19 Ocak 2018

Blues’un Sıra Dışı, Beyaz Kadını: Janis Joplin

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

19 Ocak 1943 yılında doğan ve 27 yaşında dünyadan ayrılan Janis Joplin, psikedelik-acid rock, soul ve blues türlerinin en iyi örneklerini veren müzisyenlerden biri.

janis joplin 1969

Çocukluğundan itibaren sıra dışı karaktere sahip olan Joplin’in müziğe duyduğu tutku ailesi tarafından her zaman desteklendi.

18 yaşından itibaren Texas’ta pek çok yerel kulüpte sahne alan Joplin, özellikle blues ve sonrasında jazz türünde eserler seslendirdi.

Blues’a olan ilgisinin tükendiğini düşünerek Lamar State College of Technology’de öğrenime başladı. Ancak müzik kariyerine yoğunlaşmak amacıyla 1963 yılında okulu bıraktı.

Janis Joplin

Aynı yıl otostopla California’ya giderek hippi hareketine dahil olan Janis Joplin, iki yıl boyunca kaldığı eyalette kısa sürede kafe ve kulüplerin müdavimi haline geldi. Alkol ve uyuşturucu kullanan ve yaşadığı hayattan hoşlanmayan Joplin, bu durumu değiştirmek amacıyla evine geri döndü. Okula yeniden kayıt yaptırdı.

Başarılı bir öğrenci olmasına rağmen küçük kasabada mutlu olmayan ve oradaki yaşama ayak uyduramayan Joplin, yeniden California’ya döndü.

Janis Joplin & Big Brother and the Holding Company
Janis Joplin & Big Brother and the Holding Company

İkinci gelişinde arkadaşı ve menajeri olan Chet Holmes’ın yönlendirmesi ile Big Brother and the Holding Company grubunun solisti oldu.

Grup, 1967 Monterey Uluslararası Pop Festivali’nde filme alınan ‘Ball and Chain’ şarkılarıyla bütün dikkatleri üzerlerine topladı ve büyük bir çıkış yakaladı.

janis joplin performans

Albert Grossman menajerliğinde Columbia Records plak şirketiyle ile anlaşma imzalayan ve artık, Janis Joplin with Big Brother and the Holding Company olarak anılan grup, 1968 yılında müzik listelerinde zirveyi zorlayan ikinci albümleri Cheap Thrills’i yayınladı.

janis joplin

1969 yılında efsaneleşmiş Woodstock Festivali’nde yalnız sahne aldı ve Festival Express tren turnesiyle ismini daha geniş bir kitleye duyurdu.

janis joplin performing

Cheap Thrills albümünün yayınlanmasından kısa bir süre sonra gruptan ayrılan Joplin, solo kariyerinde, yeniden soul ve blues türüne yöneldi.

Kozmic Blues Band’le de çalışan Joplin, çok yönlü bir müzik ortaya koymak için The Full Tilt Boogie Band isminde yeni bir grup kurdu.

I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama! ismini taşıyan ilk solo albümünü Kozmic Blues Band ile doldurdu. Albümde yer alan Try şarkısı ise Janis Joplin’i zirveye taşıdı.

janis joplin live poster

Janis Joplin’in Ölümü

1969 yılında tüm bağımlılıklarını bırakan Joplin, Pearl albümünün kayıtları için ilham almak amacıyla son bir kez daha kullanmayı planladığı eroin sebebiyle aşırı dozdan hayata veda etti.

Landmark Motor Hotel’de, 4 Ekim 1970’de öldüğünde henüz 27 yaşındaydı.

Blues ve jazzın yanı sıra psikedelik rock gibi çeşitli türlere yönelen Joplin, tüm dünyada ‘Blues’un Beyaz Kadını’ olarak tanındı.

Pearl albümünde yer alan Me and Bobby McGee isimli şarkısı, 1971 yılında müzik listelerinde bir numaraya yükseldi.

janis joplin pearl album cover

Şarkıcı olmasının yanı sıra bir söz yazarı da olan Joplin, yaşamı ve yazdığı şarkılarla –bir bakıma- kadın isyanının da sembolü oldu.

Şarkılarında kadının cinsel obje olarak görülmesine karşı bir duruş sergileyen Joplin, aynı zamanda kadının cinsel özgürlüğünü de savunuyordu.

janis joplin 1970

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.