldığı Driss’in hikayesini konu alıyor.

IMDB Puanı: 8.5 / 10

Silver Linings Playbook (Umut Işığım), 2012

Matthew Quick’in aynı isimli romanından David O. Russell tarafından beyazperdeye uyarlanan filmin başrollerini Bradley Cooper, Jennifer Lawrence ve Robert De Niro paylaşmıştır. Jennifer Lawrence’nin En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandığı film, toplam 8 dalda Akademi Ödülleri’ne aday gösterilmiştir.

Filmde, hayatında değer verdiği her şeyi bir günde kaybeden ve sekiz ay boyunca bir rehabilitasyon merkezinde tedavi gören eski bir tarih öğretmeni, hayatını düzene sokmak şartıyla rehabilitasyon merkezinden ayrılıp ailesinin evine yerleşir. Tek amacı, hayatını düzeltip işini ve eşini geri kazanmaktır. Ancak bu düşündüğünden daha zor olacaktır. Eşine ulaşmak için yakınlaştığı aile dostu ise, bir iyilik karşılığında Pat’e yardım edecektir.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Queen (Kraliçe), 2013

Kangana Ranaut ve Rajkummar Rao’nun başrolleri paylaştığı film, Rani ve nişanlısı Viraj evlilik hazırlığı yaparken Viraj’ın evlenmekten vazgeçmesiyle başlıyor. Bir anda hayatı alt üst olan Rani, en büyük hayali olan Paris’i görmek için bir Avrupa yolculuğuna çıkıyor.

IMDB Puanı: 8.1 / 10

Wild (Yaban), 2014

Cheryl Strayed’in anı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni, Dallas Buyers Club ve Café de Flore filmlerinden tanıdığımız Jean-Marc Vallée.

Strayed’in doğa yürüyüşü yaparak Pacific Crest Trail’i tamamlama kararlığını anlatan filmde, Strayed’i Reese Witherspoon ve annesini Laura Dern canlandırıyor.

IMDB Puanı: 7.1 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.