21 Şubat 2021

10 Maddede Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan ve Maksim Gazinosu

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Kısaca Fahrettin Aslan

1932 yılında, İspir Erzurum’da doğan Fahrettin Aslan, 2005 yılında, 13 yaşındayken çalışmak için göç ettiği İstanbul’da hayatını kaybetti.

Fahrettin Aslan, nam-ı diğer Gazinocular Kralı, bir zamanlar Türkiye’nin en ünlü sanatçılarının sahne aldığı Maksim Gazinosu’nun sahibi olarak tanındı.

fahrettin aslan

Çocukluğu ve İlk Gençlik Yılları

Yaşadığı maddi zorluklar sebebiyle, İstanbul’a ağabeylerinin yanına gelen Aslan, ortaokul yıllarında, ilk olarak Tepebaşı’nda bir gazinoda komi olarak çalışmaya başladı.

1946 yılında, o yıllarda İstanbul’un en gözde gazinosu olan Cumhuriyet Pavyonu’nda şef olarak işe başlayan Aslan, dokuz yıl boyunca burada çalışmaya devam etti.

Cumhuriyet Pavyonu’nun sahibi Emin Yeyman ile yakın bir ilişki kuran Aslan, 1955’de gazino yıkıldığında, yine Yeyman’ın açtığı Tepebaşı Gazino’sunda çalışmaya başladı.

Fahrettin aslan gazinocular kralı

Taşlık Gazinosu

Yirmi beş yaşına geldiğinde, Emin Yeyman, sahibi olduğu Taşlık Gazinosu’na ortak olmasını teklif etti. Bu teklifi kabul eden Fahrettin Aslan, artık Yeyman’ın çalışanlarından biri değil, ortağıydı.

Taksim-Maksim

1960 yılında, Yeyman ve Aslan, Taksim-Maksim isimli gazinoyu satın aldılar. Bundan yedi yıl sonra, Yeyman hisselerini Aslan’a devretti. Fahrettin Aslan, artık gazinonun tek patronuydu.

İlk Maksim Gazinosu (1921 – 1927)

Sıraselviler Caddesi’nin girişindeki Rum-Fransız okulu kapandıktan sonra, okulun yerine inşa edilen bina Cinemajik sineması olmuştu. 1921 yılında, Frederick Bruce Thomas, sinema salonunun altında bulunan büyük salonu kiraladı ve burayı Maksim Gazinosu’na dönüştürdü.

Thomas, 1927’de borçlarının bir kısmına karşılık olarak gazinoyu devretti ve böylece, ilk Maksim Gazinosu kapandı.

Gazinonun kapanışının ardından, yerine birçok lokal açılmışsa da, hiçbiri uzun süre varlığını koruyamadı.

Yeyman ve Aslan’ın Maksim’i

Emin Yeyman ve Fahrettin Aslan, Sıraselviler Caddesi’ndeki salonu yenileyerek 28 Ekim 1961 tarihinde, yine Maksim Gazinosu ismiyle faaliyete geçirdiler.

Açıldığı günden itibaren büyük ses getiren ve pek çok değerli sanatçıya ev sahipliği yapan Taksim – Büyük Maksim Gazinosu, 1992 ile 1998 yılları arasında kapalı kaldı. 1998’de yeniden açılan gazino, 2005 yılında tekrar açılmamak üzere kapılarını kapattı.

taksim maksim gazinosu

Maksim Gazinosu’nun Şubeleri

Fahrettin Aslan, İstanbul’un yanı sıra Ankara ve İzmir’de de Maksim Gazinosu’nun şubelerini açmıştı.

Caddebostan Maksim Gazinosu, 1996 yılında Migros’a satıldı. Bebek Maksim Gazinosu, 1970’li yılların ortalarında yandı ve harabeye döndü. Taşlık Maksim Gazinosu’nun olduğu yerde, bugün bir otel bulunuyor. 

Maksim Gazinosu’nda Sahne Alan Bazı Sanatçılar

Gazinocular Kralı’nın Taksim – Büyük Maksim, Caddebostan, Taşlık, Bebek, Ankara ve İzmir’deki gazinolarında Zeki Müren’den Behiye Aksoy’a, Gönül Yazar’dan Bülent Ersoy’a, Emel Sayın’dan Ahmet Özkan’a, Adnan Şenses’ten Gönül Akkor’a, Sezen Aksu’dan Ajda Pekkan’a ve Seda Sayan’dan Sibel Can’a dönemin en sevilen, en başarılı sanatçıları sahne almıştı. Hatta pek çok sanatçı, ilk kez Maksim Gazinolarında büyük dinleyici kitleleriyle buluşmuştu.

Taksim – Büyük Maksim Gazinosu’nun son assolisti ise, Petek Dinçöz’dü.

Ölümü

Fahrettin Aslan, nam-ı diğer Gazinocular Kralı, 26 Ekim 2005 tarihinde, girdiği şeker koması sonucunda hayatını kaybetti.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.