12 Aralık 2018

George Michael: Pop Müziğin Romantik Yıldızı

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Pop müziğin, 80’li ve 90’lı yıllara damga vuran ismi George Michael, 25 Haziran 1963’te doğdu ve 25 Aralık 2016’da aramızdan ayrıldı. Rum kökenli olan yıldızın asıl ismi, Georgios Kyriacos Panayiotou’ydu.

En az sesi kadar sahne şovlarıyla da dikkat çeken Michael, bir şarkıcı olmasının yanı sıra söz yazarı ve müzik yapımcısıydı.

İsmi Madonna ve Michael Jackson ile yan yana anılan George Michael, müzik kariyeri boyunca pek çok ödül kazandı ve 100 milyonun üzerinde satış başarısı elde etti.

Tüm albüm çalışmaları İngiltere’de bir numaraya kadar yükselen Michael, aynı zamanda; şarkıları hem ABD hem de İngiltere müzik listelerinde en fazla bir numara olan sanatçılardan biriydi.

george michael 80'ler

1981 yılında, arkadaşı Andrew Ridgeley ile Wham! isimli bir grup kuran Michael, ilk başarılarını da bu grupla elde etti.

İkili, ilk albümleri Fantastic! ile müzik piyasasına hızlı bir giriş yaptı.

Wake Me Up Before You Go-Go parçaları ABD ve Birleşik Krallık’ta bir numaraya yükselince, dünyada da isimleri duyulmaya başladı.

Grup, 1985 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nde bir konser verdi. Böylece, komünist rejimle yönetilen Çin’de konser veren ilk Batılı grup oldular.

1986 yılında yollarını ayıran ikili, solo çalışmalarla müzik kariyerlerine devam ettiler.

Ağırlıklı olarak pop, soul ve funk müzik türlerini harmanlayan Michael’ın etkilendiği sanatçılar arasında David Bowie, Freddie Mercury ve Aretha Franklin gibi başarılı isimler yer alıyordu.

George Michael, Wham! dağıldıktan sonra Aretha Franklin ile I Knew You Were Waiting (For Me) isimli bir düet yaptı.

1987 yılının büyük kısmını ise, ilk solo albümü Faith üzerinde çalışarak geçirdi. Albüm İngiltere ve Amerika müzik listelerinde birinci sıralara yerleşti. Ayrıca 25 milyon civarıda satışa ulaştı ve 1989’da Michael’a bir Grammy Ödülü kazandırdı.

george michael 80'li yıllar

George Michael, 1988 yılında çıktığı dünya turnesiyle dinleyici kitlesini daha da genişletmesinin yanı sıra popülaritesini ve statüsünü de güçlendirdi.

Fakat yapılan açıklamalara göre; turneler, tüm olumlu etkilerine rağmen sanatçıyı tüketiyor ve depresyona sürüklüyordu. Bu yüzden Michael, ikinci albümü Listen Without Prejudice Vol. 1 için turneye çıkmayı ve klip çekmeyi reddetmişti.

İkinci albümü ABD’de ilk albümü Faith kadar ses getirmemiş olsa da İngiltere’de Faith’ten daha fazla sattı.

90’lı yılların başında, Michael’ın, bağlı olduğu Sony ile yaşadığı hukuki anlaşmazlıklar sebebiyle Listen Without Prejudice Vol. 2 albümü yayınlanamadı.

Prince ile birlikte sanatçı hakları konusunda yapım şirketlerine karşı mücadele eden sanatçılardan biri olan Michael, verdiği hukuki sürecin sonunda Sony ile yollarını ayırdı.

george michael 2000'li yıllar

1994 yılında sevgilisini ve 1997’de annesini kaybeden George Michael’ın, uzun süre depresyonda olduğunu ve zorlu bir süreç geçirdiğini verdiği röportajlardan biliyoruz.

Tüm bunların ardından müzik kariyerine devam eden yıldız, 1999’da ve 2004’te, iki başarılı albüme daha imza attı: Songs from the Last Century ve Patience.

Patience’in başarısının ardından Michael, artık albüm satmayacağını, şarkılarının internetten bedava indirebileceğini söyledi. Fakat bunun karşılığında, hayır kurumlarına bağış yapılmasını rica etti.

15 yılın ardından 2006 yılında tekrar turneye çıkan sanatçı, bu yıllarda sık sık özel hayatıyla medyada yer almaya başladı.

Özellikle cinsel yaşamı, uyuşturucu kullanımı ve trafikteki tutumuyla konuşulan sanatçı, aynı zamanda, dahil olduğu yardım projeleri ve siyasi tutumuyla da isminden söz ettiriyordu.

https://youtu.be/ulhoKujT2G8

Ölümü

Video kliplerin gelişmesinde ve MTV’nin kurulmasında, Michael Jackson ve Madonna ile birlikte büyük rol oynayan George Michael, menajerinin yaptığı açıklamaya göre; 25 Aralık 2016’da, kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.