18 Kasım 2019

Müzikle İlgili En İyi Diziler

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Müzikle ilgili en iyi filmler listelerimizin ardından, yazı dizimize müzikle ilgili en iyi diziler ile devam ediyoruz.

Atlanta, 2016 – …

Donald Glover’ın geliştirdiği dizi, Atlanta rap piyasasında öne çıkmayı ve bu şekilde yaşamlarını daha iyi şartlarda sürdürmeyi hedefleyen iki kuzeni anlatıyor.

Emmy ve Altın Küre ödüllü dizinin yönetmeni, En İyi Yönetmen dalında Emmy Ödülü kazanan ilk Afrikalı-Amerikalı oldu.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

Find Me in Paris, 2018 – …

Lori Mather-Welch ve Jill Girling tarafından geliştirilen dizi, 1905 yılında yaşayan bir Rus prensesin 2018 yılına zaman yolculuğu yaparak kendisini Paris Bale Okulu’nda buluşunu ve kendini yeniden keşfedişini anlatıyor.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

Treme, 2010 – 2013

Eric Ellis Overmyer ve David Simon tarafından geliştirilen dizi, konusunu 2005 yılında New Orleans’ta yaşanan Katrina Kasırgası’ndan alıyor.

IMDB Puanı: 8.2 / 10

Mozart in the Jungle, 2014 – 2018

Dizi, obuacı Blair Tindall’ın profesyonel kariyerini kaleme aldığı Mozart in the Jungle: Seks, Uyuşturucu ve Klasik Müzik isimli anı kitabından esinlenerek geliştirilmiştir.

IMDB Puanı: 8.2 / 10

Life with Judy Garland: Me and My Shadows, 2001

Dizi, Oz Büyücüsü filminden tanıdığımız şarkıcı ve oyuncu Judy Garland’in yaşamını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Fosse/Verdon, 2019

Sam Wasson’un Fosse isimli biyografik eserinden uyarlanan dizi, Cabaret ve All That Jazz filmlerinin ünlü yönetmeni Bob Fosse ile Broadway’in efsanevi dansçılarından biri olan Gwen Verdon’un aşkını ve yaşamını anlatıyor. 

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Vinly, 2016

Bir mini dizi olan Vinly, 1970’li yılların rock’n roll dünyasını anlatıyor. Dizinin neredeyse her bölümünü, içlerinde Allen Coulter, Carl Franklin, J.S. Clarkson, Mark Romanek ve Martin Scorsese gibi başarılı yönetmenlerin olduğu farklı yönetmenler yönetmiştir.

IMDB Puanı: 7.8 / 10

Nashville, 2012 – 2018

1992 yılında, Thelma and Louise filmiyle En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülü kazanan Callie Khouri’nin geliştirdiği dizi, Nashville, Tennessee’de yaşayan Country müzik yıldızlarının yaşamlarını anlatıyor.

Dizinin dördüncü sezonu, Khouri ile birlikte R.J. Cutler, Dee Johnson ve Steve Buchanan; beşinci sezonu, Connie Britton ve beşinci sezondan sonrasını Marshall Herskovitz ve Ed Zwick tarafından geliştirilmiştir.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Empire, 2015 – …

Lee Daniels ve Danny Strong tarafından geliştirilen dizi, Empire Entertainment isimli müzik şirketinin CEO’su ve Hip-hop dünyasının ünlü isimlerinden Lucius Lyon’un ALS hastası olduğunu öğrendikten sonra yaşadıklarını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.4 / 10

https://www.youtube.com/watch?v=lmi5QbkhQ1Q

Glee, 2009 – 2015

Brad Falchuk, Ian Brennan ve Ryan Murphy tarafından geliştirilen müzikal dizi, müzikal yapımlara yeni bir bakış açısı getirmiştir.

Dizi, bir lisede kurulan müzik kulübüne katılan öğrencileri, eğitmenlerini ve rekabet içinde oldukları gruplarla yaşadıkları çatışmaları anlatıyor.

IMDB Puanı: 6.7 / 10

BONUS

Star, 2016 – 2019

Lee Daniels ve Tom Donaghy tarafından geliştirilen dizi, Atlanta’da yaşayan ve en büyük hayali yıldız olmak olan üç yetenekli genç kızın müzik grubu kuruşunu ve sonrasında yaşadıklarını anlatıyor.

IMDB Puanı: 6.6 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.