15 Şubat 2018

Aramızdan Erken Ayrılanlar: Efsanevi 27’ler Kulübü

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

Amy Winehouse’un ölümüyle yeniden gündeme gelen 27’ler Kulübü, 27 yaşında ölen, sanat ve özellikle de müzik dalında kendi tarzını ortaya koymuş sanatçıları tanımlıyor.

Kulüp, her ne kadar büyük çoğunluğunu müzisyenler oluştursa da, film oyuncusu Anton Yelchin, ressam Jean-Michel Basquiat ve televizyon oyuncusu Jonathan Brandis gibi diğer sanat dallarında eserler veren sanatçıları da kapsıyor.

She Installs Confidence, 1988, BasquiatShe Installs Confidence, 1988, Jean-Michel Basquiat

Aşırı doz, alkol zehirlenmesi, intihar, kaza, cinayet…

Kulüp üyelerinin ölüm sebepleri birbirinden farklı olsa da çoğunun şaşırtıcı bir ortak noktası bulunuyor: 27 yaşında öleceğini bilmek.

Brian Jones 1965
Brian Jones

Kimi zaman gizemli sebeplerle, erken yaşta hayata veda eden sanatçıların ölümleriyle ilgili basında pek çok teori ve spekülasyon ortaya çıktı. Belki de bu sebeple 27’ler Kulübü, dramatize edilen bir fenomene dönüştü.

Ölümlerini daha ünlü olabilmek amacıyla bilinçli olarak hazırladıkları söylentisinin yanı sıra 27 yaşında ölümlerin arttığına ilişkin iddialar da ortaya atıldı.

Fakat istatistiksel çalışmalar, 25-32 yaş aralığında neredeyse eşit oranda ölüm gerçekleştiğini gösterdi. Hatta 32 yaşında ölen müzisyen sayısının 27’den daha yüksek olduğu fark edildi.

Aralık 2011’de British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırmada ise, 27 yaşın bir sınır ya da bu yaşta ölüm artışı olmadığını belirtildi. Bağımsız araştırma şirketlerince 27 yaşında ölüm artışı olmadığı da istatistiksel olarak kanıtlandı.

Kurt Cobain
Kurt Cobain

27’ler Kulübü’nün ortaya çıkmasında, 3 Temmuz 1969 ile 3 Temmuz 1971 yılları arasında hayatını kaybeden dört ünlü isim etkili oldu: Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin ve Jim Morrison.

janis joplin
Janis Joplin

27’ler Kulübü ismini ilk kullanansa, Daily World gazetesindeki röportajında aşağıdaki cümleleri kuran Kurt Cobain’in annesi, Wendy Fradenburg Cobain O’Connor’dır.

‘Şimdi o gitti ve o aptal kulübe katıldı. Ona, o aptal kulübe katılmamasını söylemiştim.’

27’ler Kulübü’nün İlk Üyesi: Robert Johnson (1911-1938)

Blues’un önemli isimlerinden biri olan Robert Johnson kulübün ilk üyesi ve başlatıcısı sayılıyor.

Efsaneye göre, Johnson, dört yol ağzında şeytanla anlaşma yapıyor ve gitarında kimsede olmayan bir akor oluyor. Söylentiye göre, araştırmalarla bu akorun varlığı kanıtlanıyor. Johnson’ın yazdığı Cross Roads (Kesişen Yollar), Hellhound on my Trail (Peşimdeki Zebani) ve Me and the Devil (Ben ve Şeytan) şarkılar da bu efsaneyi besliyor.

Johnson, çalıştığı barın sahibi tarafından, eşiyle yattığı gerekçesiyle zehirlenerek öldürülmüştür.

Sanatçının kayıtlı 27 şarkısı olduğu söylense de 42 yeni parçası yıllar içinde ortaya çıkmıştır.

Robert Johnson
Robert Johnson

27’ler Kulübü’nün En Ünlüleri

Brian Jones (1942-1969)

3 Temmuz 1969 yılında, evinin havuzunda ölü bulunan Brian Jones, Rolling Stones grubunun kurucularından biri ve gitaristi.

Jones’u Frank Thorogood’un öldürdüğüne dair söylentilerin gerçekliği hala kanıtlanmamış olsa da Thorogood, 1993 yılında, ölüm döşeğindeyken Jones’u öldürdüğünü itiraf etmiştir.

Jimi Hendrix (1942-1970)

18 Eylül 1970’de Semerkand Hotelin (Londra) zemin katında ölü bulunan Hendrix’in aşırı uyku hapı ve alkol kullanımı sonucunda öldüğü düşünülüyor. Baygın haldeyken kusan ve kusmuğunda boğulan Henrix’in, müzik kariyerinde örnek aldığı isimse efsanevi müzisyen Robert Johnson.

Jimi Henrix illustration
Jimi Hendrix

Janis Joplin (1943-1970)

Joplin, 4 Ekim 1970 tarihinde aşırı doz eroinden hayatını kaybetti. Blues’un Beyaz Kadını, Jimi Hendrix öldüğünde, bu dünya üst üste iki güzel sesi kaybetmeye dayanamaz, demiştir.

Jim Morrison (1943-1971)

The Doors grubunun kurucusu ve vokalisti Jim Morrison, 3 Temmuz 1971’de tatile gittiği Paris’te, banyo küvetinde ölü olarak bulunmuştur.

149 IQ seviyesine sahip olan Morrison’ın ölümüyle ilgili yıllar boyunca pek çok teori üretilmiştir. Bunlar arasında intihar ettiği ve gerçekten ölmediği, Hawai’ye ya da bir Doğu ülkesine kaçtığı da vardır.

‘Ben bir kuyruklu yıldız olmak istiyorum. Herkesin durup baktığı, birbirine gösterdiği bir kuyruklu yıldız. Sonra? Boom! Ve ben yokum. Bir daha hiçbir zaman böyle bir şey görmeyecekler ve beni hiç unutmayacaklar.’

(Grup arkadaşı Ray Manzarek’e söylemiştir.)

Kurt Cobain (1967-1994)

27’ler Kulübü’nde olacağını ifade eden ve bunu gerçekleştiren Cobain, 5 Nisan 1994’de yatağında, av tüfeğiyle intihar etmiş olarak bulunmuştur.

Nirvana grubunun kurucusu ve solisti olan Cobain’in ölümü de esrarengiz ölümler arasında yerini alır. Öldürüldüğü de söylentiler arasında yer alan Cobain’in yanında intihar mektubu da bulunmuştur.

Jim Morrison
Jim Morrison

27’ler Kulübü’nün üyeleri arasında

 • Alan Wilson
 • Mia Zapata
 • Alexander Bashlachev
 • Pete de Freitas
 • Chris Bell
 • Kristen Pfaff
 • Jeremy Michael Ward
 • Bryan Ottoson
 • Dickie Pride
 • Arlester Christian
 • Jesse Belvin
 • Linda Jones
 • Alan Blind Owl Wilson
 • Ron McKernan
 • Valentin Elizalde
 • Peter Ham
 • Rudy Lewis
 • D. Boon
 • Jacop Miller
 • Sean Patrick McCabe
 • Gary Thain
 • Jacop Miller ve
 • Amy Winehouse da yer alıyor.
Linda Jones
Linda Jones

Atıflar

John Craigie, Montana Tale albümündeki 28 isimli şarkısında kulübü anlatır ve sırasıyla Jim Morrison, Janis Joplin ve Kurt Cobain’in ölümlerine atıfta bulunur.

Magenta, The Twenty Seven Club albümündeki şarkılarının her birinde kulübün bir üyesine atıfta bulunur.

Ayrıca Letlive’ın The Blackest Beautiful albümü ve 27 Club şarkısı, Eric Burdon’un Til Your River Drys Dry şarkısı, Fall Out Boy’un 27 isimli şarkısı ve daha onlarcası…

John Densmore, Robby Krieger, Ray Manzarek, Jim Morrison (the Doors)
John Densmore, Robby Krieger, Ray Manzarek, Jim Morrison (the Doors)

Bugüne kadar 27’ler Kulübü’yle ilgili pek çok kitap yazılmış, film ve belgeseller çekilmiş, sergiler düzenlenmiştir.

Kulübe ilişkin bugüne kadar yazılmış en kapsamlı kitap ise Howard Sounes tarafından yazılan 27’dir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.