22 Mart 2018

Efsanevi Plak Kapaklarının Yaratıcısı: Betül Dengili Atlı

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

1969-70 döneminde, Türkiye’de basılan yabancı plaklara illüstrasyonlarıyla yeniden can veren Betül Dengili Atlı, tasarladığı efsanevi plak kapaklarıyla, bugün bile dünyanın her yerinde tanınıyor.

iron butterfly plan kapağı Betül Dengili Atlı

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan Atlı, Hamburg Staatliche Hochschule für Bildende Künste’de yüksek lisansını ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil Programında Sanatta Yeterliliğini tamamladı.

wilson pickett play kapağı betül dengili atlı

1975 ile, profesörlük unvanıyla emekli olduğu 2008 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde görev yapan Atlı, bugün, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam ediyor.

Roberto Mann play kapağı betül dengili atlı

1972 yılında Almanya’da yayımlanan Für Sie isimli moda dergisinin uluslararası desen yarışmasında birinci olan Atlı, 1975 yılında Görsel Sanatçılar Ödülü’ne layık görülmüştür. 1995 yılında ise, Kanada’da düzenlenen uluslararası bir desen yarışmasında üçüncülük kazanmıştır.

Patty Pravo play kapağı betül dengili atlı

Betül Dengili Atlı’nın ilk kişisel sergisi 1976 yılında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde açılmıştır. Ayrıca Atlı’nın eserleri, çok sayıda sergide yer almıştır.

Led Zeppelin II play kapağı betül dengili atlı

Çoğu yabancı kırkbeşlikten oluşan, 100’e yakın plak kapağını 8 ay gibi kısa bir sürede tasarlayan Atlı, Nemrud ve ardından Erkin Koray’ın Mega Müzik’ten çıkan albüm kapaklarına kadar, yıllarca bu alanda eser üretmemiştir.

Nemrud albüm kapağı betül dengili atlı

Amerikan Neşriyat Bürosu, Melodi Plak’ta çalışırken Atlantic Records, RCA ve Decca gibi müzik firmalarının Türkiye’de çoğaltılan plakları için yeni plak kapakları tasarlayan Atlı, aynı zamanda çeşitli çocuk kitapları için illüstrasyonlar ve deri giysiler için desenler tasarlamıştır.

Jethro Tull play kapağı betül dengili atlı

Tasarımları arasında Led Zeppelin, Iron Butterfly, Jethro Tull, Wilson Pickett, Elvis Presley, Patty Pravo, Ella Fitzgerald, Alpay, Hümeyra ve Okay Temiz gibi çok sayıda grup ve sanatçının plakları yer almaktadır.

Hümeyra play kapağı betül dengili atlı

Atlı, psikedelik esintilerin ağırlıklı olduğu illüstrasyonları, sanatçıların fotoğraflarını gördükten ve az da olsa plakları dinledikten sonra kendisinde oluşturdukları imajlardan yola çıkarak hazırladığını ifade ediyor.

Ersen play kapağı betül dengili atlı

Bugün, Atlı’nın elinden çıkan plak kapaklarına, hayranlarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından çok sayıda koleksiyoner ulaşmaya çalışıyor.

Asia Minor play kapağı betül dengili atlı

Not: Betül Dengili Atlı ile ilgili listemizde yer alan bilgiler, Atlı’nın Işık Üniversitesi web sitesinde yer alan özgeçmişinden ve yayımlanmış söyleşilerinden elde edilmiştir.
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.