15 Mart 2022

Başarılı Müzisyenlerin Hayatını Konu Alan 10 Etkileyici Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

The Pianist (Piyanist), 2002

Bir Roman Polanski filmi olan Piyanist, başarılı piyanist ve besteci Wladek Szpilman’ın Varşova Ayaklanması’nın bastırılmasından sonra hayatta kalışının öyküsünü anlatıyor. Szpilman’ın Smierc Miasta isimli otobiyografisinden uyarlanan Piyanist, 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlanmış Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Adrien Brody) ödüllerini kazandı.

IMDB Puanı: 8.6 / 10


Amadeus, 1984

Peter Levin Shaffer’in Amadeus isimli oyunundan sinemaya uyarlanan ve Milos Forman tarafından yönetilen film, Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin hayatlarına odaklanıyor. Bazı bölümleri kurgu olan film, 1984 Akademi Ödülleri’nde En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Kostüm ve En İyi Yönetmen de aralarında olmak üzere 8 dalda Oscar kazanmıştır.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

Marley, 2012

Başarılı biyografi belgesellerinin yönetmeni Kevin Macdonald’ın yönettiği Marley, Reggae’nin Babası Bob Marley’in hayatını ve yaşam felsefesini anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Walk the Line (Sınırları Aşmak), 2005

James Mangold’un yönettiği ve başrollerini Joaquin Phoenix ve Reese Witherspoon’un paylaştığı film, Johnny Cash’in şöhret yolunda attığı ilk adımlardan başlayarak yaşam öyküsünü anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.8 / 10

Shine, 1996

Ünlü piyanist David Helfgott’un yaşamını konu alan Shine, başrol oyuncusu Geoffrey Rush’a Akademi, BAFTA ve Altın Küre Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırmıştır.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Ray, 2004

Başrollerini Jamie Foxx ile Tequan Richmond’un paylaştığı ve Taylor Hackford’un yönettiği film, ritim ve blues ustası Ray Charles’ın hayatını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Müslüm, 2018

Başrollerini Timuçin Esen ile Zerrin Tekindor’un paylaştığı, Ketche ile Can Ulkay’ın yönetmenliğini yaptığı ve Hakan Günday ile Gürhan Özçiftçi’nin senaryosunu kaleme aldığı Müslüm, Türk arabesk müziğinin babalarından biri olan Müslüm Gürses’in hayatını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

La Mome (Kaldırım Serçesi), 2007

Dünyanın en tanınmış şarkıcılarından biri olan Edith Piaf’ın hayatını konu alan Kaldırım Serçesi, 2008 BAFTA Ödülleri’nde 4 dalda ödül kazanarak BAFTA’da en fazla ödül alan film olmuştur. Başrol oyuncusu Marion Cotillard’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar, BAFTA ve Altın Küre Ödülü kazandıran filmin yönetmeni, Olivier Dahan’dır.

IMDB Puanı: 7.6 / 10

Bergen, 2022

Mehmet Binay ile Caner Alper’in yönetmenliğini yaptığı filmin önemli rollerini Farah Zeynep Abdullah, Tilbe Saran ve Erdal Beşikçioğlu paylaşıyor.

4 Mart 2022’de vizyona giren film, arabesk – fantezi şarkıcısı ve oyuncu Bergen’in yaşamını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.5 / 10

Immortal Beloved (Ölümsüz Sevgili), 1994

Bernard Rose’un yönettiği Ölümsüz Sevgili, Ludwig van Beethoven’in hayatını, Beethoven’in yazdığı gizli mektupların ortaya çıkmasıyla anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.4 / 10

BONUS

David Bowie: The Last Five Years, 2017

Francis Whately’in yönettiği David Bowie: The Last Five Years, efsanevi müzisyenin ölümünden önce yayınlanan son iki albümü ile ölümünden sonra yayınlanan Lazarus müzikaline odaklanıyor. Röportajların da yer aldığı belgesel türündeki film, Bowie’nin kanserle mücadelesini de anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.4 / 10

Not: Sıralamada filmlerin IMDB puanları baz alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.