1 Ocak 2021

Yazarların Yaşamı ile İlgili 10 Başarılı Yapım

Azranur Elif Sucuoğlu

~6dk

Yazarların yaşamı ile ilgili biyografi filmleri, kimi zaman tamamen gerçeği yansıtmıyor olsalar da, bize kişiler hakkında çok fazla fikir verirler. Tavsiyem, filmleri izlemeden önce ya da izledikten sonra, aşağıda isimleri geçen yazarlar hakkında küçük birer araştırmalar yapmanızdır.

Aşkın Kitabı (Becoming Jane)

İngiliz Romantik akımının en önemli yazarlarından biri olan Jane Austen’in kız kardeşi Cassandra ile mektupları temel alınarak sinemaya uyarlanan film, Jane Austen’in gençlik yıllarını, Thomas Lefroy’a olan hislerini ve yazım hayatına nasıl giriş yaptığını anlatmaktadır. Julian Jarold’ın yönetmenliğini yaptığı 2007 yapımı filmde, Anne Hathaway Jane Austen’i canlandırmaktadır.

Mary Shelley

Film, bilim-kurgu türünün en önemli romanlarından biri olan Frankestein’ın yazarı, Mary Wallstonecraft-Godwin Shelley’nin şair Percy Byshee Shelley ile olan romantik ilişkisini ve romanına nasıl ilham verdiğini konu alıyor. Yönetmenliğini Haifaa al-Mansour’un üstlendiği filmde, Elle Fanning Mary’i; Doughlass Booth ise, Percy’i canlandırmaktadır.

Parlak Yıldız (Bright Star)

Romantik dönem şiirinin en önemli şairlerinden John Keats’in yaşamının son yıllarında Fanny Brawne ile olan romantik ilişkisini beyazperdeye aktaran filmin yönetmenliğini Jane Campion yaparken; Ben Whishaw, John Keats’e hayat vermektedir. Filmin adı Keats’in yazmış olduğu Bright Star (Parlak Yıldız) şiirinden gelmektedir.

Byron 

İngiliz Romantik şiirinin en ünlü isimlerinden biri olan George Gordon Byron, bilinen adıyla Lord Byron’ın yetişkinlik yaşamını konu olan filmin yönetmenliğini Julian Farino yapmıştır. İlk olarak BBC tarafından Eylül 2003’de 75 dakikalık iki bölüm halinde yayınlanmıştır.

byron bbc poster

Görünmeden Yürümek: Bronte Kardeşler (To Walk Invisible: The Bronte Sisters)

İngiliz edebiyatının en önemli eserlerine imza atan Bronte kardeşlerin yazım sürecini ve bu süreçte karşılaştıkları sorunları konu alıyor. Sally Wainwright’ın yazıp yönettiği bu film, BBC’nin 2016’da yayınlamış olduğu bir televizyon dizisidir.

Saatler (The Hours)

Saatler tam olarak bir biyografi filmi olmasa da, içerisinde Virginia Woolf’un yaşamının son sürecine ait bir kısım bulunmaktadır. Michael Cunningham’ın aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanan filmde Virginia Woolf ve Bayan Dalloway’in merkeze alınıyor. Filmin Stephen Daldry yönetmenlik yapmıştır. Filmde Virginia Woolf’u Nicole Kidman canlandırmıştır ve bu rol sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmıştır.

Priest of Love

Modernizm ve endüstrileşmenin etkilerini eserlerinde işleyen İngiliz yazar D. H. Lawrence ve eşi Frieda’nın hayatının anlatıldığı bir biyografi filmidir. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Christopher Miles üstlenmiştir.

Sylvia

Ünlü Amerikan yazar Sylvia Plath ve şair Ted Hughes arasındaki romantizmi temel alan hikayeyi işleyen filmin yönetmenliğini Christine Jeffs yapmıştır.

Mutlu Prens (The Happy Prince)

Filmin adı Oscar Wilde’ın The Happy Prince ve Other Tales adlı çocuk hikayesine atıfta bulunmaktadır. Oscar Wilde’ın hayatının pek de bilinmeyen trajik sürecini beyazperdeye aktaran filmin yönetmenliğini Rupert Everett yapmıştır.

Tolkien

Tolkien, Dome Karukoski tarafından yönetilen 2019 Amerikan biyografik drama filmidir. Film Hobbit (The Hobbit) ve Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisinin yazarı olan İngiliz profesör J. R.R. Tolkien’in hayatının erken dönemleri ve önemli akademik çalışmaları konu almaktadır.

BONUS 

Romantik dönemin en önemli isimleri Mary Shelley, Percy Shelley ve Lord Byron aslında yakın arkadaşlardı. İsviçre’de Byron’ın daveti üzerine bulundukları dönemde kısa öykü yazma konusunda yarışmaya girişmeleri üzerine Mary Shelley’nin Frankenstein romanına ilham bulduğu ve yazmaya başladığı düşünülmektedir.

Ayrıca John Keats de, Percy Shelley ve Lord Byron ile aynı dönemde yaşamış romantik şairdir, erken ölümünün ardından Percy Shelley ona ithafen Adonais şiirini yazmıştır. 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Azranur Elif Sucuoğlu

Azranur Elif Sucuoğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.