3 Temmuz 2024

10 Maddede Eric Clapton’ın Layla’sı

Metin Arslan

~4dk

Leyla ve Mecnun Destanı: Kökenler ve Hikayesi

Fuzuli’nin kaleme aldığı Leyla ile Mecnun hikayesinin kökeni Arap mitolojisine dayanmaktadır. Destansı bir aşk hikayesi olan Leyla ile Mecnun, şiirlerden filmlere kadar birçok sanat eserine esin kaynağı olduğu gibi Eric Clapton’un ‘Layla’ şarkısına da ilham vermiştir.

Efsane, Beni Amir kabilesinde birbirine aşık olan Leyla ve Kays adındaki iki gencin hayatını konu almaktadır.

Kabiledeki yasaklara rağmen aşklarını yaşamaya karar veren Leyla ve Kays’ın mutluluğu kısa sürer. Çifte Leyla’nın annesi tarafından ayrılmaları emredilir ve son buluşmalarının ardından kahrolan Kays’a “Mecnun” (deli) lakabı takılır.

Ruhunun tedavi olması gerektiğine inanan Mecnun’un ailesi onu Kâbe’ye gönderir. Fakat Mecnun şifa bulmayı reddeder ve çölde aşkının feryadıyla yaşamaya başlar.

Başkasıyla evlendirilen Leyla, çölde Mecnun ile karşılaşır. Fakat Mecnun, Leyla’yı tanıyamayacak kadar perişan bir haldedir. Kısa bir süre sonra Leyla hastalanıp ölür ve Mecnun da mezarı başında canını alması için yalvararak onunla sonsuza kadar kavuşur.

Clapton’ın hikayesi Leyla ve Mecnun kadar dramatik olmasa da oldukça zordu. Clapton, yakın arkadaşı George Harrison’ın karısı Pattie Boyd’a aşık oldu ve yasak bir aşk yaşadılar.

Yvonne Elliman & Eric Clapton
Yvonne Elliman & Eric Clapton

Zor bir duruma düşen Clapton, arkadaşı Ian Dallas’tan Nizami Gencevi’nin Leyla ve Mecnun uyarlamasını hediye alır. Kendisini Mecnun’a benzeten Clapton, bu eserden ilham alarak onu bir Rock efsanesi yapacak olan “Layla” şarkısını yazar.

1977’de Harrison’dan boşanan Pattie Boyd, ilk başta Clapton’ın eroin bağımlılığı nedeniyle evliliğe yanaşmaz. Clapton, Boyd’un sevgisini kazanmak için kendini değiştirmeye karar verir ve eroini bırakır. Çift 1979’da evlenir ve aşıklar sonunda kavuşmuş olur.

Pek de Mutlu Bitmeyen Bir Son

Clapton’ın alkol problemleri ve sadakatsizlikleri nedeniyle evlilikleri 10 yıl sonra biter. Aşkları kötü bir sonla bitse de geriye gelmiş geçmiş en iyi gitar girişine sahip ve güzel bir aşk hikayesini konu edinen “Layla” şarkısı kalır.

Şarkının Türkçe sözleri

Yalnız kaldığında ne yapacaksın?
Kimse seni beklemiyorken?
Uzun zamandır kaçıp saklanıyorsun.
Biliyorsun bu senin aptal gururun.

Layla, sana diz çöküyorum,
Layla, yalvarıyorum, sevgilim lütfen.
Layla, sevgilim endişelerimi hafifletemez misin?

Seni teselli etmeye çalıştım,
O eski adam, seni üzdüğünde,
Aptal gibi, sana âşık oldum.
Tüm dünyamı alt üst ettin.

Doğru kararı verelim,
Ben çıldırmadan önce,
Lütfen hiçbir yol bulamayacağımızı söyleme.
Ve tüm aşkımın faydasız olduğunu söyleme.

Kaynakça

İslam Ansiklopedisi
ABC News
Lyricstranslate

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Metin Arslan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.