17 Kasım 2021

Glam Rock’ın Kralı, Pop’un Picasso’su: David Bowie

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Kısaca David Bowie

David Robert Jones ya da tüm dünyanın bildiği isimle David Bowie, şarkıcı ve söz yazarı olmasının yanı sıra aktör, aranjör ve prodüktördü. Yaratıcılığı ve üretkenliğiyle tarihin en etkili sanatçılarından biri kabul edilen Bowie, tüm bunların yanı sıra başarılı bir ressam ve sanat koleksiyoncusuydu.

69 yıllık hayatına 26 stüdyo albümü sığdıran sanatçı, öncelikle bir müzisyen olsa da, 40’a yakın filmde, televizyon programında ve tiyatro yapımında rol almıştır.

Çocukluğu

8 Ocak 1947 tarihinde, Güney Londra’nın Brixton şehrinde doğan David Bowie, 1953’de ailesiyle birlikte taşındığı Bromley Banliyösü’nde bulunan Burnt Ash Junior School’da öğrenim görmeye başlamıştır.

Burada okul korosuna kabul edilen ve sesinin yanı sıra blok flüt çalma konusundaki yeteneğiyle de dikkat çeken David Bowie, yaptığı danslarla öğretmenleri tarafından canlı ve sanatsal olarak değerlendirilmiştir.

Kısa bir süre sonra piyano öğrenmeye başlamış, ukulele ve Amerikan folk müziğinde kullanılan tea chest bass satın almış ve arkadaşlarıyla skiffle* yapmaya başlamıştır.

*Genellikle caz, blues ve Amerikan folk müziğinin etkileşimiyle oluşturulan bir doğaçlama müzik tarzı.

Gençlik Yılları

Lise öğrenimi için Bromley Technical High School’a başlayan Bowie, burada sanat, müzik ve tasarım ile dizgi ve mizanpaj eğitimleri almıştır.

Aynı yıllarda modern caz ile tanışmış ve annesini plastik saksafon almaya ikna etmiştir.

Sol Gözü

1962 yılında, daha sonra çok yakın arkadaşı olacak George Underwood ile bir kız yüzünden kavga etmiş ve Underwood’dan sol gözüne bir yumruk yemiştir. Yumruğun etkisiyle ciddi bir şekilde yaralanan Bowie, dört ay hastanede tedavi görmüşse de, hasar tam olarak tedavi edilememiş ve üst göz kapağı ile irisi sağ gözünden daha farklı bir görünüm kazanmıştır.

Profesyonel Müzik Hayatının Başlangıcı

Bowie’nin profesyonel müzik hayatı, 1964 yılında yayınlanan Liza Jane teklisi ile başlamıştır.

İsmini, 1969 yılında yayınlanan teklisi Space Oddity ile duyurmaya başlayan Bowie, 1970’de The Man Who Sold the World ve 1971’de Hunky Dory isimli iki albüm çıkartmıştır.

1972 yılına gelindiğinde ise, farklı türlerle bir araya getirdiği glam rock türünü daha çok benimsemiş ve çift cinsiyetli, gösterişli bir karakter olan Ziggy Stardust’ı yaratmıştır.

Ziggy Stardust olarak önce Starman teklisini ve ardından The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars albümünü yayınlamıştır.

Pek çok eleştirmenin ve dinleyicinin övgüyle bahsettiği albümden sonra popülaritesi daha da artmıştır.

Young Americans

1975 yılında, kendi verdiği isimle, plastik soul tarzına yönelmiş ve Young Americans albümünü çıkartmıştır.

Başta ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanında ismi duyulmaya başlanan Bowie, bu albümde yer alan, John Lennon ve Carlos Alomar ile birlikte bestelediği Fame teklisiyle ABD listelerinde bir numaraya kadar yükselmiştir.

1976 – 1980

1976 yılında Station to Station albümünü yayınlayan Bowie, 1977’de Berlin Üçlemesi olarak isimlendirilen üç serilik albüm çalışmasına başlamıştır.

Üçlemenin ilk iki bölümü olan Low ve Heroes aynı yıl yayınlanmış, serinin son bölümü olan Lodger ise, 1979 yılında piyasaya sürülmüştür.

David Bowie, avangattan atonal müziğe, rocktan soula birçok müzik tarzını harmanlayarak hazırladığı bu albümlerle ismini tüm dünyaya duyurmuştur.

1980 Sonrası

Bowie, 1980’den sonra pek çok ülkenin müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükselen teklilere imza atmıştır.

1980 ve sonrasında yayınlanan stüdyo albümleri:

 • Scary Monsters (And Super Creeps), 1980
 • Let’s Dance, 1983
 • Tonight, 1984
 • Never Let Me Down, 1987
 • Black Tie White Noise, 1993
 • The Buddha of Suburbia, 1993
 • Outside, 1995
 • Earthling, 1997
 • Hours, 1999
 • Heathen, 2002
 • Reality, 2003
 • The Next Day, 2013
 • Blackstar, 2016

Tin Machine

Solo kariyerinin yanı sıra 1988 yılında Tin Machine isimli bir hard rock grubu kuran Bowie, grubun dağıldığı 1992 yılına kadar grupla birlikte de müzik yapmayı sürdürmüştür.

Müzik Kariyerine Sığdırdıkları

 • Birleşik Krallık’ta 1 numaraya yükselen 9 albüm dahil, 26 stüdyo albümü
 • 21 canlı (live) albüm
 • Birleşik Krallık’ta 1 numaraya yükselen 2 albüm dahil, 46 derleme albüm
 • 10 EP*
 • Birleşik Krallık’ta 1 numaraya yükselen 5 tekli dahil, 128 tekli
 • 4 film müziği

*EP (Extended Play): Standart bir albümden daha kısa ve genellikle 4-5 şarkıdan oluşan kayıt.

Ölümü

2004 yılından sonra rahatsızlıkları sebebiyle konser turnelerine son veren Bowie, son canlı performansını 2006 yılında gerçekleştirmiştir.

Müziğe uzun bir ara verdikten sonra, 2013 yılında The Next Day ve 2016 yılında, ölümünden iki gün önce yayınlanan, Blackstar albümlerine imza atmıştır.

Kariyeri boyunca birçok yeni akımın ve anlayışın doğmasını sağlayan Bowie, 10 Ocak 2016’da kanser sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

BONUS

Ortaokul yıllarından itibaren kendi kostümlerini tasarlayan David Bowie, Ziggy Stardust’tan Aladdin Sane’e oldukça detaylı bir şekilde yarattığı 60’tan fazla karaktere bürünmüştür.

Moda ve sahne sanatlarını müzik ile birleştiren sanatçı; birçok modacı ile çalışmış, kimi zaman modaya öncülük etmiş ve ilham kaynağı olmuştur.

Kapak Fotoğrafı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.