17 Kasım 2022

Zamanda Yolculuk Temalı 10 Etkileyici Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Back to the Future (Geleceğe Dönüş), 1985 – 1990

Robert Zemeckis’in yönetmen koltuğunda oturduğu Geleceğe Dönüş, zamanda yolculuk yapabilen bir arabanın mucidi Dr. Brown ve bu arabayı kullanarak 30 yıl öncesine gidip kendi kaderini değiştirerek büyük bir hata yapan ve bunu düzeltmeye çalışan Marty’nin maceralarını anlatıyor.

IMDB Puanı: 8.5 /10 (Back to the Future)
IMDB Puanı: 7.8 /10 (Back to the Future II)
IMDB Puanı: 7.4 /10 (Back to the Future III)


Donnie Darko, 2001

Richard Kelly’nin ilk uzun metraj filmi olan Donnie Darko, tuhaf bir kazadan kurtulduktan sonra tavşan-insan karışımı bir yaratık görmeye başlayan ve onu takip etmeye karar veren Donnie Darko’nun yaşamaya başladığı gizemli olayları konu alıyor.

IMDB Puanı: 8.0 /10

The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi), 2004

Acı verici baş ağrıları sebebiyle sık sık bayılan ve geçmişte yaşadıklarıyla başa çıkmakta zorlanan Evan, geçmişe yolculuk yaparak unuttuğu anıları hatırlamanın ve kötü hatıralarını değiştirmenin bir yolunu bulur. Ancak her geçmişe gidişinde çevresindeki insanların hayatlarını da kökünden değiştiriyordur.

IMDB Puanı: 7.6 /10

Deja Vu, 2006

ATF teşkilatında çalışan Doug Carlin, bir vapur patlamasının soruşturmasında, olayın nasıl meydana geldiğini öğrenmek için FBI’nın geliştirdiği bir teknolojiyle insanların geçmişlerini izleyebileceğini öğrenir. Carlin, geçmiş izlenebiliyorsa patlamayı engellemek için geçmişe gidilebileceğini düşünür ve patlamanın öncesine gider, ancak olayı engellemek için kısa bir süresi ve tek şansı vardır.

IMDB Puanı: 7.1 /10

Mr. Nobody (Bay Hiçkimse), 2009

2092 yılında dünyadaki son ölümlü olan Nemo, 118 yaşındadır ve hafızası giderek zayıflamaktadır.

Ölümsüzlükten önceki hayatı öğrenmek isteyen psikiyatrist Dr. Feldheim, Nemo ile röportaj yaparken bazı hatıralarını hatırlayabilmesi için hipnoz yönteminden de yararlanır. Ancak Nemo’nun açıklamaları oldukça çelişkilidir ve alternatif birçok yaşam yolunu içermektedir.

IMDB Puanı: 7.8 /10

The Time Traveler’s Wife (Zaman Yolcusunun Karısı), 2009

Audrey Niffenegger’in aynı isimli romanından Robert Schwentke tarafından beyazperdeye uyarlanan film, genetik bir bozukluktan dolayı kontrolsüz bir şekilde zamanda yolculuk yapan Henry ile eşi Clare’nin hikayesini konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.1 /10

Source Code (Yaşamın Şifresi), 2011

Hükümetin geliştirdiği yaşamın şifresi isimli bir programın üzerinde uygulandığı Colter Stevens, yolculuk ettiği trenin bombayla havaya uçurulmasına sebep olan suikastçıyı bulmakla görevlendirilmiştir. Bunun için sadece 8 dakikası olan Stevens, defalarca yaşadığı bu 8 dakikalık seferlerde biriktirdiği ipuçlarıyla hedefine ulaşmaya çalışır. Ancak bu yolcuğu kendisi olarak değil, bir başkası olarak sürdürmektedir.

IMDB Puanı: 7.5 /10

Midnight in Paris (Paris’te Gece Yarısı), 2011

Woody Allen’in yönettiği filmde, nişanlısı Inez ile birlikte Paris’te tatil yapan yazar Gil Pender’in Paris sokaklarında yalnız başına dolaşırken 1920’lerin sanat dünyasının en önemli kişileriyle tanışmasını sağlayan bir partiye dahil olmasıyla başlayan macerasını konu alıyor.

IMDB Puanı: 7.7 /10

About Time (Zamanda Aşk), 2013

Ailesindeki tüm erkeklerin sahip olduğu gibi gizli ve sıra dışı bir yeteneğe sahip olan Tim Lake, zamanda yolculuk yapma yeteneğini ikili ilişkilerindeki olumsuzlukları ve geçmişindeki utanç veriri anları değiştirmek için kullanmaktadır.

IMDB Puanı: 7.8 /10

Predestination (Kader), 2014

Akıllara durgunluk veren kurgusuyla bugüne kadar çekilmiş en başarılı zamanda yolculuk filmlerinden biri olan Predestination, Fiyasko Bombacısı kod adlı bir teröristin eylemlerini önlemek ve onu yakalamak için zamanda yolculuk yapan bir ajanın etkileyici yaşam döngüsünü anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.4 /10

BONUS

Interstellar (Yıldızlararası), 2014

İklim değişiklikleri ve kuraklıktan dolayı dünyada yaşamın tehlikeli bir hale geldiği yakın gelecekte, insan ırkının yok olmamak için gösterdiği çabaları anlatan Christopher Nolan imzalı filmde, boyut değiştirerek daha önce insanoğlunun ulaşamadığı yerlere ulaşmak ve yeni yaşam alanları keşfetmek için uzayda yolculuğa çıkan bir grup astronotun zamanla yarışlarını izliyoruz.

IMDB Puanı: 8.6 /10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.