1 Temmuz 2019

Smells Like Teen Spirit’in Hikayesi

Öykü Göğer

~4dk


Grunge’ın dünyadaki yükselişi anlamına gelen Smells Like Teen Spirit’in izinden gidip, hikayesinin peşine düşüyoruz. Kokuları takip edin!

Kurt Cobain‘in Aşkları

‘Lütfen devam et Courtney. Frances için hayatı çok daha mutlu olacak bensiz…

Sizi seviyorum, sizi seviyorum!’

İntihar mektubunda Kurt Cobain, karısına ve kızına bu satırları yazmıştı. Şimdi tarihte çok daha geri gidelim… Kurt Cobain’in hayatında Courtney Love’ın olmadığı dönemlerdeyiz. Kurt genç bir müzisyen ve Bikini Kill grubundan Tobi Vail ile beraber.

kurt cobain smells like teen sprit'in hikayesi
Kurt Cobain

Bikini Kill Grubu

Kim bu kadınlar? Sekiz yıl boyunca birlikte çalışan Amerikalı punk grubu Bikini Kill; Kathleen Hanna, Billy Karren, Kathi Wilcox ve Tobi Vail’den oluşuyor. Kurt Cobain, Tobi Vail ile gizli bir romantik ilişki içinde. Kathleen Hanna ise yakın arkadaşı.

Bir Gece, Barda

Kathleen Hanna ve arkadaşı Kurt Cobain, 1990 yılında bir gece bara gidip içiyorlar.  Gecenin ilerleyen saatlerinde akıllarına hayata dair söylemek istediklerini grafiti olarak duvarlara yazma fikri düşüyor. Bardan kalkıp Teen Pregnancy Center’ın önüne ulaşıyorlar.

kathleen hanna smells like teen sprit'in hikayesi
Kathleen Hanna

Grafiti

Kathleen Hanna ve Kurt Cobain kliniğin duvarlarını grafitilerle dolduruyorlar. Tanrı’ya, doğuma, ölüme dair çarpıcı fikirlerini açıkça yazıyorlar. O yazılardan biri de direkt olarak kliniğe yönelik ve şöyle diyor: ‘Fake Clinic!

Kurt Cobain’in Evi

Barda başlayan, grafitiyle devam eden gece tekrar bara uzanıyor. Sonunda Kurt Cobain’in evinde bitiyor. Daha doğrusu bitmiyor; Kathleen ve Kurt evde de içmeye devam ediyorlar.  Kurt Cobain, bir süre sonra kendi evinde uyuyakalıyor. Kathleen hala uyanık.

tabi vail smells like teen sprit'in hikayesi
Tobi Vail

Duvar Yazısı

Kathleen Hanna, eline bir kalem kalıyor ve Kurt Cobain’in duvarına o meşhur sözleri yazıyor: ‘Kurt Smells Like Teen Spirit’

Peki ne bu Teen Spirit?

Bir deodorant! O günlerde gençler arasında popüler olan bir koku. Üstelik Tobi Vail de bu kokuyu kullanıyor. Kathleen Hanna bu yazıyı yazarken şunu demek istiyor; Tobi ile birlikte olduğunu biliyorum!

smells like teen sprit'in hikayesi
Bikini Kill

Mesaj Bir Tek Sahibine Ulaşamıyor

Şarkıların hikayeleriyle yakından ilgilenenler ve şu anda bu yazıyı okuyanlar artık Smells Like Teen Spirit’in mesajını biliyor. Yalnız bu mesajı bir tek Kurt Cobain anlamıyor! Teen Spirit’in bir deodorant markası olduğundan ve birlikte olduğu Tobi Vail’ın onu kullandığından da haberi yok. Kathleen’e göre ise Tobi, Kurt Cobain’in üstünde kendi kokusuyla izini çoktan bırakmış durumda!

Ertesi Sabah

Kurt Cobain uyanıyor ve duvarındaki ‘Kurt Smells Like Teen Spirit’ yazısını görüyor. Kokusunda gençlik ruhu olduğu mesajını çıkarıyor ve bu cümle çok hoşuna gidiyor.

smells like teen sprit'in hikayesi nirvana
Nirvana

Teen Spirit Satışları

1991’in Eylül ayında Nirvana, Smells Like Teen Spirit’i yayınladıktan sonra Teen Spirit markalı deodorantın satışlarında ciddi artış olduğunu herhalde söylemeye gerek yok…

Not: Şarkının hikayesine dair mini bir belgesel:

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Öykü Göğer

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.