13 Nisan 2022

10 Maddede Unutulmaz Şarkıların Bestekarı Melih Kibar

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Kısaca Melih Kibar

6 Eylül 1951 tarihinde doğan ve 7 Nisan 2005 tarihinde aramızdan ayrılan Melih Kibar, özellikle Çiğdem Talu ve Erol Evgin için bestelediği şarkılar ve yaptığı film müzikleriyle tanınan besteci, söz yazarı ve aranjördü.

Erol Evgin, Çiğdem Talu, Melih Kibar
Erol Evgin, Çiğdem Talu, Melih Kibar
Görsel Kaynağı

Çocukluk ve İlk Gençlik Yılları

1959 yılında, henüz 8 yaşındayken İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümüne başladı.

1969 yılında İstanbul Yelken Kulübü’nde profesyonel müzik yaşamına adım attı.

Alman Lisesi Orkestrası’nda org çalan Kibar, 1970 yılında orkestra ile birlikte Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen Liselerarası Hafif Müzik Yarışması’nda En İyi Beste Ödülü’nü kazandı.

Bu başarının ardından orkestra, Dönüşüm ismiyle profesyonel müzik hayatına; Melih Kibar ise, Timur Selçuk ile çalışmaya başladı.

Kibar, Timur Selçuk ile çalıştığı dönemde Robert Koleji Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Timur Selçuk Orkestrası

1974 yılında, Timur Selçuk Orkestrası’nın kendi ismini taşıyan albümünde org çalan Kibar’ın ilk besteleri de albümde yer aldı.

Gençlik Şarkısı, Kelebek ve Panayır Günü isimli besteleriyle albüme katkıda bulunan Kibar’ın Panayır Günü isimli eseri, TRT’de yayınlanan Oyun Treni isimli programın jenerik müziği olarak seçilmesinin yanı sıra yıllar boyunca pek çok Yeşilçam filminde kullanıldı.

1975 Eurovision Şarkı Yarışması Tanıtıcı Müziği: ‘Çoban Yıldızı’

Melih Kibar, 1975 yılında Türkiye’nin ilk kez katılacağı Eurovision Şarkı Yarışması’nın elemelerinde kullanılması için Çoban Yıldızı isimli eserini besteledi. Timur Selçuk’un düzenlediği eser, İstanbul Gelişim Orkestrası tarafından icra edildi.

Melih Kibar – Çiğdem Talu

Yıllar boyunca birlikte pek çok başarılı işe imza atacak olan Melih Kibar ve Çiğdem Talu, ilk kez 1975 yılının mayıs ayında bir araya geldi.

Kibar-Talu ikilisinin ilk iki şarkısı Neden Tuttun Elimi ve Bunlar da Geçer, Füsun Önal tarafından seslendirildi.

Erol Evgin’in 1977 yılında yayınlanan İşte Öyle Bir Şey 45’liğindeki tüm şarkıların söz yazarı Talu, bestecisi ise Kibar oldu. Kibar, İşte Öyle Bir Şey eseri ile Yılın Bestecisi ödülünü aldı.

300’e yakın şarkıya imza atan Kibar-Talu ikilisi, Talu’nun hayatını kaybettiği 28 Mayıs 1983 tarihine kadar birlikte çalıştı.

İlerleyen Yıllar

Kibar, ilk bölümü 1975 yılında seyirciyle buluşan Hababam Sınıfı için bestelediği müzik ile Altın Portakal Film Müziği Ödülü’nü kazandı.

1980 yılında, Hisseli Harikalar Kumpanyası Müzikalinin bestelerini yaptı.

1981 yılında, 45’lik olarak yayınlanan Hep Böyle Kal ve Söyle Canım eserleriyle Altın Plak ve 1984’te Sopot – Polonya’da En Başarılı Orkestra Şefi ödülünü aldı.

Melih Kibar – İlhan İrem

1983 yılında İlhan İrem ile çalışmaya başlayan Kibar, İrem’in Altın Plak ödüllü Pencere albümünün aranjörlüğünü yaptı.

1986 yılında Melki Prodüksiyonu kuran Melih Kibar, aynı yıl İlhan İrem’in sözlerini yazdığı Halley şarkısını besteledi. Klips ve Onlar tarafından yorumlanan şarkı, Eurovision Türkiye’de 1’inci, Eurovision Şarkı Yarışması’nda ise 9’uncu oldu. Bu, Türkiye’nin o güne kadar yarışmada gösterdiği en başarılı performanstı.

1987 – 1999

1987 yılında, TRT’de yayınlanan Saat Sabah’ın Dokuzu isimli dizinin müziklerini yapan Kibar, aynı yıl Paydos isimli bestesi ile Eurovision Türkiye’de ikinci oldu.

1988’de, Melki Prodüksiyon bünyesinde ses kayıt stüdyoları kurdu ve aynı yıl Londra’da Ersu jingle’ı ile International Advertising Awards Jingle Ödülü’nü, New York Wave jingle’ı ile International Advertising Awards Başarı Belgesini aldı.

1992 yılında Sopot – Polonya’dan En Başarılı Aranjör ödülüyle döndü.

1995 yılında, Çiğdem Talu’nun kızı Zeynep Talu’nun sözlerini yazdığı Sev şarkısının bestesiyle Eurovision Türkiye’de birinci, Eurovision Şarkı Yarışması’nda on altıncı oldu.

1997 yılında Garanti Bankası Sucu Çocuk jingle’ını yapan Kibar, 1998’de Yapı Kredi Bankası için bestelediği Bankacılık Üssü Jingle’ı ile Kristal Elma Başarı Belgesini ve Garanti Bankası için bestelediği Balıkçı jingle’ı ile Kristal Elma ödülünü kazandı.

2000’li yıllar

Melih Kibar, 2000 yılında Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Besteci ödülünü kazanacağı Sersem Kocanın Kurnaz Karısı isimli oyunun müziklerini yaptı.

2001 yılında, yıllardır üzerinde çalıştığı Yadigar albümünü yayınladı. Albümde yer alan Mesaj isimli çalışması, DJ Ravin’in 2003 yılında piyasaya sürülen Siddharta albümünde yer aldı.

Ölümü

1970’li yıllardan itibaren sayısız şarkıya imza atan, reklam ve film müzikleri besteleyen başarılı besteci, 2005 yılında kanser tedavisi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

Kapak Fotoğrafı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.