18 Mart 2023

10 Maddede Başarılı Orkestra Şefi: Gürer Aykal

Emine Şule Türkoğlu

~5dk

Konserine gitmeyen çok şey kaybetmiştir diyerek konuya iddialı bir giriş yapmak istiyorum. Başarılı performansının yanı sıra, konserlerindeki misafirperverliği ve samimiyeti ile de seyircilerin saygısını ve sevgisini kazanmış birisidir değerli Gürer Aykal.

Kısaca Gürer Aykal

22 Mayıs 1942 tarihinde, Eskişehir’de doğan Gürer Aykal, 1988 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın şefliğini yapmaktadır.


Eğitimi

Aynı zamanda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın genel müzik direktörü ve daimi şefi olan Aykal, müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuvarında başlamıştır.

Necdet Remzi Atak’ın öğrencisi olarak 1963 yılında Keman Bölümünden, Adnan Saygun’un öğrencisi olarak 1969 yılında Kompozisyon Bölümünden mezun olmuştur.

Aynı yıl devlet bursu kazanıp İngiltere’ye giderek Londra Guildhall Müzik Okulu’nda André Previn ve George Hurst gibi önde gelen şeflerin yanında orkestra şefliği okumuştur.

1972 yılında Guildhall Müzik Okulu ve Kraliyet Müzik Akademisi İleri Şeflik Bölümlerini birincilikle bitirmiştir. Ardından İtalya’ya giden Aykal, Accademia Musicale Chigiana’dan şeflik nişanı almış ve Santa Cecilia Akademisi’ni Franco Ferrara’nın asistanlığını yaparak bitirmiştir.

Bu arada Adnan Saygun’un isteği üzerine Pontificio Istituto di Musica Sacra’da Bartolucci ile Gregoryen koro müziği ve Rönesans çoksesli öğrenimi de görmüştür.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

1975 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın sürekli şefliğine atanan Aykal, daha sonra bir süre Devlet Opera ve Balesi’nin genel müdürlüğünü yapmıştır.

Ankara Oda Orkestrası

Aynı dönemde Suna Kan’la birlikte kurduğu Ankara Oda Orkestrası’nın ülkemizdeki etkinliklerinin yanı sıra yurtdışında da yüzden fazla konserini yönetmiştir. Avrupa ülkelerinin önde gelen orkestraları ile sayısız konserler veren Gürer Aykal, İngiliz Oda Orkestrası’nı Güney Amerika ve Karayipler Turnesinde yönetmiştir. Ayrıca Amsterdam Concertgebouw Oda Orkestrası’nın da şefliğini yapmıştır.

Akademik Hayatı

Eğitimci yönü yurtiçi ve yurtdışında orkestra şefliği profesörlüğünü de kapsayan Gürer Aykal, ABD’de Indiana (Bloomington), Teksas Tech ve UTEP Üniversitelerinde ileri orkestra şefliği dersleri vermiştir.

Halen Bilkent Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarlarında eğitimci olarak görev yapmaktadır.

Devlet Sanatçısı Unvanı

Müzik hayatına babasının verdiği derslerle başlayan Gürer Bey, kazandığı başarılarla 1981 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanıyla onurlandırılmıştır.

Bugüne kadar yaptığı CD kayıtlarında Londra Filarmoni, Kuzey Almanya Radyo (NDR), Ankara Oda, Bilkent Senfoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni ve El Paso Senfoni orkestraları gibi önde gelen birçok sanat topluluğu ile Bach, Beethoven, Mozart, Çaykovski, Elgar, Smetana, Ravel, Erkin ve Saygun gibi bestecilerin yapıtlarının seslendirilişini gerçekleştirmiştir.

‘Yılın Sanatçısı’

Gürer Aykal, çağdaş Türkiye’nin müzik yoluyla tanıtılması konusunda yurtiçi ve yurtdışında yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı 1999 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Sanatçısı” seçilmiştir.

Yine aynı yıl kendi isteğiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan ayrılarak Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı kurmuştur.

2000–2004 yılları arasında Antalya Orkestrası’nı kurup geliştirmiştir. ABD’de toplam 16 yıl şeflik ve genel müzik direktörlüğü yapan Aykal, 1991–2003 yılları arasında El Paso Teksas Senfoni Orkestrası Daimi Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğü’nü yürütmüştür. Ayrıca “Profesör Emeritus” unvanı almıştır.

2008 Mayıs’ında Türkiye ile Finlandiya arasındaki kültürel iş birliğine sağladığı katkılardan ötürü Finlandiya Devlet Nişanı ile ödüllendirilen Gürer Aykal, Temmuz 2008’de Lazio Avrupa ve Akdeniz Festivali kapsamında Roma’da düzenlenen törende Uluslararası Gösteri Sanatları Kategorisinde “Başarı Ödülü” almıştır.

Kapak Fotoğrafı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Emine Şule Türkoğlu

Emine Şule Türkoğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.