17 Eylül 2018

NEŞET ERTAŞ: Bozkırın Tezenesi, Türkülerin Babası

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Türk halk müziği bestecisi, söz yazarı ve halk ozanı, Neşet Ertaş ya da Yaşar Kemal’in isimlendirmesiyle Bozkırın Tezenesi, 1938 ile 2012 yılları arasında dünyamızı güzelleştirdi.

Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi olan Neşet Ertaş, ilkokul yıllarında ilk olarak keman ardından da ömrünün sonuna kadar elinden bırakmadığı bağlamayı çalmayı öğrenmiştir.

Neşet Ertaş, daha çocuk yaşlarında, etkilendiği tek insan olduğunu ifade ettiği babası, Muharrem Ertaş’la düğünlerde türkü söyleyerek sahne hayatına adım atmıştır.

İlk plağını, babasına ait ‘Neden Garip Garip Ötersin Bülbül’ isimli bir türküyle çıkartmıştır.

Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanlığı döneminde sunulan Devlet sanatçısı unvanını, ayrımcılık olarak gördüğü gerekçesiyle reddetmiştir.

‘O dönem Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, ‘hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor’ diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdadımız adına aldım.’

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınmıştır.

Dünyada robot heykeli yapılan ilk saz sanatçısı Neşet Ertaş’tır.

Robot, ünlü heykel sanatçısı Adil Çelik tarafından yapılmış ve Kırşehir Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi’nde yerini almıştır.

Muharrem Ertaş (1913-1984)

Abdallık geleneğinin ve Bozlak türünün en önemli temsilcilerinden biri olan Muharrem Ertaş, geleneksel halk müziği icra eden saz ve söz ustasıdır.

2011 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülü alan Neşet Ertaş’ın bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutulmaktadır.

Ayrıca, sanatçının hayatı ve eserleri Doç. Dr. Erol Parlak tarafından kitap haline getirilmiştir.

25 Eylül 2012’de, İzmir’de prostat kanseri tedavisi gördüğü hastanede aramızdan ayrılmıştır.

Mezarı babası Muharrem Ertaş’ın yanındadır.

Mezar taşında, ‘Sakin ol ha, insanoğlu. İncitme canı, her can bir kalp, Hakk’a bağlı. İncitme canı, incitme.’ yazmaktadır.

BONUS

Memleketi Kırşehir’de ismi pek çok sokağa, caddeye ve okula verilen Neşet Ertaş hakkında birçok belgesel çekilmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.