20 Ekim 2017

10 Maddede Manga Anime ve Çizgi Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Manga anime ve çizgi film nedir, aralarındaki farklar nelerdir gibi kafanızı kurcalayan soruların cevabı için hemen okumaya başlayın!

Manga

Manga, çizgi roman veya karikatür olarak çevrilebilir. Japonca sözlük anlamı ise tasarlanmış resimlerdir.

Manga terimini ilk defa, 1700’lü yıllarda üç kitaplık çalışması için Katsushika Hokusai kullanılmıştır. Fakat Manga terimi, Batıda yaygın olan çizgi roman ve karikatürler için kullanılmamaktadır.

manga anime ve çizgi film kahramanları

Sağdan sola doğru okunan mangaları çizen kişilere Magna-ka denir. Manga-kalar çizim, kahraman tasarımı, boyama gibi işlemlerin yanı sıra öykü ve diyalogları da kendileri yazarlar. Yalnızca öykü yazarlığı yapanlara ise Gensaku-sha denir.

Anime

Kökeni Fransızca olan ve Japonca animasyon anlamına gelen anime ise, kendine özgü çizim tekniklerinden oluşan, Japon çizim sanatıyla çizilmiş eserler olarak kabul edilir. Mangaların televizyon ya da sinemaya uyarlanması olarak tanımlanabilecek animeler, çizgi filmin alt dalı olarak görülebilir. Animeler çizgi filmlerin varlığından uzun bir süre sonra, 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır.

anime death note

Japonya’da animenin öncüsü kabul edilen Osamu Tezuka, Walt Disney ve Max Fleischer’den esinlenerek 8mm’lik kamerasıyla çektiği küçük animasyonlarda yeni bir stil ortaya çıkartmıştır. Onun izinden yürüyen sanatçılarla birlikte bu eserler, anime ismini almış.

Animelerde karakterler genellikle büyük gözlere ve uzun bacaklara sahip olurlar. Bunun sebebi, Walt Disney çizgi filmlerinde ve batı tarzı animasyonlarda da karakterlerin bu şekilde yansıtılmasıdır. Animelerde karakterlerin verdiği tepkiler, mimik ve jestler, çoğunlukla, normalden daha abartılı olarak ifade edilir.

çizgi film mickey mouse

Animeler her yaştan seyirciye hitap eder, çizgi filmler ise genellikle çocuklara yöneliktir. Animelerin çok sayıda türü bulunur ve animelerde felsefe, savaş, psikoloji, şiddet, cinsellik gibi konular da işlenir.

çizgi roman

Animelerde karakterler gerçeğe yakındır. Çizgi filmlerde ise karakterlerin gerçekle ilişkili olma gerekliliği yoktur.

Animeler, farklı çizim teknikleri var olsa da, birbirine yakın yöntemler kullanılarak çizilir. Çizgi filmlerde ise sabit bir teknik yoktur.

anime çizgi film

Animelerde çizgi filmlere oranla daha karmaşık bir hikaye kurgusu vardır ve televizyon dizileri, kısa metrajlı ya da uzun metrajlı film biçiminde olabilirler. Çizgi filmlerin ise hikayeleri daha basittir ve süreleri genellikle 5 dakika ile bir saat arasındadır.

Günümüzde üç boyutlu çizgi filmler yapılıyor olsa da çizgi filmler genellikle iki boyutlu olarak çizilirler. Animeler ise, üç boyutlu çizimlerin canlandırılması yoluyla ekrana aktarılırlar.

çizgi film kayıp balık nemo

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.